banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Başkan Böcek'ten turiste 'ayak bastı parası' çıkışı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Her geceleme başına Avrupa'nın önemli kentlerinde olduğu gibi Antalya'da da vergi konulmalı. Bu vergi mutlaka getirilmeli. Bunun için girişimlerimiz var. Bu vergi ile Antalya ihya olur" dedi.

ANTALYA 28.06.2019, 11:26 28.06.2019, 23:10 Melike Temir
Başkan Böcek'ten turiste 'ayak bastı parası' çıkışı
banner404

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB), 35. kuruluş yıl dönümü Aspendos Antik Tiyatrosu'nda düzenlenen gece ile kutlandı. Düzenlenen geceye Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya protokolü, turizmciler ve AKTOB'ta başkanlık yapmış Selahattin Saklıca, Ahmet Barut, Osman Ayık, Sururi Çorabatır, Yusuf Hacısüleyman ve mevcut başkan Erkan Yağcı katıldı. 

"Şehir vergisi getirilmeli" 
Gecede Antalya ile ilgili değerlendirmede bulunan Böcek, önemli bir konuya değindi. Böcek, Antalya gibi turistik illerin ve ilçelerin belediyelerinin diğer belediyelere göre masraflarının çok yüksek olduğunu, belediyelerin bu masrafları karşılamakta zorlandıklarını ifade etti. Böcek, turist kabul eden tüm dünya şehirlerinde ayak bastı parası alındığına işaret ederek, Antalya'ya mutlaka şehir vergisi getirilmesi gerektiğini aktardı. Antalya'da 700 bin yatak olduğunu hatırlatan Böcek, "14 milyon turist ağırlanıyor, 100 milyon geceleme yapılıyor. Her geceleme başına Avrupa'nın önemli kentlerinde olduğu gibi Antalya'da da vergi konulmalı. Bu vergi mutlaka getirilmeli. Bunun için girişimlerimiz var. Bu vergi ile Antalya ihya olur. Bu vergi ile belediyelere, turizme ve turizmcilere büyük katkı sağlanır. İlçe belediyelerinin yükü çok ağır. Bu vergi ile bu yük hafifler" dedi. 

"Turizm birliği kurulacak" 
Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak tüm Antalya'yı içine alacak Antalya Turizm Birliği'nin kurulması için çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Böcek, "Ben turizmin gelişmesi amacıyla 46 ülkeye gittim. Turizm fuarlarına katıldım. Turizmcileri yalnız bırakmıyorum. Antalya Büyükşehir Belediyesinin altında tek bir birlik olacak. Turizm birliği kurulacak. Bu şekilde Antalya tanıtımı yapılacak. İlçeler bu tanıtımın içinde mutlaka olmalı ama öncelik Antalya olmalı. Önce Antalya'yı tanıtacağız ki sonra ilçelerini tanıtabilelim. Biz tanıtımı birlikte yapacağız. Tanıtımlara buna göre para harcayacağız. Küçük birikimlerle bu olmuyor. Antalya bir bütün olarak tanıtılmalı. Turizm yapılan ilçeler de daha düzenli olunmalı. Avrupa Birliğine uyum içinde olunmalı. Turizmcilerin talebi doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyoruz. Kaleiçi, Balbey, Saat Kulesini cazibe merkezi haline getireceğiz. Deniz kenarları aydınlatılacak" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (6)
kıbrıslı 2 ay önce
evet değerli başkanım doğru söylüyor ben ve ailem ibizada ayak bastı parası verdik 5 euro haftalık tatilde acilen antalya ve alanyaya uygulanmalı
Yakup kılıç 2 ay önce
Zihniyete bak
Kemal degirmenci 2 ay önce
Çok doğru bir karar ve geç kalınmış ....35-50 mil euro demek bu da belediyelerin turizm yatırımlarında büyük destek olcak insallah en kısa zamanda gerçekleşir..
hasan 2 ay önce
Turizme bir engel de bu vergi olacak. Bizim Avrupa şehirlerinden farkımız onlar kadar tanınmış olmamızdır. Bu vergiler esnaf düzeltildikten sonra halkta Alanya halkı gibi turizme aşina olduğunda düşünülebilir. Belediyeler yeccücü meccüc olmuş. Bir türlü paraya doymuyor. Galiba yeni başkan da para pul peşinde. Halbuki öncelik temizlik ve dürüstlükte olmalı.Şehiri sinekler işgal etmiş.
Turist 2 ay önce
Bi bu eksikti bu uda yapın tam olsun, turistler zaten birçok satış yapan insanlar tarafından uçuk fiyatlar konuluyor bide vergi koyun tam olsun helallll
celal görkey 2 ay önce
ayak basti parasi icin bir kac sene daha beklemek lazim
2014 de gelen turis sayisina daha tam erisemedik ayrica ayak basti parasinin caydirici olacagi
hatta cogu turislerin gemi turizmine yönlendiklerini rakiplerimizin cok oldugunu bilmemiz lazim