Uzmanlarla buluştular

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri, alanında uzman aşçılarla bir araya geldi

Uzmanlarla buluştular
banner404

ALKÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri, Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği (AKPAB) üyesi aşçılarla bir söyleşi gerçekleştirdi. İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye, Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Harun Uçak, Dekan Yardımcıları Öğretim Üyesi Dr. Aydın Çevirgen ile Öğretim Üyesi Dr. Nacide Öter, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Emirhan Yenişehirlioğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 
Öğrencilerle bir araya gelen aşçılar, sektörde yaşanan gelişmeleri ve edindikleri tecrübeleri öğrenciler ile paylaştılar. Ardından Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri merak ettikleri soruları aşçılara yönelttiler. Gastronomi turizmine verilen önemin altını çizen AKPAB üyeleri, sektördeki eğitimli personel eksikliğine dikkat çekerken, geçtiğimiz yıl AKPAB ve ALKÜ arasında imzalanan protokol kapsamında Gastronomi ve Mutfak Sanatı öğrencilerinin sektörde öne çıkmaya başlamalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. 
Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uçak, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün geçen sene olduğu gibi bu sene de yüksek puan alan öğrenciler tarafından tercih edildiğini, öğrencilerin bölümden beklentilerinin bu anlamda yüksek olduğunu ve beklentilerini karşılamak adına çaba sarf ettiklerini, bu doğrultuda öğrencilerin teorik ve uygulamalı eğitimlerini alırken aynı zamanda bu eğitimlerini deneyimli şeflerin yanında pekiştirmelerine olanak sağlamak adına girişimlerde bulunulduğunu ifade etti. Bölüm Başkanı Yenişehirlioğlu ise, AKPAB ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında yaz döneminde gastronomi öğrencilerinin çeşitli işletmelerde istihdam edilerek genç yaşta kariyerlerine başlama imkânlarının bulunmasının, tecrübe kazanma, sektörü, işletmeleri ve bölümleri tanıma ve eğitimin transferi noktasında önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472