Alanya'da deniz S.O.S. veriyor

Alanya’nın Keykubat Plajı’nda çekilen ve orkinos çiftliğinin neden olduğu iddia edilen görüntüler “Pes” dedirtti. ALÇED Başkanı Kayhan, yetkililerin duyarsız kaldığını söylerken, turizmciler görüntülere tepki gösterdi

ŞOK görüntüler dün Alanya’nın Keykubat Plajı’nda çekildi. Turizm kenti Alanya’da 2019 turizm sezonu açılmışken kayıt altına alınan deniz kirliği, endişe verici. Orkinos çiftliklerinden kaynaklandığı iddia edilen kirliliğe sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim “Bu orkinos avcısı gırgırlar Alanya koyuna demir atıp denizin içine balık kafeslerini koyduklarından beri denizimiz böyle kirli ve plajlarımız rezalet. Turizm varsa orkinos avı olmaz. Birileri dur desin artık. Bittik!” dedi. 
‘KİMSE İNSANLARIN EKMEĞİYLE OYNAMASIN’
SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, bu görüntülerin turizmi baltaladığını belirterek "Bu görüntüler kabul edilebilir değil. Bu pisliğin nereden geldiğinin araştırılıp gereğinin yapılması lazım. Turizmin çok iyi geçeceği beklentisinde olduğumuz bu sezonda bu görüntüler hiç hoş değil. Yetkililerin çok kısa sürede buna müdahale edeceğinden şüphemiz yok. İnsanlar Alanya’ya ilk olarak deniz, kum ve güneş için geliyorlar. Bu anlamda denizlerimize dikkat etmeliyiz. Sezon öncesi bu tür görüntülere izin vermemeliyiz. Özellikle bu kirlilik orkinos çiftliğiyle alakalıysa kesinlikle çözüme kavuşturulmalı. Alanya’da bu kadar insanın ekmeğiyle bir tane orkinos çiftliği oynayamaz” şeklinde konuştu.
'SUÇLULAR ACİLEN HESAP VERMELİ'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, kirliliğe sebep olan kişilerin acilen bulunup hesap vermesi gerektiğini belirterek, “Her sene sezon başlangıcı bu tür şeyleri görmek bizleri üzüyor. Biz bu turisti pazarlardan bulmuyoruz. Onları Alanya’ya getirebilmek için ciddi çabalar sarf edip fuarlara katılıyoruz. Bu kirliliğin aslının araştırılması ve kim tarafından denize boşaltıldığını bulmak gerek. Suçluların acilen bulunması ve hesap vermesi gerekiyor. Bu konuda hepimizin duyarlı olması lazım” dedi.
‘KİMSE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUYOR’
Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan, konunun takipçisi olduğunu belirterek "Bu durumu günler önce yetkililere duyurdum. Fakat havaların bozuk olmasından dolayı bu orkinos çiftliğini geçici olarak Keykubat Plajı’nın açıklarına kurduklarını ve kaldıracaklarını söylediler. Gerekli yerlere bizzat giderek konuyu aktardım. Yetkili kişiler ‘Bu durum geçici ve herhangi bir zararı yok’ dediler. Bu cümleden de apaçık ortada, kimse elini taşın altına koymuyor ve gerekli müdahaleyi yapmıyor. Ayrıca bu konuda kimi aradıysam bir iki güne gideceklerini söylediler. Açık söylemek gerekirse hiçbir yetkili konuyla ilgilenmiyor. ALÇED olarak Alanya için 1994 yılından beri uğraşıyoruz. Böyle devam ettiği taktirde bu durum turizmi de olumsuz yönde etkileyecektir. Zira dün o bölgeye gittiğimde turistler tedirginlerdi ve fotoğraf çekiyorlardı. Hangi düşünceyle misafirlerin en yoğun olduğu merkez sahilinde bu çiftliklere izin verilir, onu da anlamış değilim” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472