Dim TV Pazar Pazarı'ndaydı: 'Memleket batıyor'

Haftanın her günü Alanya'da kurulan semt pazarlarına giderek esnafın ve vatandaşın ekonomik gücünü ekranlara getiren Dim TV her hafta olduğu gibi bu hafta da Pazar Pazarı'nda meyve ve sebze fiyatlarını araştırdı

banner404

Haftanın her günü Alanya'da kurulan semt pazarlarına giderek esnafın ve vatandaşın ekonomik gücünü ekranlara getiren Dim TV (dimtv.tv) her hafta olduğu gibi bu hafta da Pazar Pazarı'nda meyve ve sebze fiyatlarını araştırdı. Vatandaşlar fiyatların genele bakıldığında normal olduğunu dile getirirken, esnaflar ise "Çok fazla bir kar koymuyoruz, kazancımız çok değil. Çünkü aracı çok fazla. Ayrıca malın iyisini de bu sezonda hep oteller alıyor" dediler. İşte esnafın ve vatandaşın pazardaki fiyatlar hakkındaki görüşleri: 

MEMLEKET BATIYOR
MAHMUT KÖSEOĞLU (EMEKLİ)

Ben Alanya’ya Ankara’dan geldim. Ankara’yla çoğu sebze ve meyvenin fiyatı aynı. Sadece Pazar Pazarı değil ben hepsi böyle. Ben mesela Cuma Pazarı’na da gidiyorum. İkisi arasındaki fark Cuma Pazarı’nda daha kaliteli meyve sebze bulunabiliyor. Orası sanırım daha fazla kesime hitap etmesinden dolayı. Tek başıma ben 25-30 lira bir alışveriş yapıyorum. Asgari ücretle geçinen bir ailenin yapacağı harcamayı tahmin edemem. Çünkü memleket batıyor. Ne desek olmaz.

‘HÜNNAB ÇOK YARARLI BİR MEYVE’
İSMAİL ER (PAZARCI) 

Nar, mısır, hünnab birçok ürün satıyorum tezgahımda. Çekirdeksiz nar, ekşi nar, bey narı hepsi var.  Fiyatları daha pahalıydı ancak bu hafta daha da düşürdük. Mesela nar 6 liraya da 7 liraya da var. Limonda da düşüş var. Daha önce biraz pahalı satıldı belirli nedenlerden dolayı ancak. Şimdi 5-6 liraya bulunabiliyor. Neredeyse yarı yarıya düştü. Hünnab satıyoruz, bu çok yararlı bir meyve ve kilosu da 4 lira. Bu meyve kandaki yağları eritiyor, tansiyonu, şekeri düşürüyor. Vücuda çok fazla yararı olan sağlıklı bir meyve. Eczacılar bile ilaç olarak alıyor bu meyveyi bazen. Vatandaşın alım gücü de idare ediyor. Çok fazla karamsar olmamaya çalışıyoruz.

‘BUNA DA ŞÜKÜR’
SALİHA ÇOBAN (PAZARCI)

Satışlarımız gayet iyi. Yeşil fasulye, kabak, patlıcan, avokado birçok ürün satıyorum ben. Vatandaşta az çok bir şey alıyor, buna da şükür. 4 liraya kabak, 2 liraya bostan patlıcan, 3 liraya avokado satıyorum. Fasulye, kabak, yeşillikler Çayarası Yaylası’ndan geliyor. Diğerleri de Mahmutlar’da üretiliyor. 

‘ARACI ÇOK OLUNCA FİYAT YÜKSELİYOR’
MURAT TOKAŞ (PAZARCI)

Ürünlerimiz pahalı değil. Biz zaten pahalı alıyoruz, çok fazla bir kar payı koymuyoruz. Aracılar malın iyilerini otelciye veriyorlar. Bu yüzden pahalanıyor. Mesela üzümü 3 liraya alıyoruz, 4 liraya satıyoruz. Mazotu ve diğer giderleri için mecbur bir kar payı koymamız gerekiyor. Aracı çok fazla olduğu için bu sene fiyatlar yüksek. Vatandaş yine alıyor ama 5 kilo alacağına 3 kilo alıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479