5 Aralık Kadın Hakları Günü kutlandı

Kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümünde kadınlar ve erkekler Atatürk Anıtı önünde bir araya geldiler. Kutlama törenine, kadınların hep bir ağızdan söyleyerek ortak taleplerini yükselttikleri: “Kadınlar her yerde. Özgür kadın, özgür toplum. Üreten biziz, yöneten de biz olacağız!” söylemleri damga vurdu

5 Aralık Kadın Hakları Günü kutlandı
banner404

KADINA seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümü Alanya’da Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen etkinlik kapsamında kutlandı. Alanya Kent Konseyi önderliğinde düzenlenen kutlama törenine, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de katılım sağladı. Adem Murat Yücel'in yanı sıra Ak Parti ilçe yönetimi ve kadın kolları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, CHP ilçe yönetimi ve kadın kolları, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, MHP ilçe yönetimi ve kadın kolları, İyi Parti ilçe yönetimi ve kadın kolları, Alanya Kadın Haklarını Koruma Derneği, Antalya Barosu- Alanya Kadın-Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu, Engelsiz Yaşam Evi Derneği, Alanya Yardıma Muhtaç Öğrencileri Koruma Derneği (AYMÖD), Türkiye Yardımseverler Derneği Alanya Şubesi, Profesyonel Aşçılar Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD),  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim-Sen, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Kadın Girişimciler Kurulu, sivil toplum örgütleri ve oda temsilcileriyle çok sayıda vatandaş yer aldı. Kutlama töreni Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti. 

‘600 ÜYELİ  MECLİSTE 104 KADIN VAR. TEMSİL ORANI YÜZDE 17’

Alanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ümran Aykut yapmış olduğu konuşmasında, sayısal verilerle kadının meclisteki yerine dikkat çekerek “Bugün ülkemizde kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84.yılını kutluyoruz. Birçok Batı devletlerinden önce kadınlarımızın eşit siyasi ve sosyal haklara sahip olmasını ve bunları etkin bir biçimde kullanılmasını sağlayan hukuksal, eğitsel, kültürel ortamı bizlere sunan, ‘Bir toplum erkek ve kadın denilen iki cins insandan kurulur. Olanak var mı ki bir kitlenin bir parçasını ilerletelim, öbürünü bırakalım da kitlenin tümü ilerleyebilsin. Bir cinsin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz. Memleketimizde kadınlara tanınan bütün haklar Cumhuriyet döneminde gerçekleşen Atatürk devrimlerinin eseridir. Kadın hakları laik hukuk anlayışı ve demokratik toplum düzeninin tüm kurallarıyla günlük yaşamımızda uygulanmasıyla sağlanabilir. Bugün gelinen nokta, 600 üyeli Meclis’te 104 kadın! Kadın temsili yüzde 17’de kaldı. Yerel yönetimlere baktığımızda ise 2 bin 950 belediye başkanlığından sadece 27’si kadın, belediye meclis üyeliklerinden ise 31 bin 790 belediye meclis üyesinin sadece bin 340’ı kadın. Hedefimiz kadınları çağın bilimi, tekniği ve sanatıyla donanmış, kendi insanlık değerinin tam bilincine varmış, toplum yaşamında görev ve yetki sahibi kılınmış kadını ve erkeği eşit dayanışma ve barış içinde birlikte yaşayacağı bir toplum oluşturmaktadır. Cumhuriyetimizin, demokrasinin güvencesi biz kadınlar, bizlere verilen haklardan geri adım atmamaya haklarımıza sahip çıkmaya ve daha ileriye taşımak için kadın dayanışmasına destek vererek, bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kadınlar olarak üreten biziz, seçen de yöneten de biz olacağız” şeklinde konuştu. 

‘KADINLAR TOPLUMUN CAN DAMARIDIR’

Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında “Toplumun can damarı kadınlarımız ve kadınlara destek vermek için burada bulunan beyler hepiniz hoş geldiniz. Ne mutlu bize ki, bu anlamlı günde Alanya Kadınları olarak birlik ve beraberlik içinde Türkiye’ye örnek olacak bir tablo sergiliyoruz. Yüce Atatürk diyor ki, ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk Kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.’ Bu sözlerle kadın-erkek eşitliği ilkesini açıkça ortaya koyan Atatürk, Birleşmiş Milletler’in, 20 yıl sonra kabul ettiği Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin 1.ve 2. Maddesi ile yayımladığı ilkeleri, çok daha önce dile getirmişti. Bundan 84 yıl önce, sadece ülkemizin içinde bulunduğu şartlar açısından değil tüm dünya devletlerinde de henüz haklar anlamında kadın erkek eşitliği dillendirilmezken ileri görüşlülüğü, insana olan saygısı, devlet adamlığı, bugün bile kimseyle kıyas edilmeyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türk Kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Bu anlamda haklarımızla var olduğumuzu tüm dünyaya ilan eden, her fırsatta Türk Kadınını öven, gururlandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran, minnet ve özlemle anıyorum. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımıza, daha güçlü bir ülke ve çağdaşlaşma yolunda en önemli görevlerinden biri kendi haklarını kullanmayı en iyi şekilde bilmesi ve kullanmasıdır. Diğeri ise bu hakları bilmeyenleri aydınlatmalı, bilgilendirerek haklarını kullanmalarını sağlamaktır. Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal yaşama katılarak karar verme sürecinde daha etkin rol almalarını, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişmesinde görevler almasını, siyasal yaşamda etkinliğini artırmasını ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmaları dileği ile herkesin bu anlamlı gününü kutluyorum. Alanya Kent Konseyi olarak düzenlemiş olduğumuz bu etkinlikte destek ve katkılarınız için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘KADINLARIN SİYASETTE DAHA ÇOK VAR OLMASINI DESTEKLİYORUM’

Özcan’ın ardından kürsüde yerini alan Alanya Belediyesi’nin MHP’li meclis üyesi Emine Çalış “Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının yıldönümünü kutluyorum. Hayatın her alanında kadınların kendilerini temsil edebilmesi çağdaş bir toplumun gereğidir. Kadınların sosyal yaşamda ve siyasette daha çok var olmasını destekliyorum. Kadınlara yönelik ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kalktığı kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğu, kadının toplumdaki yerinin güçlendiği bir dünya diliyorum. Seçilmiş bir kadın olarak siz kadınlara ayrıca bir teşekkürü borç biliyorum. Tekrar günümüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı. 

‘ÜRETEN BİZİZ, YÖNETEN DE BİZ OLACAĞIZ’

Protokol konuşmalarının ardından sivil toplum örgütleri ve oda temsilcileri kürsüde yerini alarak, mesajlarını okudular. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen kutlama törenine kadınların mesaj ve sloganları damga vurdu: “Bedenimiz bizimdir.” “Kadınlar her yerde.” “Kadınlar birlikte güçlüyüz.” “Özgür kadın, özgür toplum.” “Çocuk gelinlere son.” “Üreten biziz, yöneten de biz olacağız.” “Söz bizim, meydan bizim.” “Kadınlar birleşsin yönetime yerleşsin.” “Mecliste eşit sayıda temsil sağlayıncaya dek buradayız.” “Şiddet ayrımcılıktan doğar.” “Bağır, herkes duysun. Erkek şiddeti son bulsun.” “Kadını özgürleştiren Atatürk’tür.”Kutlama töreni kadınların kent için dilek ve arzularını hazırlanan sandığa atlamalarıyla son buldu."

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479