Siyasi partilere çağrı

Antalya Barosu- Alanya Kadın-Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu tarafından Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, 1935 yılından bu yana geçen 84 yılda mecliste kadının temsil hakkına ilişkin bir arpa boyu yol alınamadığına vurgu yapılırken yerel seçimler öncesinde siyasi partilere çağrıda bulunuldu

Siyasi partilere çağrı
banner404

KADINA seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümünde Antalya Barosu- Alanya Kadın-Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kurul adına açıklamayı yapan Avukat Melek Civan şu ifadelere yer verdi:

 ’84 YILDA BİR ARPA BOYU YOL ALINAMADI’
“5 Aralık 1934 tarihinde 1924 Anayasa’sında yapılan değişikliklerle kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakları verilmiştir. 11 Aralık 1934 tarihinde ise Seçim Kanunu’nda gerekli değişiklikler yapılmış ve bundan sonra yapılan Şubat 1935 tarihli ilk milletvekili genel seçiminde 18 kadın milletvekili seçilerek meclisteki yerini almıştır. Ancak, birçok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de kadınlara milletvekili seçme seçilme hakkı tanınmasına rağmen, 84 yıl içinde bir arpa boyu yol alınamamıştır. Zira 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçim ile birlikte milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılmış olmasına rağmen, yeni mecliste kadın milletvekili sayısı ancak 103 kişi ile sınırlı kalmıştır. Bugün meclisimizde kadın milletvekili oranı yüzde 17 olup, 33 kentimizin ise kadın milletvekili ile temsili dahi yoktur.” 
‘KADINLAR KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE ETKİN OLMALI’   
“Kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve toplumda birlikte var olma çabası uygarlık adına önemli bir adım olduğu gibi, Ulu Önder Atatürk’ün devrimlerinin de başında gelmektedir. Nitekim Atatürk, Cumhuriyet’in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923’te yaptığı bir konuşmasında “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, sosyal toplum felçlidir” diyerek kadının toplumdaki yerini, rolünü ve önemini açıkça tanımlamıştır. Bu sebeple kadınların karar alma sürecine etkin şekilde katılamadığı ve siyasette eşit oranda temsil edilemediği bir demokrasinin var olamayacağı inancındayız.” 
‘EŞİT TEMSİL İÇİN ACİLEN ÖNLEM ALINSIN’
Buradan siyasi partilere sesleniyoruz; Türkiye'nin de onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılmasına Dair Sözleşme’nin (CEDAW) 4. maddesinde yer alan taahhüt derhal yerine getirilsin ve ‘eşit temsil için acilen bir önlem alınsın’. Çünkü bizler de varız ve nüfusun yarısıyız. Mecliste eşit sayıda temsil sağlanıncaya dek buradayız ve mücadelemize devam ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472