Eğitim Bir Sen'den karma eğitim açıklaması

 Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Milli Eğitim Bakanlığının bazı okullarda karma eğitimin kaldırılmasına yönelik kararının demokratik toplumlarda vatandaşa seçme hakkı sağlayan bir düzenleme olduğunu söyledi.

Eğitim Bir Sen'den karma eğitim açıklaması
banner404

 EĞİTİM Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, karma eğitim ile ilgili çıkan tartışmaların ideolojik eksende olduğunu konunun pedagojik eksende tartışılması gerektiğini belirtti. Karma eğitimin Türkiye'de bir rejim meselesi gibi algılandığını söyleyen Başkan Çoban, “Siyasal iktidarların tutumuna, durumuna göre değişen bir düzenlemeden ziyade bu konuda temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bakılmalı. Velilerin kendi çocuklarını tek cinsiyetli okullara gönderip gönderememekte özgür. Bir dayatma söz konusu değil. Karma eğitime karşı olmadığımızı karma eğitimin dayatılmasına karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemenin Danıştay İdari Mahkemesi'nin aldığı 27 Haziran 2018 tarihli yürütmenin durdurulması kararına istinaden gerçekleştirildiğini hatırlatan Çoban, 'Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğindeki düzenlemeye göre 'Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılırö maddesinin yürürlükten kaldırıldığını hatırlattı. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 15'inci maddesine göre 'Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkân ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir' hükmünün yer aldığını vurgulayan Mustafa Çoban, Öte yandan ABD ve Avrupa'da karma eğitim konusunun dayatma yapılmadan tek cinsiyetli okulların yaygınlaştığını da söyledi.

Başkan Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'da yapılan araştırmalarda tek cinsiyetli okullarda karma eğitim verilen okullara göre başarının daha yukarıda olduğu tespit edilmiş ve tek cinsiyetli okullar artmaya başlamıştır. ABD'de Hillary Clinton bunun öncülüğünü yapmıştır ve kendisi kız lisesi mezunudur. Almanya bütün kurumlarda karma eğitim mecburiyetini kaldırıldı. Türkiye'de ne hazindir ki 28 Şubat'ın psikolojik ortamında dönemin Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun hayata geçirdiği bir düzenleme ile bırakın resmi kurumları, özel eğitim kurumlarında da böyle bir dayatma yapılmıştır. Eğitim Bir Sen olarak her alanda demokrasiyi ve bilhassa eğitimde fırsat eşitliğini savunduk, savunmaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472