ÇOK değil, daha birkaç gün önce…
Alanya Belediyesi’nin iki aylık yeni, çiçeği burnunda başkanı Adem Murat Yücel, turizmle iştigal eden dernek ve birlikleri belediyeye çağırıp sezon öncesi neler yapılması gerektiğini masaya yatırdı, bu toplantı ile ilgili haberler de basında genişçe yer aldı.
Hani belki bizim muhabirler yanlış (!) not almıştır diye, tam emin olma adına, Alanya Belediyesi’nin resmî internet sitesine girip toplantı bilgilerine bir de oradan baktım, ve bizim muhabirlerin doğru (!) not aldıklarına kani oldum.
***
Alara Turistik Otelciler Birliği (ALTUYAB), İncekum Otelciler Derneği (İNTOD), Türkler Turistik İşletmeciler Derneği (TÜRKTİD), Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD), Mahmutlar Otelciler Derneği (MODER) ve Kleopatra Otelciler Birliği’nin katıldığı toplantının elbette baş konuğu Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), dolayısıyla ALTİD’in başkanı Burhan Sili oldu.
Burhan Sili, (her ne kadar elimizde somut deliller olmasa da), bir önceki Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu döneminde, yine Sipahioğlu’nun onayı ile başkan olduğu bilinen (iddia edilen) bir yönetici.
***
Dolayısıyla, aynı zamanda otelci olan Sipahioğlu ile ikili ilişkileri, yeni Alanya Belediye Başkanı olan Adem Murat Yücel’e nazaran daha güçlü, daha sıkı fıkı, daha içli dışlı.
O toplantıda benim dikkatimi çeken en önemli detay, Alanya sahillerinin durumu ile ilgili yöneltilen soruya Burhan Sili’nin verdiği yanıt oldu.
Biliyorsunuz, yeni Büyükşehir Yasası ile Antalya merkez ve 19 ilçesindeki tüm sahillerin işletilmesi ve denetimi tamamen Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne (BŞB) geçiyor.
***
Antalya BŞB şu anda AKP’de.
Ve geride bıraktığımız son iki ayda, AKP’li Antalya BŞB’nin, sahillerin denetimini ve işletilmesini MHP’li Alanya Belediyesi’ne verip vermeyeceği tartışılıyor.
Burhan Sili’nin, sahillerin durumu hakkında yöneltilen soruya, “Hem Antalya Büyükşehir Belediyesi, hem de diğer ilçeler turizmin geleceği açısından ortak bir noktada buluşacaklardır diye düşünüyorum. Sahillerdeki düzenlemelerle ilgili de Alanya, tüm ilçeler için geçerli bir örnektir” yanıtını veriyor.
Açın bakın, bu ifade Alanya Belediyesi’nin kurumsal internet sitesinde aynen yer alıyor.
***
Ekmeğini Alanya’dan kazanan, böylece sahillerin de Alanya Belediyesi’ne verilmesi gerektiğini söylemesi beklenen Burhan Sili, ılımlı, ortadan, anlayacağınız oportünist bir yaklaşım sergileyerek o anda “cevap vermeyen adam” konumuna düşmemek için “cevap veriyormuş gibi” yapıyor, anlık zevahiri kurtarıyor.
Sakın yanlış anlaşılmasın.
Bu tutumundan ötürü Burhan Bey’i eleştirmiyorum. Aksine, şu an üstlendiği görev nedeniyle böyle bir yanıt vermesini de anlayışla karşılıyorum.
***
Çünkü… Burhan Sili de çok iyi biliyor ki, dünya yıkılsa, kainat yerle yeksan olsa, Alanya sahillerinin işletilmesi de, denetlenmesi de, asla ve kata AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından MHP’li Alanya Belediyesi’ne verilmeyecek.
Çünkü… Sahil demek maddi ve manevi güç demek. Sahil demek para demek. Sahil demek otelcileri sürekli elinin altında tutmak demek. Sahil demek, ‘Akıllı olun, kafamı bozarsanız kim olduğuna bakmadan sahili ihaleyle herkese veririm’ demek. Sizin anlayacağınız, Büyükşehir Yasası ile her kulun arayıp da bulamayacağı böylesine muhteşem bir gücü eline geçiren AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi, sırf jest olsun diye MHP’li Alanya Belediyesi’ne bu gücü vermez, bu gücü paylaşmaz.
***
Benim şahsi kanaatime göre, Alanya sahilleri ile ilgili önümüzdeki dönem ne yapılacağı konusunda alınacak kritik karar zaten en az birkaç ay önce alınmıştır.
Benim şahsi kanaatime göre, Alanya sahillerinin ne olacağı konusunda AKP’li Menderes Türel, ta en başından, başta AKP’li Hasan Sipahioğlu’nun, ardından yine AKP’li Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney’in fikrini almıştır.
Ve eğer yanılmıyorsam, sahillerin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ANET adlı firmaya ihale edileceği, ANET’in de “Biz 140 kilometre uzaklıktaki sahili kontrol edemeyiz” deyip, eğer yasal olarak mümkünse Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ne (ALTİD), yasal olarak mümkün değilse de Alanya’da yeni kurulacak bir şirket üzerinden sahilleri otelcilere verecektir.
***
Buradaki kilit isim, henüz görevine başlamadan üzerinde fırtınalar kopartılan, 8 senelik siyasi tecrübesiyle insanları kırıp dökmeden işine gücüne bakmak isterken “O benim muhatabım değil” gibi sözlere maruz kalan Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney’den başkası değildir.
Şahsi kanaatime göre, “Keşke o görevi kabul etmeseydi, siyasi kariyerini bitirdi”, “Eskiden iktidarın Alanya’daki binbaşısıydı, şimdi Türel’in ASAT’taki çavuşu mu olacak?” gibi küçültücü ifadelere karşın, sahil örneğinden hareketle, Hüseyin Güney’in gerçek döneminin asıl şimdi başladığını düşünüyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349