Konsolosluk için kurdele kesildi

Litvanya Fahri Konsolosu olan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in ofis açılışı ve resepsiyonu 'Çifte bakan'lı gerçekleşti

Konsolosluk için kurdele kesildi
banner404

ÇEŞİTLİ programlara katılmak için haftasonu Alanya'ya gelen Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilk olarak Alanya'da Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile birlikte, yakın dostu olan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğunun açılışına katıldı. Fahri Konsolosluk açılışı Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Audrius Brüzga ve çok sayıda konuğun katılımıyla gerçekleşti. Kurdele kesiminden sonra konsolosluk binasına giren Bakan Çavuşoğlu, burada anı defterini imzaladı. Ardından Banana Otel'de Mehmet Şahin'in gerçekleştirdiği resepsiyonda Litvanyalılarla bir araya gelen Çavuşoğlu ve protokole, Alanya yöresine ait halk oyunu gösterileri yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, güzel bir havada bir arada olduklarını belirterek, Litvanya'nın Alanya Fahri Konsolosluğunun açılışını yaptıklarını kaydetti. Çavuşoğlu, "Sabah konsolosluğu açtık, şimdi ise kutluyoruz. Litvanya kıymetli ve dost bir ülkedir. Sadece devletler arasında değil, halklarımız arasında da güzel bir ilişki vardır. Çok sayıda Litvanyalı ülkemizi ziyaret ediyor. Birçok Litvanyalı dostumuz Alanya'yı yaşamak için tercih etmiş. Bu sene Alanya'ya 200 binden fazla Litvanyalı turist gelmiş olacak, bu yılın sonu itibariyle rakamlar onu gösteriyor. Halkların ilişkilerini güçlendirmek lazım. Bugün bunları konuştuk. Ticaret ve yatırımlarımız artıyor. Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile her fırsatta bir araya geliyoruz. Daha 3 gün önce Brüksel'de bir araya geldik, 2 gün önce ise Milano'da. Bugün de buradayız" dedi. Litvanya'nın, bağımsızlığının 100'üncü yılını kutladığını ifade eden Çavuşoğlu, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Litvanya ile diplomatik ilişkilerin başladığına dikkat çekti. Litvanya'nın bağımsızlığının 100'üncü yılını gönülden kutladığını bildiren Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti ve Litvanya arasında diplomatik ilişkiler başladıktan sonra Litvanya'yı her zaman bağımsız bir devlet olarak gördüklerini söyledi. Çavuşoğlu şöyle konuştu: "Çeyrek asır, 27 sene tekrar bağımsızlığını kazandırdıktan sonra ilişkilerimizi güçlendirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Tüm dünyada girişimci ve insani bir dış politika izlemeye çalışıyoruz. Dünyaya barış getirmek için çaba sarf etmek gerekiyor. Ama girişimci olduğumuz kadar, insan olmamız da gerekiyor. Bugün dünyada ikili ilişkilerin gündemindeki konular dışında bir kaç konu var. İkili konuların yanında ise bölgesel konular var. Biz Türkiye olarak dış politikayı hep birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Fahri konsolosluklar bugün ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmek için önemli görevler yapıyorlar."  
Türkiye'de 6'ncı Litvanya konsolosluğunun Alanya'da açıldığının altını çizen Çavuşoğlu, "Dün onayını verdiğim Kapadokya Fahri Konsolosluk açılışını da inşallah dostum Linas ile beraber yaparız. Diplomaside her yerde Alanyalılar ve Antalyalılar var. Gelen insan sayısına baktığımızda, Alanya'nın dış politikaya önem verdiğini görebiliyoruz. Bugün resmen açılışını yaptığımız konsolosluk gelen tüm misafirlere hizmet edecektir. İki ülke arasındaki bağları güçlendirecektir. Yapılan temaslar ve çalışmalarla halklarımız arasındaki bağların güçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır" ifadelerini kaydetti. 
Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ise Alanya'da olmaktan mutlu olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin önemine değindi. 
‘2. FAHRİ KONSOLOSLUĞUN AÇILMASI SON DERECE ÖNEMLİ’ 
