Şişeyi at bakiyeyi kap

Başkanlığını Alanyalı Mevlüt Uysal’ın sürdürdüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi bugün Türkiye'ye örnek olacak dev bir projeyi duyurdu. Peki, pet şişe karşılığında otobüs kartlarına bakiye yüklenecek bu uygulama Alanya'da nasıl karşılanır?

banner404

PROJE çerçevesinde, İstanbul'un çeşitli noktalarına pet şişe otomatları yerleştiren belediye, her bir atık pet şişe karşılığında vatandaşların ulaşım için kullandıkları İstanbulKart'lara bakiye yüklenmesi olanağı tanıyacak. Dim TV (dimtv.tv) de bu uygulamanın Alanya'da da uygulanabilirliği konusunda vatandaşa mikrofon uzattı. Vatandaş bu uygulamanın Alanya'nın çehresini değiştireceğini ifade ederken, uygulamanın tüm Türkiye genelinde başlatılması gerektiğini söyledi. Dim TV, toplanan görüşleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e de iletti. İşte Alanyalıların konuyla ilgili düşünceleri:
'KİMSE KAYITSIZ KALMAZ'
OĞUZ ÖZTÜRK

Bence böyle bir uygulamayı Alanya'da başlatırsa çok iyi olur. Hem doğayı korumak açısından hem de vatandaşlara maddi açıdan büyük bir kolaylık olur. Tüm Alanya'nın böyle bir uygulama yapılırsa kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum. Mesela en başta ben kullanırım böyle bir uygulamayı. 


'ÇEVREYİ VE CEBİNİ DÜŞÜNEN KULLANIR'
AYHAN YILDIRIM 

Bu konuyla ilgili ben internet sitesindeki haberlerden öğrendim. Gerçekten çok güzel düşünce. Çevrenin temiz tutulması açısından yaygınlaştırılırsa çok iyi olur. İnşallah Alanya'da da bu tarz bir uygulama bir an önce hayata geçirilir. Çevreyi ve cebini düşünen herkes de kullanır. 


'SOKAKLAR PET ŞİŞEDEN GEÇİLMİYOR'
HÜSEYİN GÖRÜCÜ

Ben böyle bir düşünceyi kesinlikle destekliyorum. Hem maddi gideri azaltmak açısından hem de etrafınıza baktığımızda gördüğümüz bu çevre kirliliğini minimum düzeye indirmiş olacağız. Çünkü sokaklar pet şişelerden geçilmiyor. Bir vatandaş olarak ben kesinlikle kullanırım. Bu uygulamanın Alanya'ya da getirilmesini kesinlikle istiyorum. Öyle lafta değil gerçekten çok dikkat çekecek ve yaygınlaşacak bir uygulama olur. 


'DÜNYANIN HER YERİNDE UYGULANMALI'
FERİT ŞANEL

Böyle bir uygulama sadece İstanbul'da, Alanya'da değil dünyanın her yerinde olması gereken bir sistem. Zaten bu pet şişeler hiç icat edilmemesi, piyasaya sürülmemesi gereken bir madde. Petrol atığından yapılan bir plastik bu. Bu şişeler yerine doğaya tekrar dönüşümü olan malzemeden yapılan şişeler kullanılabilir. Bu tarz uygulamalarla bunların yavaş yavaş piyasadan kaldırılması gerekiyor. Ben bir vatandaş olarak güzel, mantıklı, insani olan her şeyin yanındayım. Bu uygulamayı da kullanırım. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472