banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

64 kaçak Suriyeli yakayı böyle ele verdi

Yasa dışı yollarla Yunan adalarına gitmek için anlaştıkları tekneyi bekleyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli 64 kaçak, Koyunbaba Koyu'nda devriye gezen jandarma ekiplerince yakalandı

SONDAKİKA 14.08.2014, 13:15 14.08.2014, 12:23
64 kaçak Suriyeli yakayı böyle ele verdi
banner404
BODRUM'dan yasa dışı yollarla Yunan adalarına gitmek için anlaştıkları tekneyi bekleyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeli 64 kaçak, Koyunbaba Koyu'nda devriye gezen jandarma ekiplerince yakalandı. 

Jandarma ekipleri Gümüşlük Mahallesi Koyunbaba Koyu'nda devriye gezerken, bugün saat 07.00 sıralarında kalabalık bir grubu görünce şüphelendi. Grubun yanına giden ekipler, bu kişilerin Suriyeli kaçaklar olduğunu belirledi. Gözaltına alınan 17'si kadın 9'u çocuk 64 kaçak, Gümüşlük Jandarma Karakol Komutanlığı'na götürüldü. Kaçaklar  işlemlerinin ardından Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilecek.

DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN LÜKS YAT

Kaçakların Yunanistan'a ait Tilos Adası'na geçebilmek için yine Suriyeli 2 organizatöre kişi başı 1500 dolar verdiği, saat 02.00'de gelmesi gereken yatın saat 07.00 olmasına rağmen gelmediği ortaya çıktı. Ayrıca organizatörlerin, şüphe çekmemek için, kaçakları lüks yat ile Yunanistan'a götüreceklerini söylediği ifade edildi. Jandarma Suriye uyruklu 2 organizatörü aramaya başladı. Koyunbaba Koyu'nda tekne bekleyen kaçaklar, DHA kamerası tarafından görüntülendi. Anne ve babaları ile umut yolculuğunu bekleyen çocukların oyunlar oynadıkları görüldü.

DOLANDIRICILIK ÜZDÜ

Suriye'nin Hamah kentinden eşi ve 2 çocuğu ile birlikte kaçan ilkokul öğretmeni 38 yaşındaki Saywan Said'in ifadesinde, şunları söyledi:

"Ülkede huzur kalmadı her yer kan ve gözyaşı. İmkanı olanlar bizim gibi mallarını satıp Avrupa'ya gitmeye çalışıyor. Çaresiziz, geri dönmemiz mümkün değil. Döndüğümüzde karşımıza hangi terör gurubunun çıkacağını bilmiyoruz. Vatanımızda karşımıza kim çıkarsa çıksın, yaşama hakkımız kalmadı. Çoluk çocuğumuz kurtarmak için her türlü yolu deniyoruz. Binlerce dolar verdiğimiz iki Suriyeli organizatör söz verdikleri lüks ve donanımlı yatı göndermedi. Acılar içerisinde iken bir de kendi vatandaşlarımız tarafından kandırılmanın acısını yaşıyoruz." 

Yorumlar (0)