‘Para bırakan turistin gelmesi mühim’

Konaklı esnafı 2018'de önceki yıllara göre verilerin yüksek olduğunu fakat turist portföyünün genişletilmesine yönelik bir çalışma yapılmasının gerekliliği üzerinde durarak "Para bırakan turist gelmesi için gerekli adımlar atılmalı" dedi

banner404

-Ceren ŞAHİN
MEHMET
Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Temmuz akşamı açıkladığı ilk kabine içerisinde Kültür ve Turizm Bakanı göreviyle ilan edildi. Çeyrek asırdır turizm sektörü içerisinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yeni dönemde bilgi ve birikimi ile bakanlık bünyesinde gayret gösterecek. 
Alanya’nın ve sokağın nabzını tutmaya devam eden Dim TV muhabirleri de Alanya’nın batısında bulunan en büyük yerleşim merkezi Konaklı’da esnafa, yeni Türkiye'nin ilk kabinesinde ilk Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy'dan turizm politikalarına dair beklentilerini sordu. İşte verilen cevaplar: 
‘TURİZMİN İÇERİSİNDEN BİR İSİM’
Toptancılık yaptığını ve uzun yıllardır Alanya’da turizm piyasası içerisinde yer aldığını ifade eden Recep Özdemir “Yeni bir bakan, turizmin içerisinden bir isim. Öncelikle başarılar diliyorum. Güveniyoruz kendisine. Güvenmemizin sebebi de sektörü biliyor, tanıyor olması. Bakacağız ve göreceğiz. 7 yıldır ben bu sektörün içerisindeyim. 2013 çok güzeldi, 2014 güzeldi, 2015 ve 2016 yıllarında biraz gerileme oldu. 2017’de göreceli olarak önceki iki yıla oranla daha iyiydi ama 2018 çok daha güzel” şeklinde konuştu. 
‘GEREKEN DEĞER VERİLMELİ, KALİTE ARTTIRILMALIDIR’
Konaklı çarşı esnaflarından İbrahim Yılmaz Türkiye turizminin kalite standartlarının yükseltilmesi adına adımların atılması gerektiğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:
“Turizm büyük bir sektör. Ve bu sektörden ekmek yiyen milyonlarca insan var. Yeterince ilgi ve alaka gösterilmiyor. Yurtdışında Türkiye iyi tanıtılmıyor. Burada çok büyük bir eksiklik var. Türkiye sıradan bir ülke değil. Kalitemizi düşürmememiz lazım. Kalite düşerse gelen turistin kalitesi de düşer. Türkiye’ye gereken değer verilmeli ve kalite arttırılmalıdır. Gelen turistlerin de kalitesinin artması ile birlikte her şeyin çok daha güzel olacağını düşünüyorum ben.” 
‘ÜLKEMİZİN TURİSTİ FAKİRLEŞTİ’
Çarşı esnaflarından Osman Gencer de müşteri portföyünün eskiye nazaran döviz bırakmadığını bunun da turizmin içerisine girdiği çıkmazın temel sebebi olduğunu ifade ederek “Müşteri yok değil, var olmasına var. Ama ülkemizin turisti gün geçtikçe fakirleşti. Ben 1998 yılından bu yana bu işi yapıyorum. Önceki müşteri kalitesi şu anda yok. Ben istiyorum ki, daha iyi turist gelsin, temiz para bırakacak müşteri gelsin. Oteller dolsun diye parası olmayan turistleri getirmeyi ben doğru bulmuyorum. Türkiye’ye neden turist getiriyoruz? Para bıraksın, döviz gelsin diye. İnşallah düzelir, hayırlısı olsun diyorum” dedi. 
‘TURİZMCİ BİR TURİZM BAKANIMIZ VAR ARTIK’
Uzun yıllardır çanta üzerine esnaf olan Şevket Gömeç ise Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy için yapmış olduğu açıklamada “Çalışana her zaman iş var, aş da var. Şu anda hükümetimiz de kuruldu. Devlet başkanımız da var. Turizm başkanımız da bir turizmci. Güzel günler bizleri bekliyor. Daha da iyi olacak inşallah. Yeni bakanımızdan daha kaliteli turist getirmesini bekleriz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 17:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
nuri görür
nuri görür - 10 ay Önce

Her şey dahil kalksın. Bu kalkmadan esnaftan alış veriş yapıp bahşiş bırakacak turist gelmez. Şu anda kuru kalabalık tabir edeceğimiz kaba, görgüsüz ve de parasız turist geliyor. Pek azı otelden dışarı çıkıyor, onlar da 5 liranın hesabını yapıyorlar. Alanya'da kuyumcuların bir kısmı dükkan kapattı.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479