banner468

Alanya'nın Kardeş şehirleri

Çin’in Shenyang eyaletindeki başşehrinden 45 km uzaklıkta Liaoning bölgesinin doğusunda yeralmaktadır. 1.39 Milyonu şehir dışında olmak üzere 2.27 milyon nüfusu vardır ve 11.272 km2 alana sahiptir. Fushun’da 34 farklı ulustan insanlar yaşar. Fushun yeşil dağlar ve berrak nehirlerle çevrilidir. Ve Dünya Masa tenisi şampiyonu Wang’ın memleketidir. Petro kimya endüstrisi ve ulusal düzeyde turistlerin ilgi alanını oluştuğu bir bölgedir.

Alanya'nın Kardeş şehirleri

Çin’in Shenyang eyaletindeki başşehrinden 45 km uzaklıkta Liaoning bölgesinin doğusunda yeralmaktadır. 1.39 Milyonu şehir dışında olmak üzere 2.27 milyon nüfusu vardır ve 11.272 km2 alana sahiptir. Fushun’da 34 farklı ulustan insanlar yaşar. Fushun yeşil dağlar ve berrak nehirlerle çevrilidir. Ve Dünya Masa tenisi şampiyonu Wang’ın memleketidir. Petro kimya endüstrisi ve ulusal düzeyde turistlerin ilgi alanını oluştuğu bir bölgedir.

29 Temmuz 2012 Pazar 16:58
Alanya'nın Kardeş şehirleri
banner404
1. Gladbeck(Almanya)
http://www.gladbeck.de/
 
2. Schwechat(Avusturya)
http://www.schwechat.gv.at/
3. Fushun(Çin)
Çin’in Shenyang eyaletindeki başşehrinden 45 km uzaklıkta Liaoning bölgesinin doğusunda yeralmaktadır. 1.39 Milyonu şehir dışında olmak üzere 2.27 milyon nüfusu vardır ve 11.272 km2 alana sahiptir. Fushun’da 34 farklı ulustan insanlar yaşar.
Fushun yeşil dağlar ve berrak nehirlerle çevrilidir. Ve Dünya Masa tenisi şampiyonu Wang’ın memleketidir. Petro kimya endüstrisi ve ulusal düzeyde turistlerin ilgi alanını oluştuğu bir bölgedir.

7 Bin yaşında bir şehir olan Fushun’da 5 binden fazla kültürel eser ve 116 tarihi şehir vardır. Fushun ismi ilk önce 1384 yılında ortaya çıkmıştır. Fushun Çin’deki güçlü ekonomiye sahip şehirlerden biridir. Ekonomisi başlıca kömür madeni, petrol kimya, elektrik, tekstil ve inşaat malzemelerine dayalıdır. Çin’in en büyük yağ ve parafin üreticisidir.
Fushun Kuzey Doğu Çin’de turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Son zamanlarda Fushun yaklaşık 100 ülke ve bölge ile ekonomik, kültürel ve ticaret konularında ortaklaşa çalışmaya başlamıştır. Fushun’un 10 tane de kardeş şehri vardır.
Fushun’da ulaşım ve iletişim gelişmiştir ; Havalimanına 50 km uzaklıkta limana 400 km uzaklıktadır. 16 bilimsel araştırma enstitüsü 150 bin uzman ve ihracatçı, 30 üniversite, 110 lise düzeyinde okula sahiptir.
Zengin kaynakları, sağlam ekonomisi, geniş Pazar ağı ve göze çarpıcı yatırımlarıyla yurt dışından gelenlerin ilgi odağı bir şehirdir.
 
http://www.fswqw.com
 
4. Talsi-Latvia (Letonya)
toplam nüfus 48959
yüz ölçümü 2751 km2
nüfus yoğunluğu km2 başına 17,8 kişi (veya 17,8 sakin/km2)

