Başkan Yücel tarihi değerlere el attı

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, kentin kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılabilmesi için gerek yeraltı, gerekse yerüstündeki önemli tarihi değerlere el attı

Başkan Yücel tarihi değerlere el attı
banner404

Toygar DİM 

ŞEHRİN her noktasında çok yönlü çalışma başlatan Başkan Yücel, geleneksel Alanya evlerinden, tarihi kiliselere, Sedre Av Köşkü’nden Kaledeki Bedesten Çarşısı’na ve Oba Medresesi’ne varıncaya kadar pek çok kültürel mirasın restorasyonu için çalışma başlattı. 
4 TARİHİ EV DAHA RESTORE EDİLİYOR
Geleneksel Alanya evlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışmalarına devam eden Alanya Belediyesi, kent genelinde 4 tarihi evin daha restorasyonu için proje ve onarım çalışması başlattı. Hisariçi ve Kadıpaşa mahallelerinde birer evin, Tophane Mahallesi’nde ise 2 evin restorasyonu için çalışmalar devam ediyor.
‘GELENEKSEL KONUT ÖĞELERİNİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ’
Restore edilecek 4 ev ile ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Yücel, 
“Hisariçi Mahallesi’ndeki evi restore ederek Yemek Müzesi ve Tophane’deki evi ise, Denizcilik ve Gemi Müzesi olarak Alanya’mıza kazandıracağız. Tophane Mahallesi’nde ikinci bir evi daha restore ediyoruz. Bina, Belediyemiz tarafından kamulaştırılarak proje çalışmalarına başlandı. Ayrıca, Alanya Kadıpaşa Mahallesi’nde bulunan tescilli yapı da 22 yıllığına belediyemize ücretsiz tahsis edildi. Projesi için çalışmalarına başlanan bu binamız tamamlanınca Alanya’nın el sanatlarının yaşatılması amacıyla kullanılacak. Şu an 4 tane geleneksel Alanya evinin restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Kentin kültürel zenginliklerini korumak ve geleceğe taşımak için ne gerekiyorsa yapmaya da hazırız” dedi.
ALANYA’NIN YEMEK KÜLTÜRÜ HİSARİÇİ’NDE YAŞATILACAK
Başkan Yücel, “Hisariçi Mahallesi’ndeki tarihi konut, restorasyon çalışmalarının ardından Geleneksel Alanya Mutfak Kültürünün hem uygulamalı, hem de görsel öğelerle anlatılacağı bir merkez olarak kullanılacak.  Alanya Yemek Müzesi olarak hizmet verecek yapının onarım çalışması ise bu yıl içerisinde bitirilecek” ifadelerine yer verdi.
DENİZCİLİK KÜLTÜRÜ TOPHANE’DE SERGİLENECEK
Restorasyon çalışmasını bu yıl için de tamamlamayı hedefledikleri Kızılkule- Tophane Ekseni Denizcilik ve Gemi Müzesi alanı içinde bulunan geleneksel Alanya evinde de denizcilik kültürünü destekleyen ögeleri sergileyeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Yücel, “Bu bina aynı zamanda tarih merkezi ve ofis olarak da kullanılabilecek. Bina, Eylül 2016 Meclis kararıyla kiralanarak restorasyon projeleri belediyemiz tarafından hazırlatılarak Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan gerekli onay alındı.  Koruma kurulu kararı ile kesinleşen projeler doğrultusunda yapılacak olan onarım çalışması ihale aşamasında olup, 2018 yılı içinde restorasyonunu tamamlanmayı hedefliyoruz” dedi.
ALANYA KÜLTÜRÜNE KAZANDIRILAN TARİHİ KONUTLAR
Alanya Belediyesi şehrin kültürünü ve tarihi dokusunu yansıtan bazı önemli konutları da şehre kazandırmaya devam ediyor. Bunların başında Belediyenin kültür hizmetlerinde kullanılan Hasanağalar Konağı, Hıdırellez Kilisesi, Selçuklu Sedre Av Köşkü, Oba Medresesi, tarihi Bedesten Çarşısı ve Alanya Kalesi Ehmedek bölgesinde yapılan çalışmalar yeralıyor.
İKİ PROJE, İKİ ÖDÜL
Alanya Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Hasanağlar Konağı, Tarihi Kentler Birliği tarafından 2014 yılında düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda Süreklilik Ödülü’ne layık görüldü. Yine Alanya Belediyesi tarafından restore edilen Hıdırellez Kilisesi,  Tarihi Kentler Birliği tarafından 2015 yılında düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472