Başkan Menderes Türel ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Alanya, Antalya ve Türk bayrağının en şanlı şekilde dalgalanmasındaki katkıları için teşekkür etti. Başkan Türel, Litvanya’nın Antalya’da 2. fahri konsolosluğunu açmasının son derece önemli olduğunu belirterek Alanya’nın hem turizm ve tarım başta olmak üzere pek çok sektörlerde ortaya koyduğu  performansın iftihar vesilesi olduğunu söyledi. Antalya’ya gelen Litvanyalı 95 bin turistin neredeyse yarısına yakınının tatillerini Alanya’da geçirdiğine dikkat çeken Türel, "Litvanyalı misafirlerimiz tatillerini bu güzel ilçemizde geçiriyorlar ve biz de onları en mutlu şekilde ülkelerine göndermenin gururunu yaşıyoruz. Alanya ve Antalya arasındaki mesafenin 100 kilometrenin üzerinde olması hizmetlerin yerinde ulaşması açısından yerinde hizmeti öncelik haline getiriyor. İşte bu yüzden Antalya’daki fahri konsoloslukla birlikte Alanya’mızda da Litvanya’nın bir fahri konsolosluk açılışına vesile olması iki ülke arasındaki dostluğun da en güzel göstergesidir" dedi. Başkan Türel Litvanya’nın Alanya Fahri Konsolosu olan Alanya Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şahin’e görevinde başarılar diledi. Konuşmaların ardından Fahri Konsolos olan Mehmet Şahin’in Fahri konsolosluk beratı teslim edildi.  
RESEPSİYONA 'KURTLAR VADİSİ' DAMGASI 
Şahin'in resepsiyonuna sürpriz bir isim de katıldı. Kurtlar Vadisi dizisindeki Polat Alemdar karakteriyle şöhrete kavuşan Necati Şaşmaz, yakın dostu Aydın Çavuşoğlu'nun daveti üzerine geldiği Alanya'da Mehmet Şahin'in Fahri Konsolosluk resepsiyonuna katılarak tüm dikkatleri üzerinde topladı. Kendisi ile fotoğraf çekmek için adeta yarışan katılımcılara yakın ilgi gösteren Şaşmaz, Alanya'yı çok beğendiğini ve yakın dostu Aydın Çavuşoğlu ile sık sık bir araya geldiklerini söyledi.
‘ENGEL HER ZAMAN ZİHİNLERDEDİR’   
Çavuşoğlu, Litvanya Fahri Konsolosluk ofisi açılışının ardından Sakine Nesibe Zamanoğlu Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’nda Down Sendromlu çocuklar için düzenlenen “Hour Of Code” eğitimi toplantısına katıldı. Burada kürsüye davet edilen Çavuşoğlu, bu anlamlı törende olmaktan dolayı mutlu olduğunu aktardı. Çavuşoğlu, "Bugün Sakine Nesibe Zamanoğlu Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’nda öğrenciler için verilecek yazılım dersinin başlangıcını yapıyoruz. Özellikle yazılım derslerimiz down sendromlu çocuklarımıza çok anlamlı. 2 hafta önce yine Alanya’ya geldiğimde bir devlet okulunu ziyaret etmiştim ve burada da yine down sendromlu öğrencilerimizin hayata kazanılması dersleri veriliyordu. Alanya’ya malum özellikle turizm sektörü dolasıyla çocuklarımızın bu sektörde eğitim görerek hayata kazandırılması ve iş bulması çok önemli. Toplumumuzdaki her bireyi bizim kazanmamız gerekiyor. Bunlar bize bir şey daha gösteriyor ki bizim aramızda hiç engel yok. Esasen engel her zaman zihinlerdedir. O perdeler kalktığı zaman hayatta da uygulamada da görüyoruz ki hiçbir engel yok. Alanyalı olmaktan her zaman onur duyuyorum ama en çok da Alanyalı hayırsever hemşehrilerimde gurur duyuyorum. Alanya’da sadece 44 devlet lisesi, birçok ortaokul ve ilkokul da var. Onlarda da görüyorsunuz ki hep hayırseverlerin isimleri var. Zamanoğlu ailesini yakından tanıyorum ve bu okulu da para kazanmak için değil, çocuklarımıza eğitim vermek için yaptırdılar. Tıpkı diğer hayırseverler gibi ve ben Alanyalı hemşehrilerimle gurur duyuyorum. Tabi bu sosyal projeleri Türkiye’nin her yerinde hayata geçiren firmalarımız ve kuruluşlarımız var. Uluslararası Dwon Sendrom Federasyonumuz da gerçekten çok aktif çalışıyor. Bugün burada ilk defa down sendromlu çocuklarımıza bilgisayar yazılım dersi veriliyor, bunu çok anlamlı buluyorum ve başarılar diliyorum" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 21:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Konaklı Esnafı Adil
Konaklı Esnafı Adil - 6 ay Önce

Alanya Turizm i için önemli bir görev. Bu oluşumun sağlanmasına yardımcı olan herkese ve Mehmet Şahin Başkanıma teşekkür ederiz.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479