banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Çavuşoğlu'ndan 'AHEP' açıklaması

Memleketi Alanya'da gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu "Zor bir süreçten geçen AHEP'e gerekli desteğin tüm şehir tarafından verilmesi gerekiyor" dedi

Alanya 11.08.2017, 16:47 12.08.2017, 00:34
banner404

Erkan UYSAL 

ALANYALI Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Alanya'da çeşitli temaslarda bulundu. AHEP ile ilgili soruyu da cevaplayan Bakan Çavuşoğlu "Üniversiteyi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Alanya'nın 2 üniversitesi var. Bir devlet üniversitesi var. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nin (ALKÜ) öğrenci sayısı 10 bini aştı. Yeni açacağımız bölümler var. Bu sene ve gelecek sene eğitime başlayacaklar. Yeni kampüsümüzü planladık, projelendirdik. Önceliklerimizi tıp fakültesi ve tıp fakültesi hastanesine veriyoruz. Öncelikle onların inşaatını başlatacağız. Rektör Ahmet Pınarbaşı ile geçen hafta Ankara'da güzel bir toplantı yaptık. Önümüzdeki süreçte ALKÜ'nün tüm çalışmalarını tekrar herkesle değerlendireceğiz. ALKÜ, emin adımlarla hedeflerine gidiyor.

'ALANYA'NIN TÜM DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKILMALI'
AHEP Üniversitesi bir vakıf üniversitesi. Osmanlı zamanında bölgemizden çıkan Hamdullah Emin Paşa tüm mal varlığını eğitime vakfetmiş. O vakfın kurduğu liseden mezun oldum. Dolayısıyla hem ecdadımıza bizim minnet borcumuz var, hem de eğitime gerekli önemi vermemiz gerekiyor. Bu vakıf adına Hamdullah Emin Paşa adında bir de üniversite kurduk. Vakıf üniversitesini kurmak kolay ama işletmek zor. Buradan özellikle Alanya halkına seslenmek istiyorum. Üniversiteler Alanya'nın değeri. Bunlara da sahip çıkmak lazım. Alanyaspor da Alanya'nın bir değeri. Değerlerimize iyi sahip çıkalım. Bu üniversitenin geleceğiyle ilgili arkadaşlarla ne yapabiliriz, biz onlara nasıl destek verebiliriz, yönetim, mali yapı konusunda biz ne yapabiliriz, onları görüşeceğiz. Biz de elimizden gelen desteği veriyoruz. Ortak bir değerlendirme yapıp, neleri hayata geçirebileceğimizi göreceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)