Alanya'yı nasıl bilirdiniz?

ÖZELLİKLE yaşı 40 ve altında olanlar ismini mutlaka duymuş, en az bir kez internete girip bakmıştır.

'Ekşi Sözlük'ten söz ediyorum.

Kendilerini "Kutsal Bilgi Kaynağı" olarak adlandıran, yüzlerce gönüllü yazarı, binlerce takipçisi olan Ekşi Sözlük, özellikle wikipedia'nın Türkiye'de sansürlenmesinin ardından son dönemde daha popüler hale geldi.

Genelde kişileri, olayları, ülkeleri ve hatta şehirleri ti'ye alan, ama sözlük yazarlarının mizah dozu yüksek cümlelerinin arasında gerçekleri muhatabının yüzüne adeta tokat gibi vuran Ekşi Sözlük, Alanya'yı nasıl tanıtıyor, bizden nasıl söz ediyor, görseniz küçük dilinizi yutarsınız.

Ekşi Sözlük'e girip en üstteki arama butonuna "Alanya" diye yazdığınızda, sizi "can acıtıcı" gerçekler karşılıyor.

Misal, bir sözlük yazarı Alanya için, "Gezici disko mekanı. 'Belki bir kaç turist kaparım' sevdasıyla yapılan aktivitelerin memleketi" diyor.

Başka bir gönüllü sözlük yazarı, Alanya'dan, "Çoktan şehir olması gereken, Antalya'ya bağlı dev bir tatil beldesidir. Genellikle Almanların rağbet ettiği bir yerdir. Alanya merkeze gitmektense dışındaki otellere gidip arada bir gece Alanya'ya inmek daha makuldür. Alanya Kalesi ise herkesin görmesi gereken çok acayip bir yerdir" diye söz ediyor.

Kimi, "Fazla nemli, kıyıdaki küçüklü büyüklü otellerin pisliklerini denize attıkları, belediyenin bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadığı ama gene de çok güzel yerleri, özellikle kalabalığın dışındaki Alanya yaylası olan ve yazını mükemmel bir şekilde geçirebileceğin yer" diye söz ederken, kimi, "İnanılmaz sıkıcı bir yer. Abazan oranın gerçekten fazla ötesi olduğunu görünce anında terk etmek isteyeceğiniz yer" diye söz ediyor Alanya'dan.

"Taklit marka ve takı cenneti" diyen de var, "Yaşlı Alman çiftlerin ve her türlü abazanın yazın fazlasıyla bol olduğu, iğrenç disko ve çarşılarıyla bir kez gidildi mi bir daha asla yazın gidilebilecek yerler arasına konulamayacak, denizinin b.k götürdüğü tatil mekanı" diyen de.

"Çarşı merkezinde kuyumculardan ve dericilerden geçilmeyen, sahili çok bayağı, yani dar ve kısa olan, Kleopatra ve Damlataş adında iki müthiş plajı bulunan, ayrıca burada Damlataş Mağarası da vardır. Aşırı ve bunaltıcı bir sıcağa sahip, denizi kirli olan ve yazları çok kalabalık olan yazlık bir beldemiz" deyip diğerlerine nazaran daha insaflı olan sözlük yazarları da yok değil.

Misal, Alanya'dan bahsederken, "Yaşı geçkin yabancı kadınlara kapaklanarak, postu gavur illerine atmak isteyen yurdum gençlerinin aktığı tatil beldesi" diyen de var, "Almanların iyice yerleşmeye başladığı, olayı abartıp apartman almaya başlanan, yazın gece dışarı çıktığınızda Türk'seniz adam yerine konulmadığınız mekanlara sahip tatil beldesi" diyen de.

Bir sözlük yazarı, "Denizin dibinde yer aldığı halde halkının denizcilikle pek uğraşmadığı, çarşısında bol bol kebapçı bulunan, Antalya'nın değil de Konya'nın bir ilçesi olması muhtemel tatil memleketi" diye söz ediyor Alanya'dan.

"Türkiye'de tecavüz oranı en çok olan yer olarak tarihe geçmiş yurdum ilçesi" deyip Alanya'yı yer ile yeksan eden bir sözlük yazarına mukabil, bir başkası Alanya'yı şöyle tasvir ediyor: "Kadınlarının zengin olduğu bir yer. Vakti zamanında şu an sahil şeridi olan yerler bataklıkmış ve aileler kız çocuklarına buradaki yerleri, erkek çocuklarına da dağlardaki tepelerdeki yerleri miras bırakmışlar. Bataklık kurutulunca kız çocuklar zengin, erkek çocuklar da çiftçi olmuşlar."

Sözlük'te "Alanya" diye arama yaptırdığınızda sizi böyle binlerce yazar notu, yüzlerce sayfa karşılıyor.

Peki bunlar ne zaman yazılmış biliyor musunuz?

2002, 2003 ve 2004'te.

Ve halen, Türkiye'nin en çok tıklanan sitelerinden biri olan, milyonlarca takipçisi bulunan Ekşi Sözlük'te "Alanya" yazınca karşımıza bunlar çıkıyor.

Ekşi Sözlük'ü severek, eğlenerek, çoğu zaman gerçekleri yüzümüze adeta bir tokat gibi vurduğu için ben de yakından takip ediyorum.

Ama "Alanya" denilince akla yukarıda yazılanların gelmemesi için, gerekirse Ekşi Sözlük yöneticilerine ve sözlük yazarlarına ulaşılıp Alanya'nın yeni halinin tanıtılması ve sitede güncelleme yapılması gerektiğini düşünüyorum.

"Altı üstü bir site. Alanya'dan kötü bahsetse ne olur, bahsetmese ne olur?" dememelerini umduğum Alanya'yı yöneten ve "idare eden" değerli büyüklerimize arz ederim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ezgi AKGÜN BİBER
Ezgi AKGÜN BİBER - 9 ay Önce

Kesinlikle katılıyorum hatta bir kaç önerim de olacak; -Alanya’daki bütün turizm işletmeleri ve otellerden gelirine ve kapasitesine göre reklam fonu alınmalı.-Çarşıdaki imitasyon ürün satan butiklerin sokağa manken koymaları yasaklanmalı.

Ezgi AKGÜN BİBER
Ezgi AKGÜN BİBER - 9 ay Önce

-Çarşıda hanutçulağa bir an önce son verilmeli. Artık çığrından çıkmış durumda.-çarşıdaki kebapçı çılgınlığına bir son verilmeli. Brüksel’de gülcü teyzelerin cirit attığı güvenli olmadığı için girmediğimiz kebapçı sokağından bir farkı kalmadı.

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472