2012’NİN Eylül ayında Bursa’nın Kestel ilçesinden Alanya’ya kaymakam olarak atanan, normalde en az 4 yıl görev yapması gerekirken Alanya’da yalnızca 2 yıl kalan ve Eylül ayı başında yayınlanan İçişleri Bakanlığı Kaymakamlar Kararnamesi ile tayini İzmir Vali Yardımcısı olarak çıkan Alanya eski Kaymakamı Sayın Erhan Özdemir ve çok saygı değer eşi Ayşe Özdemir, Alanya için gelmiş geçmiş en büyük artıydı, şüphesiz. Bunu hep söyledim, söylerim. 
Alanya'da hangi konuda eksiklik var ise o konu üzerinde araştırmalar yapıp yoğunlaşarak eksikliği alternatif proje ve çözüm yöntemleriyle nihayete ulaştırmaya çalışan ufku geniş 2 değerli insan, bahsini ettiğim.
Bir gün kendi Sosyal Medya'daki Facebook hesabım üzerinde gezinirken gözüm Kaymakam Erhan Özdemir'in iletisine ilişti. İleti de şöyle diyordu, Sayın Özdemir: Facebook listemde bulunan sevgili arkadaşlarım, sizinle nasıl ve nerede tanıştığımı birkaç cümleyle yazarsanız sevinirim. 
Ben de o iletinin hemen altına birkaç cümle yazdıktan sonra benden önce yazılanlara bir göz gezdirmek istedim. Gördüklerim karşısında yaşadığım his, anlatılamaz müthişlikteydi. Kimi, Sayın Özdemir'le nasıl tanıştığını yazdıktan hemen sonra Özdemir'in Alanya'nın bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi kaymakamı olduğunu söylüyor, kimi ise kelimelere dökülemeyecek kadar zengin birikimli bir zat olarak tasvir ediyordu, Özdemir'i. Ne kadar güzel dedim, kendi kendime. Ne büyük bir mutluluk! 
Toplumla alakalı her türlü konuda ziyadesiyle duyarlı olduğunu bildiğim Sayın Özdemir, ulaşılabilen, problem çözme becerisine sahip, insanlık kavramının ne anlama geldiğini bilen, hayat karşısında vakur duruşuyla takdir edilen bir insan, kuşkusuz. O akşam tüm bu yazılanları (... ki çok daha fazlası) okuduğum da arkama yaslandım ve düşündüm; böylesi 'güzel yürekli insan’ların Alanyamız da olması ne büyük bir kazanç diye.
Alanya halkının çok da uzun denilemeyecek bir süre de (2 yıl kadar) büyük sevgisini kazanan Özdemir ailesi, görevlerini her nerede icra edecek olurlarsa olsunlar, eminim ki çok güzel işler başaracaklar. Engin ufukları, fedakârlığı tevazuyla süsleyen mütevazı davranışları, yerinde davranımları ve ileri görüşlü, ‘problem değil çözüm odaklı insan’ oluşlarıyla inanıyorum ki pek çok derde derman, soruna çözüm olacak, yok olan ya da yok olmaya yüz tutan değerleri yeniden topluma kazandıracaklar. Üstelik tüm bunları da yine o toplumla birlikte yapacaklar.
Kendi adıma şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; tanışmaktan, tanımaktan, aynı projede el el üstüne koymaktan ciddi anlamda gurur ve mutluluk duyduğum Sayın Erhan Özdemir'in eşi Ayşe Özdemir'e sonsuz teşekkür ediyorum. Heveslendirici ve motive edici sözleriyle her türlü proje de elinden gelen yardım ve desteği veren, pek çok projeye öncü olan, mütevazı gönüllü Ayşe Özdemir ile ilk tanışmam 'El Üstünde Kimin Eli Var' platformu kapsamında Alanya Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen 'Benim Mahallem' projesi tanıtım toplantısı esnasında gerçekleşti. 3 Ekim 2013 Perşembe günüydü. Tevfik Hoca Kültür Evi'nde gerçekleşen toplantı da kısa bir konuşma yapan Ayşe Özdemir, "Komşuluk bilinci, mahalle sahipliği gibi unutulan değerlerin hatırlatılması için yapılan bu projenin ilkini Alanya’nın en eski mahallelerinden biri olan Kadıpaşa Mahallesi'nde düzenliyoruz. Bizler elbet ki bir gün gidecek, bu devraldığımız bayrağı yeniden devredeceğiz. Geriye dönüp baktığımızda insani ilişkilerin kuvvetli olduğu sıcak ve samimi Alanya mahallelerini görmek isteriz. İşte, o gün duyacağımız mutluluğun tarifini anlatmak inanın mümkün değil. Alanya kaynaşsın, Alanya birlik olsun, Alanya kazansın. Komşuluk ilişkileri unutulmasın, insanlar 'insanlık' için çalışsın, kazanan doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik olsun. Şimdi bir ve birlik olma, el el üstüne koyma zamanıdır.' demişti. 
