Dinek Mevkii'ne yolunuz düşerse Elazığ'lı Bakimam'ı ziyaret edin

Alanya’nın Dinek mevkiinde viraneye dönmüş bir evde hayvan dostuyla yaşayan Bakimam’ın hayatındaki onca zorluğa rağmen doğaya ve sanata sarılarak ayakta durmaya çalıştığı yaşam hikayesi Dim TV (dimtv.tv) ekranlarına taşındı

Dinek Mevkii'ne yolunuz düşerse Elazığ'lı Bakimam'ı ziyaret edin
banner404

ÖZEL HABER

ALANYA’NIN Dinek mevkiinde Dinek Mezarlığı’na çıkan yolun hemen sol yanında bulunan viraneye dönmüş evde yaşayan Enver Bakimam’ın hikayesi hem yürekleri dağlıyor, hem de bütün insanlığa örnek oluyor. Hurdacılıkla yaşamını kazanan Bakimam, hayatta karşılaştığı tüm zorluklara rağmen etrafını güzelleştirmek için elinden geleni yapıyor. Asıl mesleği antikacılık olan Bakimam geçirdiği göz rahatsızlığının ardından mesleğine devam edemiyor ve Alanya’da hurdacılık yaparak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Hurda ve geri dönüşümden bulduğu resim, fotoğraf, süs eşyalarını da herkes görsün diye kaldığı evin önündeki duvarda sergiliyor. Bakimam aynı zamanda hayvan dostu ve bir köpeği var. Devletten bir yardım alıp almadığı sorusuna cevaben ise biraz da sitemle “Yardımları 700-800 dönüm arazisi olanlar alsınlar. Ben istemiyorum” diyor. 
‘HERKES GÖRSÜN DİYE SERGİLİYORUM’
Viraneye dönen evin önündeki atıl vaziyetteki taş duvarı sanatın gücüyle güzelleştiren Bakimam, Dim TV (dimtv.tv)’nin sorularını yanıtlarken, tabloları ve süs eşyalarını geri dönüşümden bulduğunu kaydediyor. Bakimam sergiyi “Geri dönüşüm, hurda toplarken rast geliyorum. Gelip burada sergiliyorum. Beğenenler gelip alıyorlar. Çoğaltıyorum. Satmıyorum. Bazen çocuklar geliyorlar. Yıkıp, kırıyorlar. Ne yapalım. Çocuklarımıza sanatı öğretmeliyiz. Kırıp dökmek yerine, paylaşmayı ve çoğaltmayı öğretmeliyiz” ifadeleriyle anlatıyor. 
SAHİPSİZ MEZARLARI ÇİÇEKLENDİRİYOR
Bakimam antikacılıktan hurdacılığa uzanan hayat hikayesini anlatırken ise “Mesleğim antikacılıktı. Gözlerimi kaybettim. İstanbul’daki işimi bu sebeple bıraktım. Çocuklarımı büyüttüm. Tek kaldım. Tek kalınca da buraya geldim. Burada da hurda yapıyorum. Topluyorum. Güzel parçalara denk geldiğim vakit burada sergiliyorum. Boş zamanlarımda sahipsiz mezarları çiçeklendiriyorum. Bu evde kalıyorum” diyor. 
‘DÜŞENİN DOSTU OLMAZ, BİLİYORSUNUZ’
Yaşadığı hayatın zor olup olmadığı sorulduğunda ise Bakimam yaşadıklarını yalnızca şu cümlelerle özetliyor: “Hayal gibi. Düşenin dostu olmaz. Biliyorsunuz. Düşmeye gör.” 
‘SICAK ŞEYLER YİYEMİYOR, YIKANAMIYORUM’
İş bulamadığını, buna bir sebebin de yaşı olduğunu belirten Bakimam, yaşadığı hayatın en zor taraflarını “İş bulamıyoruz. Yaşım da engel oluyor. 58 yaşındayım. Kiralar çok yüksek. Yetişemiyorum. Burada da haliyle zorlanıyorum. Sıcak bir şeyler yiyemiyorum çoğunlukla. Yıkanma yeri yok. Tanıdığım bir petrol var, orada yıkanıyorum haftada bir kez. Allah razı olsun. Gurbet zor işte abla. İdare ediyoruz” ifadeleriyle aktarıyor.  
‘DEVLET AYAKTA OLSUN DA’ 
Bakimam, Dim TV (dimtv.tv) tarafından devletten bir yardım talep edip, etmediği sorulduğunda ise biraz da sitem ederek “Hiçbir şey talep etmedim. İstemiyorum. Onları 700-800 dönüm arazileri olanlar alsınlar. Ben istemiyorum o yardımları. Devlet ayakta olsun da, kendine baksın da, biz öyle, böyle idare edeceğiz. Ne yapalım” diyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479