talsi yöresi, letonya'nın batı tarafında ve kurzeme yarımadasının kuzeyinde yer alır bu nedenle sıklıkla kuzey kurzeme olarak adlandırılır. bölgenin yüzölçümü 2751 km2 veya tüm letonyanın % 4,1'idir.
Bölge, 96 kmlik riga körfezi boyunca çevrelenmiştir ve baltık denizinin irbe düzlüğü kıyı boyundadır. bölge 2 farklı coğrafik alandan oluşmaktadır - en yüksek noktasıyla kuzey kurzeme dağlık bölgesi ve kamparkalns ovası (174m). irbe straight körfez sahili geniş ve kumludur fakat riga körfezinin kumlu körfezi özellikle Kaltene bölgesi civarında kayalıklı kıyılarla değişkenlik göstermektedir.
talsi bölgesi kurzemedeki ikinci ağaçlık bölgedir. bölgenin %55'i büyük ormanlık dağlıklardan oluşmaktadır. bölgenin %28,7'si tarımsal alanlarla kaplıdır. bataklıkların önem derecesi yüksektir. bölgenin %3,4'ü veya 9400 hektarı ki bunun 1700 hektarı bataklık kömürü çıkartılan alandır. bölgenin %12'si ise eyaletin koruması altındadır. başlıca korunan bölgeler şunlardır : slitere ulusal parkı, nature parkı "Talsi Hillock", "Abava Primeval Vadisi" ve Engure Lake Nature Parkı, kültürel tarihi bölge "Liv Coast", doğayı koruma alanları ve arkeolojik ve mimari anıtlar.


bölgedeki uyruklar/vatandaşlık dağılımı homojendir. %92 si letonyalı, %3,6'sı rus, %1,2'si çingene ve %3.2 si belarus, ukrayna ve diğer uluslardandır.
 
http://www.talsi.lv
 
5. Trakai(Litvanya)

Trakai Litvanya’nın Güneybatısında başkent Vilnius’a 28 km uzaklıkta 38 Bin nüfuslu tarihi ve turistik bir şehirdir. Şehir Peninsula Bölgesinde Lukos (Bernardinu), Totoriškiu, Galves, Akmenos, Gilušio adlarındaki göllerle çevrilidir. Bölgede ise küçük büyük 200 göl bulunmaktadır. Trakai şehrinde mimari, tarihi ve kültürel anıtlar bulunmaktadır. Trakai kalesi Litvanya’nın en bilinen kalesidir. Kale 20 YY’da onar m geçirmiştir.. Kalede tarihi filmler olduğu gibi günümüzda diğer turistik tanıtım filmleri de çekilmektedir. Kalede yaz aylarında Festival ve benzeri etkinlikler yapılmaktadır. 1962 yılından beri de kale içinde bir müze bulunmaktadır.


Şehir ve çevresi 13.yüzyılda bir devlet merkezi olmak üzere gelişmeye başladı. Tarihsel olaylara göre, Büyük Dük Gediminas başarılı bir avdan sonra başkentleri Kernave'den uzak olmayan çok güzel bir yer buldu ve oraya bir kale inşa etmeye karar verdi. İşte bu Trakai diye de adlandırılan Senieji Trakai 'de yeni bir kalenin nasıl inşa edildiğinin cevabıdır. Trakai şehri'nden ilk olarak Alman tarih kitaplarında resmi kuruluş günü kabul edilen 1337 yılında bahsedilmiştir. Büyük Dük Gediminas son olarak Vilnius'a yerleştiğinde, Senieji Trakai oğlu Duk Kestutis'a intikal etmişti. Burası Litvanya'nın ünlü hükümdarı Vytautas Didysis'in doğum yeridir.
Kestutis'un hükümdarlık süresin boyunca Naujieji Trakai yapılaşmanın yoğun olduğu bir yerdi. Bir kale Galve ve Lukos göllerinin arasındaki dar geçitte, bir diğeri ise Galve gölündeki bir adada inşa edilmişti. Kalenin etrafında bir köy meydana geldi ve gelişti. Trakai'nin yaklaşımı Senieji Trakai, Streva, Brazuole, Daniliškes ve diğer kümeler tarafından korunuyordu. Vytautas Litvanya Büyük Düklüğüne bağlı bir yönetici olduktan sonra Trakai bir siyaset ve idare merkezi haline geldi. Kalelerin inşası bitti ve bir Katolik kilisesi yapıldı. Trakai'nin en belirleyici özelliklerinden biri de şehrin farklı milliyetlerden insanlar tarafından kurulması ve korunmasıdır. Burada Karait, Tatar, Litvanya, Rus ve Polonya toplumları bir arada yaşarlar. Hem Hristiyan hem de Karaitler'e kendi hükümetleri, hakları ve magdeburg tanınmıştır.
Trakai politik önemini 16.yüzyılda kaybetti. Ekonomik olarak da düşüş kaydetti. Rusya ile 17.yüzyılda yapılan savaş sırasında şehir yağmalandı ve yakıldı. Kaleler tahrip edildi. Adadaki kale 20.yüzyılın ikinci yarısında tekrar inşa edildi. Kalede 1962 yılından beri bir tarihi müze vardır.Yaz aylarında adadaki kalede değişik konserler ve festivaller yapılır.
Trakai suyun üzerine inşa edilmiş bir kenttir. Şehir Lukos (Bernardinu), Totoriškiu, Galves, Akmenos, Gilušio gölleriyle çevrelenmiştir. Trakai 'de birçok sayıda mimari, kültürel ve tarihi yapı vardır.
 
