200 öğrenci eylem yaptı 8'i atıldı

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'nda, yemek fiyatlarındaki artış, ranzalarda korkuluk olmayışı, odaların bakımsızlığı, içeriye su dahi alınmaması gibi nedenlerle yemekhanede çatal kaşıkla masaya vurup eylem yapan 8 kız öğrencinin yurttan atılmasına neden olan eylemin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, eyleme yemekhanedeki 200'ü aşkın öğrencinin tamamının katılması dikkati çekiyor

200 öğrenci eylem yaptı 8'i atıldı
banner404
AKDENİZ Üniversitesi Kampusu içerisindeki KYK'ya bağlı Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'nda, odaların bakımsızlık ve hamam böceklerinin görülmesi, ranzalarda korkuluk olmayışı, yemek fiyatlarındaki artış, yurda girişlerin saat 24.00'den 23.00'e alınması ve yurda dışarıdan su, yiyecek ve içecek girişinin yasaklanması gibi uygulamalar, öğrencilerin tepkisini çekti. 13 Kasım 2015 günü saat 19.00 sıralarında bir öğrencinin su şişesiyle yurda girmesinin engellenmesi, bisküvi gibi yiyeceklerinin çöpe atılması ve tüm öğrencilerin girişte bu şekilde aranması üzerine 300'ün üzerinde öğrenci, yemekhanede kaşık ve çatalları masaya vurarak uygulamaları protesto etti.
8 ÖĞRENCİ YURTTAN ATILDI, BURSLARI DA KESİLDİ
Protesto sonrasında haklarında soruşturma açılan Mihrican Dinçer, Sibel Ögmen, Kibar Ateş, Dilan Öztürk, Dudu Demir, Nida Önal, Merve Aktaş ve Sinem Karaer adlı öğrencilere, yurttan süresiz uzaklaştırma cezası verildi. Bu öğrencilerden 6'sının aldığı burs, 1 öğrencinin de öğrenim kredisi kesildi. Sınav döneminde yurttan atılan öğrenciler, burs ve öğrenim kredilerinin de kesilmesiyle mağdur oldu. Kız öğrenciler, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesi avukatlar aracılığıyla Antalya Bölge İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma ve verilen cezanın iptaline ilişkin dava açtı.
BÜTÜN ÖĞRENCİLER PROTESTO EDİYOR
Öğrencilerin avukatlarından Aynur Rüzgar Gökçe, yurt müdürüyle görüşmelerinde bu 8 öğrencinin, yurt idarecilerini tehdit etmek, idare ve idarecilere karşı toplu ya da ferdi olarak sözlü ya da yazılı küçük düşürücü demeçte bulundukları için atıldıklarının söylendiğini kaydetti. Yurt şartlarını protestonun, yöneticilere karşı hakaret ya da fiili saldırı gibi değerlendirilmesinin anlaşılır olmadığını belirten Gökçe, "KYK Genel Müdürlüğü'ne cezaların kaldırılması için itirazda bulunduktan sonra, öğrencilerden birinin çektiği görüntülerde yurtta kalan herkesin çatal bıçaklarıyla masalara vurarak, spontone bir protesto yaptıkları görülmektedir. Diğer bir görüntü de ise yurt müdürlüğü çalışanının, protestoyu hemen keserlerse sorunları çözeceklerine dair söz verdiği de görülmektedir" dedi.
CEZALAR YÖNETMELİĞE AYKIRI
Avukat Gökçe, yurttan haksız bir şekilde atılan 8 öğrencinin, yurt öğrencilerine imzalatılan taahhütnameyle her türlü eleştiri ve yurt şartlarından şikayet edilmesi durumunda da cezalandırılacakları, bu şikayetlerin yurt yöneticilerine saldırı niteliği taşıdığına dair insan haklarına aykırı şartlar içerdiğini de dile getirdi. Bu taahhütnamenin, KYK yönetmeliğine de aykırı olduğunu belirten Gökçe, "Yönetmelik 21'inci maddede gürültü yapmanın uyarı cezası gerektirdiği, onun da ancak yurtta kalan diğer öğrencileri rahatsız etmesi durumunda verileceği yazmaktadır. Yurttaki tüm öğrenciler bu protestoya katıldığına göre, herhangi bir şikayet olmadığı tam aksine tüm öğrencilerin 'gürültü' yaptığı görülmektedir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2016, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472