banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Rüzgar, kurbanlıkları yerlerinde denetledi

Kurban bayramına sayılı günler kala İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, ve beraberindeki veteriner hekimlerle birlikte Çıplaklı Mahallesi’nde kurulan kurbanlık satış yerini ziyaret ederek denetimlerini gerçekleştirdi

Alanya 08.08.2019, 15:14 08.08.2019, 20:00 Melike Temir
Rüzgar, kurbanlıkları yerlerinde denetledi
banner404

İLÇE Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar gerekli denetimerini yaptıklarını, bayramın sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçmesi için çalıştıklarını söyledi. Rüzgar, “Kurban bayramına 2-3 gün kaldı. İlçe müdürlüğümüzce Kurban Bayramı’nın sağlıklı ve güvenli bir şekilde girmesi için her türlü desteği ve hizmeti vermekteyiz. Denetimlerimiz aralıksız devam edecektir. Alanya’mız karma turizm kenti olduğu için bunun yanında tabii hem yerli hem de yabancı turistlerimize hizmet veren işletmeleri bayram boyunca denetlemeye devam edeceğiz. Bayram boyunca da gıda deneticilerimiz nöbet tutacaklar. Tabii sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde bayramın geçirilmesi için bütün alanlarımızda hem veteriner hekimlerimiz, hem gıda mühendislerimiz denetimlerini sürdürecek. Özellikle hayvan satış yerlerinde ve kesim yerlerinde denetimler aralıksız sürüyor. Bütün amacımız sağlıklı bir şekilde vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçirmeleri. Vatandaşlarımız sorunla karşılaştığı zaman ilçe müdürlüğümüzü arayabilirler. Zaten ilçe müdürlüğümüz bayram boyunca açık olacak. İlçe müdürlüğümüze direkt kendisi de başvurabilir. Eğer bir gıda zehirlenmesi veya herhangi bir durum olursa 174 arayabilirler. Bunun yanında bütün hayvanlarımız kayıtlı, kulak küpesi takıyoruz. Küçük başlılara çipli taktık, büyük başlıklara da yakında başlayacak çipli küpe takımı var” dedi.

‘KESİM YERLERİ DIŞINDA KESİM YAPMAK YASAK’

Belediye’nin belirlediği yerler dışında kesim yapmanın yasak olduğunu belirten Rüzgar, “Kurban kesimi sonrası vatandaşlarımızdan isteğimiz zaten izin vermediğimiz yerlerde kesim olmayacak, sadece izin verdiğimiz yerde kesim yapılacak. İzin verilen belediye yerleri dışında kesim kesinlikle yasaktır. Vatandaşlarımızdan isteğimiz kesimlerini bu kesim yerlerinde yaptırmaları ve veteriner hekim kontrolünde kesim yaptırmaları. Çünkü hayvanlardan insana geçen 250’ye yakın hastalık var. Herhangi bir sorun yaşanmaması için veteriner hekim kontrolünde kesim yapılması gerekiyor. Kesim yapıldıktan sonra kulak numaralarını ilgili muhtarlığa veya kesim yerlerine teslim etsinler. Bunun dışında belediye veteriner hekimi hem ilçe müdürlüğümüz veteriner hekimleri hayvanların hem et muayenesini hem de canlı muayenelerini yapıp sağlıklı bir şekilde kesimlerini sağlayacaktır. Bunun dışında eğer bahçesinde kesim yapan olursa kesinlikle et atıklarını veya kurban atıklarını çöplere atmasınlar, kireçli bir kuyuya gömsünler. Ben şimdiden bütün vatandaşlarımızın kurban bayramını kutluyorum. Biz hazırız ve 24 saat görev yapmaya devam ediyoruz, kurban bayramında nöbetlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Yorumlar (0)