Dim Web TV'de 'kentsel dönüşüm' konuşuldu

Dim Web TV Ana Haber Bülteni'ne konuk olan ADASA Yapı Denetim Şirketi sahibi ve inşaat mühendisi Aycan Fenercioğlu, Alanya'daki kentsel dönüşüme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı

Dim Web TV'de 'kentsel dönüşüm' konuşuldu
banner404

ALANYA'DAKİ kentsel dönüşüm çalışmalarının genelde bina bazında olduğunu dile getiren Fenercioğlu, "Belirli değerler tespit ediliyor ve bu bina bu değerleri sağlıyorsa yıkım kararı alınıyor. Ancak binalara yıkım kararı verildikten sonra belli anlaşmazlıklar oluşuyor. Mesela müteahhitlerin binayı yeniden yapması gerekiyor ama bir binayı yenilerken 'Ne kazanacağım?' sorusunu müteahhitler soruyor. Bu konudaki anlaşmazlıklar aşılamayınca da problemler ortaya çıkıyor. Şu an çalışmalar devam ediyor ama kısır bir döngü söz konusu" dedi.
- BİR BİNA SAHİBİ KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMEK İSTERSE NE YAPMALI?
"Her binadan bir kişinin başvurması yeterli. Örneğin, bir sitede yaşıyorsanız her bloktan bir kişinin analiz istemesi gerekiyor. Bu isteklerini bizim gibi lisanslı şirketlere veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bildirebiliyorlar. Kentsel dönüşümle ilgili olarak başvurunun şu an bir ücreti yok. Başvuru yapıldıktan sonra belirli testler ve parametreler neticesinde binanın riskli olup olmadığı ortaya çıkıyor. Şehir merkezinde yaşayan ve evinin çürük olduğundan şüphelenen vatandaş ya Antalya'ya gidecek ya da bizim gibi lisanslı şirketlere başvuracak. Bizde ADASA Yapı olarak bu konuda ücretsiz keşif süreci başlattık. Bize başvuran vatandaşımızın binasındaki gerekli incelemeleri ücretsiz olarak yapıyoruz.
- BUGÜNE KADAR KAÇ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE İMZA ATTINIZ?
Kentsel dönüşüm ile ilgili lisansımızı Mart ayında aldık. O zamandan bugüne kadar da 20 civarında kentsel dönüşüm projesine imza attık. 
- LİSANSSIZ OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPAN FİRMALAR VAR MI?
Bu işi lisanssız olarak sadece firmalar söylem olarak yapıyor. Çünkü o firmalar da eninde sonunda bize başvuruyor.
- EVİNİ KENTSEL DÖNÜŞÜME VEREN VATANDAŞ BU SÜREÇTE NEREDE BARINACAK?
Kentsel dönüşüme giren evlerde yaşayan kişilere devlet 18 ay boyunca kira yardımı veriyor. Binanın konumuna göre 700-800 TL'lik bir yardım yapılıyor. Ancak herhangi bir binaya taşındığınızda kentsel dönüşüm süreci 18 ayı geçerse devletin bir desteği yok. Buna insanların dikkat etmesi lazım. Evlerini kentsel dönüşüme verecek olanlar firmaların kendilerine sunduğu teslim tarihini bu duruma göre kontrol etsinler. 
- ŞİRKET OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜME ALDIĞINIZ BİNALARI NE ZAMAN TESLİM EDİYORSUNUZ?'
Şirket olarak biz Alanya merkezdeki binalar için proje sürecimizi 18 ay olarak belirliyoruz. Alanya'da yaz-kış fark etmeksizin kentsel dönüşüm yapmaya hava şartları da elverişli olduğu için 18 ay bu durumda ideal bir süreç.
- ALANYA'DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SOSYAL VE TURİZM HAYATINA NASIL BİR KATKISI OLUR?
Alanya'da senelerdir yerleşik yaşayan insanların binaları yenilenecek, nefes alma alanı artacak çünkü daha fazla yeşil alan olacak. Diğer bir açıdan bakacak olursak müteahhitlere iş alanı doğacak. Belediyenin Denizkent Sitesi bölgesinde bir çalışması olduğunu biliyorum, o bölgede yapılan girişim alan olarak da, maddi açıdan da müteahhitler için çok iyi olacaktır. 
- ALANYA'DA ACİLEN KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMASI GEREKEN YERLER NERELERİ SİZCE?
Benim gördüğüm yerler öncelikle Alanya'nın Saray Mahallesi gibi merkez kısımları. Ancak Mahmutlar bölgesinden de çok fazla eski bina olduğuna dair istek geliyor. Bu yüzden öncelikli olarak Alanya merkezdeki belirli kesimler ve Mahmutlar bölgesindeki binalarda biraz daha hassas davranılmalı diye düşünüyorum. Bu bölgeler acil olarak kentsel dönüşüme verilebilir.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 11 ay Önce

Kentsel dönüşüm diye kandırılan bir-çok daire sahibi yıktırılan binasının boş arsasında mahkemelerle uğraşıyor.

SIRADAKİ HABER

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472

banner479