Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemini Destekliyormusunuz ? ANKET

AKP tarafından Türkiye'ye de uyarlanmak istenen Başkanlık sistemi için halk ne diyor? 2016 Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi Anketi Sonuçları neyi gösteriyor? İşte her kesimden olumlu ya da olumsuz tepkiler... Bu arada siz ne düşünüyorsunuz. Başkanlık Sistemini Destekliyormusunuz ? ANKETE KATILIN

Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemini Destekliyormusunuz ? ANKET
banner404

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminin tek bir kişinin başkanlığında olduğu ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi bir sistemdir. Başkanlık sisteminde yasamanın yürütmeyi fesh etme yetkisi yoktur. Yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki net bir ayrıma dayanan, yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmedeki iktidar gücünü arttıran bir hükümet sistemidir. Başkanlık sistemi uygulandığı bazı ülkelerde; yolsuzluğa, otoriterliğe, nepotizme, diktatörlüğe araç olmaya ve çoğulculuk karşıtı uygulamalara sebep olmuştur.Başkanlık sisteminde, üst düzey atamalar, anlaşmalar, bütçe, veto, yüce divan yargılaması gibi yasama ile başkan arasında denge bulunmaktadır. Başkanlık sistemininin en tanımlayıcı özelliği yürütmenin nasıl ve ne şekilde yapıldığıdır. Başkanlık sistemini parlamenter sistemden ayıran temel özellik, yürütme organının biçimiyle alakalıdır ve parlamenter sistemden farklı olarak, başkanlık sisteminde yürütme organı ile yasama organı birbirinden ayrıdır.

Başkanlık Sistemi 
 
Bu tanım çerçevesinde dünyada hepsi birbirinden farklı, kendi tarihi, sosyolojik ve siyasal koşullarının ürünü olan başkanlık rejimleri mevcuttur. Bütün bu rejimlerin içinde herkes tarafından en başarılı bulunan örnek, ABD başkanlık sistemidir. 
Başkanlık sisteminin temel unsurları: 
A) Başkan, halk tarafından doğrudan ve dolaylı olarak belirli bir süre için seçilir. Bu süre hiçbir biçimde parlamento tarafından kısaltılamaz ve fesh edilemez. 
B) Kuvvetler ayrılığı kesin bir biçimde uygulanır. Devlet organlarının eşgüdüm içinde aksamadan çalışması için fren ve denge sistemiyle organların yetki ve güç suistimali engellenir.. 
C) Hükümet üyeleri başkan tarafından seçilir ve azledilir. Başkan hükümet üyelerinin düşüncelerine uymak zorunda değildir. Hükümet üyeleri yasama organı içinden Başkan tarafından seçilebilir ancak seçildikten sonra yasama organı üyeliklerini sürdüremezler. 
D) Devlet başkanı, hükümet başkanı ayrımı yoktur. 
E) Başkan görevi ile ilgili işlerden dolayı sorumsuzdur. 
Başkanlık sisteminin iyi işlemesi için gerekli olduğu ileri sürülen koşullar şunlardır: 
A)Başkanın yasama organını feshetme yetkisi olmamalıdır. 
B)Başkana yasaları veto edebilme hakkı tanınmalıdır. Başkanın vetosu da yasama organının özel çoğunluğu tarafından aşılabilmelidir. Örneğin 3/5 veya 2/3 gibi. 
C) Başkan yasama organının üyesi olmamalıdır. 

İşte her kesimden olumlu ya da olumsuz tepkiler...Twitter'da #SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz hastagi altında konuyla ilgili yapılan yorumların bazıları şöyle:

@slckemr_
Başkanlık federatif devlettir,bölünmedir,siyasi sorumsuzluktur. Kim buna vatanseverlik diyorsa akılsızdır #SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz

‏@34Ozo34
#SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz
And Olsun ki
 #SeniBaşkanYaptırmayacağız
 
@Vildan_Gencturk
#SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz
Başkanlık neden gerekli?
✏Başkanlık iki basindalık durumunu engellemek için gerekli
✏ Darbeleri önlemek için

@Moss75669295
-Belediye Başkanı
-Başbakan
-Cumhurbaşkanı
Yaptığımız Gibi, 
ALLAH(c.c)'ın İzniyle: #SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz 

@furkanakilll
Hergün bombalar patlıyor onlarca kişi ölüyor. Ülke itibarı sıfır.  #SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz diyorsunuz.


@ReisinYolu53
#SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz Allah izin verir de Başkan olursan İslam alemine de HALİFE yapacağız.

@erkan_karaarsln
Havalimanı saldırısından sonra göbek atıyordunuz
Giresun'dan sonra da
 #SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz diyorsunuz.
Demek ki bunlar sizin işiniz

@ajansdreklam
Gelde gülme sabah sabah :)
Akp'lilerin #SeniBaşkanYapmayaYeminliyiz tagına cevap gecikmemiş ; #SıçtırtmaBaşkanlığına

Bu arada siz ne düşünüyorsunuz. Başkanlık Sistemini Destekliyormusunuz ? ANKETE KATILIN  »

YORUM EKLE
YORUMLAR
seda taş
seda taş - 3 yıl Önce

bunların başkanlık isteği filan yok.ülkeyi zaten 14 yıldır 1 tane adam yönetiyor.şimdi işler karıştı.devletin tüm organlarını kedine bağlamak için çare arıyor.

coskun
coskun - 3 yıl Önce

Başkanlık diye gezeceklerine halka uzun vaadeli gerçek bir refah sağlasalar ya.mesela avrupadan mülteciler için alınan ve mavi marmara için israilden alınan paralarla halkı susturmak için geçici sus payı vermek yerine uzun vaadeli olacak şekilde verilse.zam yapıp geri alıyorlar zaten.bu sadece ufak bi bölümdü.ülkeyi batırdılar batsın sizin başkanlığınız

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479