Rus Başkonsolostan ATSO'ya ziyaret

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti

Rus Başkonsolostan ATSO'ya ziyaret
banner404

RUSYA Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin'in ev sahipliği yaptığı ziyarette, ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan ve Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin de bulundu. Görüşmede ilk olarak 10-12 Ağustos tarihleri arasında Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Türkiye Festivali konuşuldu. Türkiye Festivali'nin ülke tanıtımı açısından oldukça başarılı geçtiğini kaydeden Davut Çetin, “Rusya'da bu yıl düzenlenen Dünya Kupası'ndan dolayı festival tarihi ağustos ayına sarktı. Ancak buna rağmen Rus vatandaşlarından çok yoğun ilgi oldu. Festivalde özellikle Antalya öne çıktı. Önümüzdeki yıllarda bu tür etkinliklerin bilinirliğini ve faydasını birlikte çalışarak artırabiliriz" şeklinde konuştu.

RUSYA TURİZMDE OLDUĞU KADAR TİCARETTE DE ÖNEMLİ

İçinde bulunduğumuz yılın turizm açısından oldukça tatmin edici olduğunu vurgulayan Başkan Çetin, “Antalya'ya şu ana kadar rekor sayıda Rus vatandaşı misafirimiz gelmiş bulunmakta. Bu ilginin yıl sonuna kadar aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Mevcut trent devam ederse bu yıl en çok Rus vatandaşını ağırladığımız yıl olacak" dedi.

Antalya ve Rusya'nın turizm dışında da çok önemli bir ticari bağı olduğuna değinen Davut Çetin, “Kentimizde yabancı sermayeli firmalar arasında sayıca ilk sırada Rus ortaklı firmalar geliyor. Ayrıca Rusya Federasyonu yaş sebze ve meyvede en büyük pazarımız. Bu açıdan Rusya Federasyonu ile Antalya arasındaki bağların güçlü olmasını çok önemsiyoruz ve bu bağları güçlü tutmak için elimizden gelen katkıyı vermeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

2019 'TÜRKİYE-RUSYA KÜLTÜR VE TURİZM YILI'

Başkonsolos Oleg Rogoza, 2019 yılının 'Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı' ilan edilmesini mutlulukla karşıladıklarını belirtti. Bu kapsamda, 2019 yılı boyunca iki ülkede edebiyat alanında konferanslar, sergiler, konserler, sinema, tiyatro, opera, bale gibi kültürel faaliyetler gerçekleştirilmesinin bağları daha da kuvvetlendireceğini kaydetti.

Görüşmenin ardından Başkan Çetin'e Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası'na özel tasarlanan 100 Ruble'yi armağan eden Rogoza, ATSO ile işbirliğinin artarak sürmesi temennisinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479