http://www.trakai.lt
6. Keszthely(Macaristan)
Keszthely Macaristan’ın batısında tarihi ve turistik Balaton bölgesinde 20 Bin nüfuslu turistik bir şehirdir. Başkent Budapeşte’ye 199 km uzaklıkta olup Belediye Başkanıyla birlikte 18 Meclis üyesi tarafından yönetilir. Turizm başlıca gelir kaynağı olup Balaton Gölü en çok ilgi gören yeridir. Göl etrafında kurulu şehirde pek çok turistik otel bulunurken Gölde de yaz aylarında çeşitli sportif müsabakalar organize edilmektedir. Şehirde biri oyuncak müzesi olmak üzere toplam 5 adet önemli müze bulunmaktadır.
Keszthely vatandaşları yerleşim bölgesi Balaton'un kendi kent tarihine sahip olması konusunda tek olmasıyla gurur duyuyorlar.. Keszthely'yi Balaton'un başkenti yapmalarının ve bu statüyü korumak için ellerlinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalarının sebebi de budur. Keszthely 700 yıldan beri devamlı olarak mesken edinilmiştir, fakat tarihini de içeren yazılı kaynaklar 1247 yılından beri bilinmektedir. Bu Keszthely'nin başından 8 yüzyıl boyunca çeşitli krizler ve zor dönemler geçtiğini gösterir. Biz bunlar arasında sadece 1.5 yüzyıl süren Türk devrinden,18.yüzyılın yangınları ve salgınlardan,1850- 1860 yılları arasındaki ekonomik krizden ve 1930lar ile takip eden 2. Dünya Savaşı'ndan bahsedebiliriz. Keszthely'nin yaratıcı ve çalışkan vatandaşları sayesinde şehir her zaman kendini yenileyebildi ve gelişebilmek için yeni istikametlere yönelmeye cesaret edebildi. Bu sebeple Keszthely sürekli genişledi ve gelişirken sadece küçük kesilmelere uğradı. Şehrin yüzyıllar boyu süren gerekli gelişmesinin kanıtı olan dış görünümü bunun gözle görülür bir işaretidir. Şehirdeki birçok bina 19 ve 20.yüzyıldan kalmadır fakat en eskileri 13 ve 14. yüzyılda inşa edilmişlerdir. Festetics Kalesi ülkenin dördüncü en büyük aristokratik malikanesi olmakla birlikte en güzel şekilde yenileştirilmiş olanlarından da biridir. Balaton'un sahilinde bulunan 19.yüzyıldan kalma bu eşsiz yapı monarşi atmosferini hatırlatır. Ayrıca Keszthely'de bütün mimari stilleri hatırlatacak yapılar bulunur.

 
Keszthely geçtiğimiz yüzyıllar boyunca sadece finansal olarak değil kültürel olarak da çok fazla zenginleşmiştir. Bizler 2 yüzyıldır süren Helikon Festivali geleneğini gururla geliştirmekteyiz. Keszthely'nin bir okul şehri olmasıyla ve 1797'den beri yüksek eğitim kurumlarına malik olmasıyla gurur duymaktayız. İlk tiyatro 1862 yılında kurulmakla birlikte Balaton Tiyatrosu'nun ve Kongre Merkezi'nin aktiviteleri ve programları 2002 yılında açılmıştır. Bu iki yer sadece yerel insanları eğlendirmekle kalmaz aynı zamanda komşu ülkelerden gelenlere ve ziyaretçilere de hizmet ederler.
Keszthely ilk olarak turizm ile geçinir ve turizmin de merkezi Balaton'dur.Balaton sadece yazları değil yılın dört mevsimi güzeldir.Gölün en ünlü ressamı Egry József şöyle der:"Balaton doğanın sevinç gözyaşlarıdır".
 
http://www.keszthely.hu
 
7. Wodzislaw(Polonya)
http://www.wodzislaw.it.pl/
8. Nea Ionia(Yunanistan)
http://www.dimosneasionias.gr/

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 29.07.2012 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349