banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Başkan Yücel'den net mesaj

Alanya esnafı arasında patlak veren kavgaları değerlendiren Başkan Yücel, “Turistin ve şehrin huzurunu bozmak isteyenlere asla müsaade etmeyiz” dedi

Alanya 31.05.2018, 22:04 Enes Subaşı
Başkan Yücel'den net mesaj
banner404

Haber: Alper KUTAY

ALANYA Belediyesi haftalık olağan encümen toplantısı dün gerçekleştirildi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, esnaf arasında yaşanan gerginliklere değinerek, “Ekonomik sıkıntılar ve dövizdeki hızlı tırmanış, esnafı da olumsuz etkiledi. Çarşı merkezinde huzuru bozdurmayız. Esnafı hassasiyete davet ediyorum. Çarşı merkezinde çığırtkanlık yaparak huzuru bozmak adına herhangi bir adım atılması durumunda gerekli müdahalenin yapılacağını tekrar belirtmek isterim. Kurmuş olduğumuz komisyon ile huzurun sağlanması ve devam ettirilmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sert kararlar aldık. Hiç kimsenin başkalarının huzurunu bozmaya hakkı yok" dedi.
‘ESNAFI DÖVİZ ARTIŞI ETKİLEDİ’
Dövizdeki dalgalanmaların esnafa ağır yansımaları olduğuna da vurgu yapan Başkan Yücel, mülk sahiplerinden dükkan kiralarında indirime gitmeleri için çağrıda bulundu. Yücel, "Euro ve Dolar’ın tırmanışı ile birlikte esnafın mülkiyet sahiplerinden beklentileri söz konusu. Ben de esnaf kardeşlerimize bu hususta destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Mülk sahiplerine bu anlamda çağrıda bulunmak istiyorum. Dükkan kiralarında indirim yapmaları ya da TL bazında bir değerlendirme yaparak kira talebinde bulunmaları gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.
‘KAÇAK İNŞAATA GÖZ YUMMAYIZ’
İmar Barışı kapsamında uygulamaların Alanya'daki kapsamına yönelik de konuşan Başkan Yücel, "Kanun çıktı fakat uygulama yönetmeliği yürürlüğe girmedi. Bu hususta kesin ve net cümleler kurmak henüz mümkün değil. Şu bilinmelidir ki, ‘İmar Barışı'ndan yararlanabilirim’ düşüncesi ile yeni yapılan ve inşası devam eden kaçak yapılar uygulama kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bu yönetmelik 31.12.2017 tarihinden önceki inşaatlar için geçerlidir. Mevcut kanuna dayanarak kaçak yapı inşa edenler bu aftan yararlanamayacaktır. Bizler kanunlar çerçevesinde gereğini yaparız" dedi.
‘UCUBELER SEZON SONU BİTECEK’
Konaklı'da özellikle oteller bölgesinde kuralsız ve ruhsatsız olarak çalıştıkları iddia edilen tezgahlar konusunda bir yaptırım kararı alıp almayacağı yönündeki soruyu da yanıtlayan Başkan Yücel, "Bu tezgahlara bizden önceki dönemlerde izin verilmiş. İşgaliye ücretlerinin verilmesi karşılığında bugüne dek hizmet vermeye devam ettiler. Fakat bu yıl, gelen şikayetler ve oluşan mağduriyet üzerine, Konaklı'da mevzu bahis tezgahlara bir ekleme yapılmadı. Bu sezon kaldırılmasına yönelik bir gündemimiz vardı ama birçok tezgah sahibi yeni mal alımları yaptıklarını ifade ettiler. Bu yaz sezonunda almış oldukları malları bitirecekler. Konaklı esnafı rahat olsun. Yaz sonunda bu tip uygulamaların hepsi kaldırılmış olacak" diye konuştu.
‘İNŞAAT YASAĞINA HERKES UYACAK’
İnşaat yasağının başlamasına rağmen şehrin muhtelif bölgelerinde inşaat yapımına devam edildiği de hatırlatılan Başkan Yücel, "Evet, doğru. Valilikten pazartesi günü itibariyle resmi yazı tarafımıza ulaştı. Biz de aynı gün ilgili birimlere inşaat uygulamalarının sona erdirilmesi adına resmi duyurumuzu gerçekleştirdik. Bu hafta içerisinde uygulamaların bitirilmediği alanlarda gereken çalışmaları yürüteceğiz" mesajı verdi.
‘KAVŞAK SORUNU BÜYÜKŞEHİR’İN’
Başkan Yücel, 26 Mayıs Cumartesi günü 19 yaşındaki Yakup Kul'un Yat Limanı kavşağında feci şekilde can verdiği kamyon kazası ile gündeme gelen Elikesik Mahallesi ulaşım sorununa ve trafik düzenlemelerindeki aksaklılara ilişkin de şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle Yakup kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Trafik düzenlemeleri ve ulaşım bizimle değil, Büyükşehir ile alakalıdır. Bizler gerekli iletişimleri sağlıyoruz, istişarelerimiz devam ediyor.”

Yorumlar (1)
VATANDAŞ 1 yıl önce
EHHHH HADİ BAKALIM SEZON SONU GÖRECEĞİZ KALKACAK MI O BARAKALAR YOKSA GÖSTERMELİK KALKIP YERİNE BİZ DÜKKAN YAPTIK VERDİK Mİ DİYECEKSİNİZ. SİZDEN ÖNCE VERİLEN BARAKA SAYISI 10 İSE SİZİN DÖNEMİNİZDE 100 OLDU ÖYLE SÖYLEMESİ KOLAY OLUYOR TABİ. BİRDE DAHA BU SEZON BAŞI AÇILANLAR VAR OTELLERİN ARKASINDA YA ONLARDAMI BORÇLUYMUŞ HAHAHHA:D