Kaş’ın son yorgancısı modern zamana direniyor

Kaş'ta yaşayan son yorgan ustası Ömer Ayas (52), modern zamana inat el emeği yorganlarla sanatını yaşatmaya çalışıyor.

Kaş’ın son yorgancısı modern zamana direniyor
banner404

YORGANCILIK mesleğine 13 yaşındayken çırak olarak başlayan 30 yıllık yorgan ustası Ömer Ayas eski günleri özlemle anıyor. 

SANAT AŞKI
80’li yıllarda yorgancılığın kuyumculuk kadar kıymetli olduğunu anlatan Ayas, “Eskiden dükkanda sohbet edilirdi. Müşteriyle esnaf arasında samimi, gerçek bir bağ vardı. Çoğu sanat gibi yorgancılık da emek ve sabır ister, fedakarlık ve beceri ister ancak sanayinin gelişmesiyle emeğe değer verilmez oldu. Bugün yorgancılık iyi kazanç sağlamıyor.” dedi. 

HALLAÇ KAYBOLDU
Yok olmaya yüz tutan meslekler arasına giren yorgancılığı ayakta tutmaya çalıştığını dile getiren Ayas, “Ben buradaki son ustayım. Çukurbağ köyünde yorgancı çırağı olarak çalıştığım yıllarda müşterinin isteğine göre, hallaççı (pamuk kabartan kimse) çağrılan eve kadar giderdi. Şimdi hallaç da hallaççı da yok ortada, kayboldu. Gelecek nesile yorgancılığı meslek olarak bırakmak istiyorum ama gelecekte bu iş bitecek, çünkü yetişen yok. Bugün çırak bile bulamıyorum. Bir yorgan imal ettiğim zaman onun varlığı beni dinlendiriyor, bu his her şeye değer.” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472

banner479