Süleyman Hilmi Tunahan Alanya'da anılıyor

Alanya'da çok sayıda mensubu ve öğrenci yurdu bulunan Süleymanlılar Cemaati'nin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan, vefatının 59. yıldönümünde dualarla anılıyor

Süleyman Hilmi Tunahan Alanya'da anılıyor
banner404

İSTANBUL'DA 16 Eylül 1959’da vefat eden Süleymanlılar Cemaati'nin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan, bugün dualarla anılıyor

Sevenlerinin "Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim’in unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde Allah’ın kelamını mümin gönüllere nakşeden isim" olarak tarif ettiği Tunahan, yine sevenleri tarafından şöyle anlatılıyor: 
"Tunahan, ömrünün her anını İslam’a adadı. Hak bildiği yolda yılmadan yürüyen Tunahan Hazretleri bu uğurda birçok mücadeleye de göğüs gerdi. Müslümanların adeta yok sayıldığı bir dönemde hakkı haykıran Tunahan Hazretleri, Ümmet-i Muhammed’in gönlünde mümtaz bir yer edindi. Kaleme aldığı eserler ve vermiş olduğu vaazlarla günümüzde bile inananların yolunu aydınlatan, hatırlanan Tunahan Hazretleri Üsküdar’daki Karacaahmet Mezarlığı’nda meftun bulunuyor."

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN KİMDİR? 

1888’de Silistre’de doğdu. Tunahan, Süleymaniye Camii medreselerinden Medresetü’l-Mütehassisîn’in tefsir ve hadis kısmına devam etti. Son derece parlak bir zekâya sahip olan Tunahan, 1919 senesinde birincilikle mezun olarak aynı sene Medresetü’l-Kuzati’ye başlayıp hukuk eğitimini de dereceyle bitirdi. Uzun müddet İstanbul’un önemli camilerinde halka vaaz ederek insanlara İslâmiyet’in emir ve yasaklarını anlatan Tunahan, 16 Eylül 1959’da Kısıklı’daki evinde vefat etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479