banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Yeni Alanya Öykü'nün müfettiş raporunu ele geçirdi

6,5 yıl önce annesi tarafından terk edildikten sonra Elikesikli Yavuz çiftinin baktığı, ancak devletin Antalya'da bir Sevgi evine yerleştirdiği minik Öykü için Alanya'ya gelen müfettişlerin raporunu Yeni Alanya ele geçirdi. Raporda, "Buradaki geniş olanaklar nedeniyle Öykü Antalya'da kalmak istiyor. Çocuğun sağlıklı gelişimi için Antalya'da kalması daha isabetli" deniliyor

Alanya 11.08.2017, 13:26 12.08.2017, 00:32
Yeni Alanya Öykü'nün müfettiş raporunu ele geçirdi
banner404

Haber: Alper KUTAY

ANNESİ tarafından bakılması için 6,5 yıl önce 1,5 yaşındayken Elikesik Mahallesi'nde ikamet eden Zahide ve Ramazan Yavuz çiftine verilen 8 yaşındaki Öykü B., hayat koşulları iyileştirilmediği gerekçesiyle Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 15 gün önce Yavuz çiftinden alınarak Antalya'daki bir Sevgi evine yerleştirilmişti. Bir kızları ve iki oğulları olan Yavuz çifti, Öykü'nün kendilerinden alınması üzerine perişan olurken, konu önce Kanal A Televizyonu ana haber bülteninde, ardından Yeni Alanya Politika Editörü Alper Kutay'ın köşe yazısında gündeme geldi.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU DEVREYE GİRDİ
Kutay'ın, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ithafen yazdığı ve durumu anlatıp yardım istediği "Sayın Çavuşoğlu'na açık mektup" başlıklı yazıya anında yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, konuyla bizzat ilgilenme sözü vermişti. Bakan Çavuşoğlu'nun konuyu ilettiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, önceki gün Alanya'ya 3 müfettiş birden gönderdi. Öykü B.'nin 6,5 yıldır birlikte yaşadığı Yavuz çiftine geri verilip verilmeyeceği konusunda rapor hazırlayan müfettişler, Elikesikli Yavuz çiftinin yaşam koşulları ile Öykü B.'ye sunabilecekleri olanakları masaya yatırmış, Alanya'daki yetkililerle görüştükten sonra Antalya'ya dönmüştü.
'ÖYKÜ ANTALYA'DA DAHA MUTLU'
Ancak müfettiş raporuna göre Öykü ile yapılan görüşmede, Öykü'nün Yavuz ailesini sevdiğini, ancak bundan sonra sürekli Antalya'da kalmak istediğini söylediği ifadelerine yer verildi. Öykü için devletten aylık 1.300 TL alan Yavuz çiftinin bu parayı Öykü'nün geleceği için kullanıp kullanmadığının tam manasıyla belirlenemediği, ayrıca kırsal bir mahallede büyümesindense Öykü'nün şehir merkezindeki olanaklardan da istifade ederek gelişmesinin daha sağlıklı olacağı yargısına varıldığı öğrenildi. Bu konuda Yavuz çiftinin üzüntüsünün çok geri planda olduğu, asıl önemli olan konunun Öykü'nün geleceği olduğu hükmüne de yer verilen raporda, Öykü'nün, geniş olanakları bulunan Antalya'daki Sevgi evinde kalmasının çocuğun gelişimi için daha isabetli olacağı ifadelerine yer verildiği gelen haberler arasında.
BAŞKAN YÜCEL DESTEK SÖZÜ VERMİŞTİ
Bilindiği gibi minik Öykü'nün ve Yavuz çiftinin yaşadıkları süreci Alper Kutay'ın köşe yazısından öğrenen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Eğer sorun ayrı oda ve gardırop gibi eşyalar ise Yavuz çiftinin Elikesik Mahallesi'ndeki evlerinin üzerine bir katı biz yaptıralım, böylece minik Öykü'nün de kendine ait bir odası olsun. Odasına eşya da temin ederiz. Ayrıca Öykü'nün yeniden Yavuz çiftine verilmesi halinde eğitim hayatı boyunca tüm masraflarını biz karşılarız" taahhüdünde bulunmuştu. Öte yandan konunun medyada geniş yankı bulmasının ardından Yeni Alanya'yı adeta telefon yağmuruna tutan onlarca hayırsever ve duyarlı Alanyalı, Öykü B.'nin Elikesikli Yavuz çiftine geri verilmesi halinde Öykü için her türlü maddi ve manevi yardımı yapma sözü vermiş, Öykü'nün yaşadıkları pek çok ulusal gazeteye manşet olmuştu.

Yorumlar (1)
çok zor bir konu 2 yıl önce
çok zor bir konu. ama küçük çocuğun istekleri de dikkate alınmalı. zorlamak kendisinde ilerde travma yaratabilir. devletin de en iyi şekilde bakması veya iyi bakacak bir ailenin yanına vermesi en önemli konu...