banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

29.07.2019, 00:35

Alanya, ikinci Eskişehir olur mu?

ESKİŞEHİR İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunuyum.

1969 -1973 yılları arasında, dolu dolu beş yıl yaşadım Eskişehir’de….

Dolayısıyla, bu kentin, 1969’lu yıllarını da bilirim; 2019’lu yıllarını da…

Ortasından,(yer yer lağım kokan) boz bulanık akan Porsuk Çayı’nın geçtiği 1969’lu yılların bozkır kenti Eskişehir’e, Hocam Prof. Dr.Yılmaz Büyükerşen’in sihirli elleri değdi; bugünkü Avrupai Eskişehir kenti çıktı ortaya…

Şimdi üzerinde gondolların gezindiği Porsuk Çayı, masmavi akıyor.

Hocam Büyükerşen, bugünkü Eskişehir’i; 1969 yıllarda (belki de çok daha önceki yıllarda) kafasında şekillendirmeye başlamıştı.

Yarattığı olağanüstü üniversite yerleşkesi, bu şekillendirmenin ön çalışmaları, ön habercisiydi sanki.

İyi bir iktisatçı olmasının yanı sıra aynı zamanda iyi bir heykeltıraş ve de iyi bir (diplomasız) şehir planlamacısı ve de mimar olan Hocam Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, bugünkü Eskişehir’i, o günlerde anlatırdı bize…

İnanır ve inandırırdı.

İlk kez onun ağzından duymuştum; “Eskişehir’e deniz getirmek” esprisini…

Gülüşmüştük.

Ama getirdi.

Eskişehir’e deniz de getirdi! Kumsa, kum; dalgaysa dalga… Pırıl pırıl bir deniz…

… …

“İnanmak ve inandırmak” der, ardından eklerdi; “her şeyin anahtarı bu iki sözcüktür. Önce kendiniz inanacaksınız; sonra birlikte çalışmakta durumunda olduğunuz insanları inandıracaksınız; gerisi kendiliğinden olur gelir….”

Hep söylerim; Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in büyük şansıdır.

Keşke her kentimizin bir Yılmaz Büyükerşen’i olsa; inanın Türkiye’nin çehresi ve makus talihi değişir.

*    *    *

Uzun sayılabilecek bu girişi şunun için yaptım.

Geçtiğimiz Cuma Günü, Alanya HEP Üniversitesi’nin, Alanya Basın Mensuplarına verdiği sabah kahvaltısı davetine katıldım.

Bu kahvaltıda; Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner, Mütevelli Heyeti Başkanı Hilmi Tokuşİletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Murat Ertan Doğan’dan; Alanya HEP Üniversitesi’nin dünü ve bugünüyle ilgili bilgiler aldık..

Bu güzel ortamda  (laf lafı açtı) konu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ne kadar geldi. Bu üniversitemizin izlediği yol ve yöntemleri de konuştuk bu kahvaltıda.

*    *    *

Bir ilçede iki üniversite.

Getirileri, götürüleri ve de şu anki konumları ne olursa olsun; Alanya için, Alanyalı için iki üniversiteye birden sahip olmak, olağanüstü bir olanak, olağanüstü bir şans.

Bir başka büyük şans da Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun varlığı, Alanya’ya kazandırdıkları ve kazandıracakları…

Alanya, bu  şanslarını iyi değerlendirmek zorunda.

??!!..

Nasıl mı?

Sahip olduğu üniversitelerle, “Alanya’yı 2. bir Eskişehir yapma” olanağını iyi değerlendirerek.

Alanya’nın elindeki bu olanaklar, sıçrama tahtası olarak kullanılabilecek olanaklardır. Yeter ki, sahip olduğu bu şansları akılcı yol ve yöntemler kullanarak değerlendirmeyi becerebilsin.

Duyumum o ki, üniversitelerimizin biri hangi fakülteyi açarsa, diğeri de o fakülteyi açıyor imiş. Böyle saçma bir şey olabilir mi? Ama oluyor işte. Çünkü iki üniversite arasında koordinasyon yok.

Üniversitelerimiz, birbirlerine omuz vererek, birbirlerinin eksiklerini ve açıklarını kapatarak çalışmalı ki,  ülkeye ve bulundukları kentlere yararlı olabilsinler…

Bunun için kaleme aldım bu yazıyı.

Yineliyorum; Alanya, ikinci bir Eskişehir olabilir

Bize düşen, sadece ve sadece elimizdeki bu olanakları akılcı bir biçimde kullanmak.

Tüm Alanya ve bu kentin iki üniversitesi el ele verir, akılcı davranır, birbirinin eksiklerini kapatıp, koordineli çalışırsa; Alanya, çok rahat ikinci bir Eskişehir olur.

Tabii bizim de iki güzide üniversitemize omuz vermemiz kaydıyla.

Yorumlar (3)
Ali Kasapoğlu 3 hafta önce
Alanya'nın olanakları, sahip oldukları, nüfusu,konumu,avantajları Eskişehir'den çok daha fazla, üstelik Mevlut Çavuşoğlu gibi bir desteği var, yeter ki vizyonlu büyük projeler getirilsin masaya
hal taşınsın yerine yeşil park rekreasyon alanı yapılsın 3 hafta önce
Hal taşınsın saray mah. Yeşil agaclari rekreasyonalanı yapılsın piknik değil rekreasyon...
Muhittin 3 hafta önce
Olur ama halk otobüslerine zam yapılması gerek. Muhittin başkana söyleyin 4 lira nedir ya en az 30 lira yapsın. CHP ye inanmak hata imiş.