Miniklere doğa dersi

Sosyal girişimcilik projesi Doğadabuan'ın kurucusu biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce, başta Antalya olmak üzere İstanbul ve İzmir'de okul öncesi ve ilkokul çocuklarına doğal alanlarda kuş gözlemi ve bitki örtüleriyle ilgili doğa dersi veriyor.

Miniklere doğa dersi
banner404

ANTALYA'DA Atatürk Parkı'ndaki derslerde miniklere kuş ve bitki türlerini öğreten Doğadabuan kurucusu biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce, önceki gün Halide Edip Adıvar Anaokulu öğrencileriyle doğada ders işledi. Bu yıl okul öncesi ve ilkokullardan yüzlerce öğrenciye doğa gözleminin temellerini öğrettiklerini belirten İnce, “Atatürk Parkı çok doğal bir ortam ve burada yalıçapkınları, su tavukları, yeşilbaş ördekler var. İlkbahar boyunca onların yavrulama ve yavrularını besleyişi gibi birçok şeye çocuklar parkta şahit olabiliyor. Burada hem su kenarındaki kavak ağaçları ve sazlıklar sulak alan olarak ekosistemi, hem de hemen yan tarafta çam ağaçları ve bunlarla birlikte dışarıdan getirilen peyzaj bitkileri var. Örneğin maymun çıkmaz ağacı. Hem buranın bitki türlerini hem diğer bitki ve ağaç türleriyle sulak ekosistemini gözlemliyoruz. Kaplumbağalar, balıklar, kurbağaları gözlemliyoruz" diye konuştu.

DOĞAYI TANIYORLAR

Okul öncesi öğrencilerinin bir doğa gözleme deneyimi yaşadığını ve bu parka aileleriyle geldiklerinde burada hangi canlıların olduğunu gösterebilecek bilgiye sahip olduklarını dile getiren İnce, "Kimi zaman bir yalıçapkınını yakından görüyor, kimi zaman bir gümüş martıyı gölden balık alıp yerken izliyoruz. Onu beslerken yanlarına gelen kargalar gözlemleniyor. Talebe göre bu gözlem ve dersleri hem devlet okulları hem resmi okullarla yapıyoruz. Öncesinde gidip okullarda kendimi tanıtıyor, çocuklarla tanışıyoruz. Sonra doğayı anlatıyorum, gideceğimiz alanda doğada nasıl davranacaklarını anlatarak bir altyapıyla gelmiş oluyorlar. Öğretmenleri de görecekleri türlerle ilgili ödevler veriyor. Onlara çalışıyorlar ve buraya geldiklerinde örneğin gümüş martıyı tanıyorlar" dedi.

İSTANBUL VE İZMİR'DE DE DERS VERİYOR

Antalya dışında da bazen İzmir bazen İstanbul'a davet aldığını belirten İnce, “İstanbul'da Haydarpaşa Garı önünde çalışmalar yaptık. İzmir'de Bostanlı iskelesinin yanındaki balıkçı barınaklarında doğa gözlemi çalışmaları yaptık. Özellikle okul öncesi grupların heyecanı çok yüksek, doğadaki her şeye çok meraklılar. Çünkü genel olarak apartmanda yaşadıkları için doğayı çok özümsüyorlar" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479