Malumunuz mahalleye hanım eli değmeden olmaz dendi ve Sayın Ayşe Özdemir, Alanya Kaymakamlığı Proje Koordinasyon ekibi ile sıkı sıkıya çalıştı. Bugüne dek başarıyla sürdürülen ve her hafta bir konuğun ağırlandığı 'Benim Mahallem' adlı sosyal sorumluluk projesinin son toplantısı gerçekleştirdi. Son toplantının konuğu, İzmir Vali Yardımcısı olarak atanan Alanya eski Kaymakamı Erhan Özdemir oldu. Toplantı esasında epeyce buruk başladı. Çok sayıda kişinin mikrofon aldığı bol katılımlı sohbet, belki de bugüne kadar en kalabalık toplantısını gerçekleştirdi. Alanya merkez dışında civar bölgelerden de sırf sohbete katılarak saygıdeğer Özdemir ailesi ile sohbet edip helalleşebilmek için gelen yüreği temiz onlarca insan, bana hala insani düsturların var olduğunu gösterdi. Özdemir ailesi, bizim kan bağımız olan kişiler değildi belki evet ama toplantı da görülen oydu ki Özdemir ailesinin Alanya halkıyla gönülden gönüle güçlü bir bağı vardı. İnanır mısınız bilmem ama ben inanıyorum ki bu bağ, ne kolay kolay sarsılır ne kolay kolay yok olur, ne de kolay kolay kopar. ‘Güzel yürekli insanlar, gittikleri her yere ışıklarını götürür’ der, büyüklerimiz. Aynen öyle… Sizler Alanya’yı güzelleştirmek, yaşanılır bir Alanya oluşturmak ve insanlara çağın teknoloji tutsağından kurtularak yok olan insani değerlerini (komşuluk, aile bağları, arkadaşlık…) hatırlatmak adına çok güzel işler başardınız. Alanya’da çıtayı fazlasıyla yükselttiniz, el el üstüne koyarak insanlar arasında gönül elçileri oluşturdunuz. Sevgiyi, sevmeyi saygıyı, hedef oluşturmayı aşıladınız, insanlara. Spora, eğitime, sosyal sorumluluk projelerine, kültürel faaliyetlere ve sanata olan katkılarınızla Alanya’da fark yarattınız. Koltuğunuzdan güç almadan koltuğunuza fazlasıyla güç verdiniz. Bizler, bu kısacık sürede sizleri çok sevdik, kendimizden biri olarak gördük. Alanya’da geçirdiğiniz 2 yıllık görev süresince Alanya’nın, Alanyalıların gönlünde iz bırakan ender insanlardansınız, hiç kuşkusuz. "İnsanlar vardır, 
gelip geçerler hayatlarımızdan. Kimi depremlerle gider, kimi fırtınalarla. Ben, kalanlardan yanayım. Gitmeyenlerin sadakatini ve sabrını severim,  sarılıp bırakmayanların sıcaklığını..." der, Şems-i Tebrizi. Sizi tanıdığım için gerçekten çok mutluyum; ama yine de söylemeden geçemiyorum, gerçekten de bazı gitmeler ne kadar üzücü; oysaki daha yapılacak çok şey vardı. Alanya ve Alanyalı sizi unutmayacak, Sayın Valim. Her şey için sonsuz teşekkür ediyor, yeni görevinizde başarılar diliyorum. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
smerci 2014-10-09 09:31:53

kuşkusuz alanya ya gelen en iyi kaymakamdı ama iyi olanı hiç bir yerde durdurmazlar alırlar .

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349