Her şey dahilde standart tartışması

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, turizmde 'her şey dahil' sistemine standart getirilmesi gerektiğini söyledi

Her şey dahilde standart tartışması
banner404

MATSO'nun ağustos ayı olağan meclis toplantısı Ömer Kasapoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. MATSO Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıda gündem maddeleri görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, oda olarak gerçekleştirdikleri faaliyetler ve ekonomik gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulunarak, turizmde her şey dahil sistemine değindi. Turizmde her şey dahil sistemine standart getirilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Boztaş, "Artık nicelikten niteliğe dönüşmemiz gerekiyor" dedi.

'TURİST SAYISI ARTARKEN GELİRLERİMİZ DÜŞTÜ'

Son yıllarda turist sayısında artış yaşandığına vurgu yapan Başkan Boztaş, "Turist sayısında artış var ama gelirlerimiz düşüyor. Antalya Havalimanı'ndan giriş yapan turist sayısı 2013 yılında 7 milyon 700 bin, 2014 yılında 8 milyon 700 bin, 2015 yılında 7 milyon 800 bin, 2016 yılında 4 milyon 150 bin, 2017 yılında 6 milyon 754 bin, 2018 yılı 27 Ağustos itibariyle 8 milyon 735 bindir.

Bir turistin harcamasına baktığımız zaman 2014 yılında 900 dolarlara kadar çıkan rakamlar her yıl geriye gidiyor. 2015 yılında 825, 2016 yılında 756, 2017'de 705, 2018 yılı haziran öncesi 681, haziran sonrası ise 485 dolarlara kadar gerilemiş. Tabii bunda dolar kurunun da etkisi var. Bir turist daha önce 700 dolara aldığı bir ürünü şimdi 480 dolara alıyor" diye konuştu.

'HER ŞEY DAHİL SİSTEMİNE STANDART GETİRİLMELİ'

Her şey dahil sistemini uygulayan tesislerde kalite ve standardın belirlenmesi gerektiğine işaret eden Boztaş, şöyle dedi: "Turizm Bakanlığı her şey dahil sistemi uygulayan, satan konaklama tesislerini denetleme noktasında yok. Küçük bir pansiyon sabah büfesine 3 yumurta, domates ve salatalık koyuyor.

Öğle büfesine tabldot yemek koyup her şey dahil diye satıyor. Bunun bir standardı olmalıdır. Her şey dahil sistemini uygulayan, pazarlayan, satan konaklama tesislerine denetim yapılması gerekiyor. Her şey dahil sisteminde turistin dışarıya çıkmaması aynı zamanda esnafımızın işlerini olumsuz etkiliyor."

'ACİLEN UCUZ TATİL CENNETİ İMAJINDAN KURTULMAMIZ GEREKİYOR'

Bölge ve ülke olarak ucuz tatil cenneti imajından kurtulmak gerektiğini kaydeden Boztaş, şöyle devam etti: "Hem fiyatlar hem de nitelikte acilen ucuz tatil cenneti imajından kurtulmamız gerekiyor. Bununla ilgili en çok tartıştığımız konu her şey dahil sistemidir. Bu sistemde turistin otelden dışarıya çıkmamasının esnafa zararı oluyor. Şimdi bu konuyla ilgili sektörde bulunan birlik ve paydaşlar bir çalışma içerine girdi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) konu ile ilgili her şey sistemin standartlarını oluşturdu. Konu henüz kamuoyuyla paylaşılmadı. Çalışma olgunlaştığı zaman konu Turizm Bakanlığa sunulacak. Hem sektör bileşenleri hem de bizler konuyu tartışarak bakanlığı harekete geçirmemiz gerekiyor. Bu dönemde sektörün içinden gelen, turizmde hem pazar ve ürün çeşitlenmesi konusunda ve nicelikten niteliğe geçiş noktasıyla ilgili bizlerle aynı görüş içerisinde olan bir bakanımız var.

Her şey dahil sistemine standart getirilsin

Ticaret ve Sanayi Odaları, konaklama tesisleri birlikleri, turizm yatırımcıları, otelci birlikleri bu konuları gündeme taşımaları gerekiyor. Herkes her şey dahil sistem diyerek pazarlama yapamasın. Bir standart getirilsin. Kamuoyu oluşturursak bu konuda bakanlık düzenleme getirir diye düşünüyoruz.

Her şey dahil sistemine standart getirildiği zaman birçok otel bu standardın dışına çıkacak. Böylece gelen turistin dışarıya çıkması ile esnafımızın iş potansiyelinin artmasına neden olacak. Bazı oteller her şey dahil sistemden çıkarak kişiye özel hizmetler vermesiyle nitelikli bir misafir ağırlamaya başlayacağız. Turizmde sayı ile değil gelirlere odaklanarak nicelikten niteliğe geçmemiz gerekiyor."

'ODA OLARAK ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ'

MATSO olarak konuyla ilgili bir hazırlık yaptıklarını da aktaran Başkan Boztaş, "Bu konuda ne yapılıyor, sektörün böyle bir çalışması var mı? Diğer odalar ne yapıyor? Bu konularla ilgili oda olarak bir çalışma içerisine girdik. Yakın zamanda bu konuda konaklama sektörü işletmelerinin üyesi olduğu 16. Meslek Komitemizin gündemine gelerek orada tartışılacak.

Daha sonra yönetim ve meclise getireceğiz. Bu konu ile ilgili Turizm Bakanlığına da bir çağrı yapacağız. Sektör ve diğer odalarla birlikte işbirliği içerisindeyiz. Artık her şey dahil sistemin nicelikten niteliğe geçilmesi gerekiyor. Bakanlığın konuya el koyarak standart getirilmesinin zamanı geldi. Ucuz tatil cenneti olmaktan çıkmamız kaliteli bir şekilde şekle dönüşmemiz gerekiyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479