Alanya neden İl olmalı?

2018 verilerine göre Antalya’nın merkez nüfusu 2 milyon 426 bin 356 olarak açıklanmıştı.

Peki, ilçelerde durum nedir?

Aslında 19 ilçeyi turistin bol olduğu “sahil kesimi” ve tarım ile hayvancılığın yoğun olduğu “kuzey kesimi” olarak ikiye ayırmak gerek.

Çünkü sahildeki nüfus ile kuzeydeki nüfus özellikle yaz aylarında aynı seviyede kalmıyor.

Antalya’nın turistik ilçelerinin nüfusu, tıpkı Alanya gibi yaz aylarında 3-4 kat artabiliyor.

Misal, resmi rakamlara göre sadece dini bayram tatillerinde Alanya’nın nüfusu 1 milyonun çok üzerine çıkıyor.

Neden bu bilgileri veriyorum?

Şunun için...

Şehirler ve ilçeleri, devletten nüfus oranlarına göre ödenek alıyor.

Belediyelere kış nüfusuna göre gönderilen ödenekle yaz aylarındaki yoğunluğa hizmet vermeleri isteniyor, bekleniyor.

Alanya’nın doğu ve batı girişindeki nüfusu gösteren tabelalarda “312.000” yazıyor.

Hepi topu 312 bin nüfuslu bir ilçeye gelen ödenek de adeta devede kulak misali.

Alanya, mesela Finike, Akseki, Gündoğmuş gibi yaz-kış stabil bir nüfusa sahip olsa amenna.

Ama sen 312 bin nüfusa göre ödenekten pay alıp yazın 1 milyonun üzerinde yerli vatandaşın yanı sıra yerli ve yabancı turiste hizmet götürmeye çalışırsan bir yerde tıkanır kalır, nefes bile alamazsın.

Allah’tan Alanya Belediyesi yıllardır turizm sezonundaki yoğunluğa idmanlı, bu yüzden yaz mevsimi başlamadan gereken tüm önlemler alınıyor ve ufak tefek sorunlar haricinde çok büyük problemler yaşanmıyor.

Antalya’nın ilçelerinin nüfuslarına göz atalım, yoruma devam edelim.

Merkezdeki Kepez’de 531 bin 619, Muratpaşa’da 495 bin 688, Konyaaltı’da 182 bin 112, Döşemealtı’da ise 63 bin 186 vatandaş ikamet ediyor.

Antalya’nın merkezdeki Kepez ve Muratpaşa dışında nüfus açısından en büyük ilçesi Alanya.

Alanya’da 2018 verilerine göre 312 bin 319 kişi yaşıyor.    

Bunların 159 bin 308’i erkek, 153 bin 011’i ise kadın.

Turistik faaliyetlerin diğerlerine nazaran daha yoğun yaşandığı sahildeki Manavgat’ta 230 bin 597, Gazipaşa’da 50 bin 003, Serik’te 124 bin 335, Aksu’da 71 bin 643, Kaş’ta 58 bin 600, Kemer’de ise 43 bin 226 kişi yaşıyor.

Turistik faaliyetlerden ziyade tarımın ve hayvancılığın daha yoğun olduğu Kumluca’da 68 bin 610, Demre’de 25 bin 893, Akseki’de 13 bin 084, Gündoğmuş’ta 8 bin 726, İbradı’da 3 bin 618, Elmalı’da 39 bin 254, Finike’de 48 bin 131, Korkuteli’de ise 55 bin 712 vatandaş ikamet ediyor.

Sorun sadece ilçe belediyelerinde değil.

Örneğin Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2014’ün Mart ayında Alanya’daki pek çok büyük cadde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin denetimine girdi.

Ahmet Tokuş Bulvarı, Atatürk Bulvarı, 25 Metrelik Yol, ayrıca Konaklı, Mahmutlar, Okurcalar ve Oba gibi pek çok civar mahalledeki büyük caddeler Büyükşehir’in denetiminde.

Bu bölgelerde yüzlerce işyeri, esnaf ve üzerine seyyar tezgah açılması muhtemel kilometrelerce uzunluğunda kaldırım var.

Peki, sizce Büyükşehir’in Alanya’da kaç zabıta personeli vardır?

Durun, hafızanızı fazla zorlamayın, ben söyleyeyim.

Sadece 8.
Yazıyla sekiz.

4’ü izin yapsa diğer 4’ü nereye yetişecek, hangi soruna koşacak, Demirtaş ile Okurcalar arasındaki hangi yaraya merhem olacak, meçhul.

Alanya, Ankara’dan bakılınca 312 bin nüfus olarak gözüktüğü için; polis, jandarma, devlet dairelerinde çalışan memurlar da bu nüfusa göre planlanıyor.

Polis sayısı bu nüfusa göre ayarlanıyor.

Jandarma sayısı bu rakama göre şekilleniyor.

Hani herhangi bir devlet dairesine gittiğinizde bazen saatlerce sıra bekliyorsunuz ve o kurumun yöneticileriyle çalışanlarına isyan ediyorsunuz ya!

Onların hiçbir suçu yok, çünkü kış nüfusuna göre memur ve personel atandığı için yaz nüfusu karşısında o memur ve personelin de yoğunluk karşısında eli kolu bağlanıyor.

Örnekse, Alanya Devlet Hastanesi.

İsmi “Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi” olarak değişen kurumdaki personel sayısı da Alanya’nın 312 binlik nüfusuna göre ayarlandığı için özellikle yaz aylarında personel tedavi amaçlı gelen vatandaşın talebine yetişemiyor, bu da hemen hemen her gün hastalarla personel arasında sürtüşmelere neden oluyor.

Peki, çözüm nedir?

Birincisi, Alanya siyaseten “diğer komşu ilçeler küsmesin” diye İl yapılmasa bile kağıt üzerinde İl statüsüne alınmalı, ödeneği ve personel sayısı buna göre şekillendirilmelidir.

İkincisi, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bu konu bir kez daha Alanya’nın dinamikleri tarafından enine boyuna anlatılmalı, ödenek ve devlet memuru sayısının artırılması konusunda destek istenmelidir.

Bu kriz sadece Alanya’yı ilgilendirmemektedir.

Aynı durum ne yazık ki yaz aylarında nüfusu 3’e 4’e katlanan Manavgat, Kemer ve Kaş için de geçerlidir.

‘Büyük Alanya’ artık kabuğuna sığmamaktadır ve acil çözümler üretilmezse, önümüz yaz, geçen yıl yaşanan sorunlar ne yazık ki bu yıl da yaşanacaktır.
 

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472