Kadınlara 'Aday olun' çağrısı 

Alanya Kadın Haklarını Koruma Derneği, 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nde Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Kadınlara 'Aday olun' çağrısı 
banner404

DERNEK adına açıklamayı yapan Halime Şenli Bilgin, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84’üncü yılında ülke konjonktüründe kadınların mecliste ve yönetim kadrolarında hala eşit temsil edilmediğine vurgu yaptı. Bilgin, yanı sıra yerel seçim sürecinde kadınların etkin bir biçimde haklarına sahip çıkarak var olmaları yönünde de bir çağrıda bulundu. Bilgin “Bu ülkede demokrasi ve çağdaş uygarlık, kadınlar ile gelecek” diyerek, kadın hakları mücadelesini devam ettireceklerinin altını çizdi. 

‘TOPLUM VE DEVLET GÖZ ARDI EDİYOR' 
Bilgin şöyle devam etti: "Cumhuriyetin kurulmasından sonra Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde toplumu Çağdaş Uygarlık düzeyine ulaştırmak için pek çok devrim gerçekleştirilmiştir. Bunların arasında kadınların, sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını sağlamak için yapılan çalışmalar çok önemli yer tutar. Bu konuda yapılan en büyük devrim kadına 5 Aralık 1934’te verilen seçme ve seçilme hakkıdır. 1934 yılında kadınlara tanınan haklar; zamansal ve hukuksal açıdan bir devrim niteliğinde olmasına ve Türkiye’nin örnek aldığı ülkelerden çok önce gerçekleşmesine rağmen, kadınlar politika arenasında hiçbir zaman nüfus ile orantılı olarak yer alamamışlardır. Toplum ve devlet kadının ‘birey’ olduğu gerçeğini göz ardı etmekte, kadın yalnız aile içinde ve yalnızca anne olarak düşünülmektedir. Günümüzde Türk Kadını haklarını ileriye götürmekten vazgeçmiş, mevcut haklarını korumak için mücadele etmek zorunda bırakılmıştır, kadına yönelik şiddet şimdiye kadar görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. Kadınlarımızın kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolu siyaset yapabilmekten geçmektedir. Siyasette eşit temsil edilmek, yalnızca bir kadın-erkek eşitliği sorunu değildir. Yüksek sosyo-ekonomik düzeye ve yüksek demokrasiye erişmişlik sorunudur. Kadınların siyasette ve karar mekanizmalarında daha aktif rol almaları, bir ülkenin yüksek medeniyete erişmişliği ya da erişemediği sorunudur. Kadınlar, kadın olma bilinciyle, kadın sorunlarından haberdar olarak, ülkenin ve toplumun her gündemine kafa yoran, Cumhuriyetin aydın yüzleri olarak, TBMM’de, yerel yönetimlerde, sendikalarda, sivil toplum kuruluşlarında yer almalıdırlar. İstek ve dileklerimizin gerçekleşeceği konusunda umutsuz değiliz ve herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz. Yaklaşan yerel seçimler öncesi kadınlarımızı, yerel yönetimlerin her aşamasında aday olmaya davet ediyoruz, her mahalleye bir kadın muhtar adayı, her belediyeye bir kadın başkan adayı diyoruz. Mahallemizi düzeltirsek toplumu da düzeltiriz. Bu ülkede demokrasi, çağdaş uygarlık kadınlar ile gelecek diyoruz. Biz kadınlar, bir kez daha Ulu Önder Atatürk’ü minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472