Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği

BU yazımda sizlere “Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği’nden” bahsedeceğim.

Dernek 1989 yılında kurulmuş, aradan 29 uzun yıl geçmiş.

Alanya’nın gözbebeği bu güzide dernek, kadim Anadolu’dan bu yana, bu topraklarda varlığını sürdüren yardımlaşma kültürünü Alanya’da yaşatıyor.

Hem de yaptıklarını reklam etmeden, sessiz sessiz, ''sağ elin verdiğini sol el görmemelidir'' düsturu ile…

Yapılabilecek en kıymetli şeyi yapıyorlar.

Öğrenci okutmak.

Dernek sayfasında, “Hakkımızda” bölümünde, şu şekilde ifade ediyorlar kendilerini:

- Alanya ve çevresindeki fakir ve yardıma muhtaç kadınlara, genç kızlara, ayrıca kimsesiz çocuklara her türlü maddi ve manevi yardımda bulunmak.  

- Bilgi ve görgülerini arttırıcı faaliyetlerde bulunmak,

“Amaç” bölümünde ise:

-Türk kadınının toplumdaki yerini güçlendirmek, onları eğitimine katkıda bulunmak ve onları sosyalleştirmek ile birlikte yardıma muhtaç kadınlarımıza destek olmak.

- Bize ihtiyaç duyan öğrencilerimizin her türlü eğitim giderlerini karşılamak, onlarla ilgilenmek, onların topluma faydalı birer birey olarak yetiştirilmesine katkıda bulunmak.

- Şehrin ihtiyacı olan sosyal ve kamusal alanları destekleyerek toplumun hizmetine sunmak.”

Yönetim kurulu başkanlığını, Sayın Nurcan OKAN hanımefendinin yürüttüğü dernek yönetiminde, Nursel AĞAOĞLU, Nuray GÖRKEY, Emine NAZİFOĞLU, Fatma ŞEN, Afitap TOKUŞ, Ayşe AYAS, Hayriye SARIKADIOĞLU yer alıyor…

Geçtiğimiz pazartesi, Alanya Kültür Merkezi’nde çok şık bir törenle,  derneğin kurulduğu ilk günden bu yana faaliyetlerinin yer aldığı, Araştırmacı-Eğitimci-Yazar Haşim Yetkin tarafından 2 senede tamamlanan kitabın satışı ve imza töreni gerçekleşti.

Bu satıştan elde edilecek gelir ise derneğin okuttuğu 130 üniversite öğrencisi için harcanacak.

Öğrenci okutmak!

İnsanların yaşantısına dokunan önemli bir hizmet…

Öğrencilik yıllarımdan bir anımı hatırlıyorum…

“Bir gün yine okulda dolanırken, ilan panosunda bir burs ilanı dikkatimi çekiyor, okuyunca şartlarıma uygun olduğunu görüp başvurmaya karar veriyorum.”

Malum bizim okuduğumuz okul “Devlet Konservatuvarı” o dönemde “Sanat Eğitimi” için çok fazla burs imkânı da yok, gerçi bugün de durum pek farklı değil ama yine eskisinden iyi…

Aradan zaman geçiyor değerlendirme sürecinin ardından sonuçlar ilan ediliyor ve “Türk Eğitim Vakfı tarafından, başarılı öğrencilere verilen, karşılıksız eğitim bursuna hak kazanıyorum.

Bu yüzden, bir üniversite öğrencisi için karşılıksız gelen bir yardımın ne kadar kıymetli olduğunu iyi biliyorum.

Eğitim bütçeniz ve ihtiyaçlarınız bellidir, bir ayı şöyle bir kafanızda planlarsınız ama işler hiçbir zaman plana uygun gitmez.

İşte o zamanlarda, hesabınıza yatan bu desteğin “kıymeti” hiçbir şeyle ölçülemez.

Dünyanın en kıymetli topraklarında yer alan ülkemizde, imkânsızlıklardan dolayı, potansiyelini ortaya koyamayan “yetenekli, zeki, çalışkan” birçok gencimiz var.

Geleceğimizin teminatı gençlerimize destek veren Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği’ni ve bu doğrultuda kamu hizmeti veren bütün yardımsever kişi ve kuruluşları tebrik etmek ve destek olmak gerek.

Gelecekte, Alanya kent hafızasında hayırsever insanlar olarak hatırlanacak bu derneğin üyelerinin hepsini tebrik ediyor, ellerinden öpüyorum.

Hakları ödenmez.

Haftaya görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
umarım
umarım - 11 ay Önce

umarım sanat spor bilim bursları da verilir....ama en önemlisi ; alanya daki tüm kadınlara bir apartmanda yaşama kültürü andı imzalatılarak her apartmana asılması olur .Kültür ; alt komşuya halı kilim çarşaf asarak tozutarak su akıtarak; tadilat gürültüsü yaparak; pis su taşkını vererek saldırmak olmasa gerek....

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner534

banner518

banner481

banner472

banner536