PERŞEMBE günleri encümen günüdür.
O gün…
Gazeteciler olarak Alanya Belediyesi’ne gideriz, saat 09.00’da başlayan ve tamamı basına kapalı yapılan encümen saat 10.00 civarında biter, eğer Hasan Başkan’ın o gün neşesi yerindeyse basın mensuplarını encümen odasına davet eder, esnafa verilen cezalardan, teknecilere kesilen tutanaklardan falan söz eder…
Sezon yeni başlıyorsa, “Bu sene sezon iyi geçecek, ama esnaf az buçuk akıllı uslu dursun” deyip ayarı verir…
Sezon bitiyorsa, “Eğer sezon kötü geçtiyse esnaf önce kendine baksın, çeki düzen versin” falan dedikten sonra gazetecilere o gün menüde ne varsa, üzüm, ceviz, fındık fıstık ikram edip encümeni bitirir.
***
Ta ki bir hafta sonra yapılacak encümen toplantısına kadar Sipahioğlu’nu yalnız başına yakalayabileceğimiz, gazeteci olarak merak ettiğimiz sorulara yanıt bulabileceğimiz başka bir ortam, mecra yoktur.
Misal, Dim Üzümlü’den şehre su getiren boruların parasını merkezi hükümetten istemek yerine halktan toplamasının etik olup olmadığını…
Çöp kamyonu arkasına görevlendirilen işçilerin bu yöntemle cezalandırılıp cezalandırılmadıklarını…
Olimpik kapalı yüzme havuzunun suyunu güneş enerjisiyle ısıtacağını söylemesine rağmen, şimdi nasıl olup da akaryakıt ihalesi açtığını, bu akaryakıtın parasının kimin cebinden çıkacağını…
Mümkün değil soramazsınız.
***
Sormaya yeltenirseniz, tıpkı benim başıma geldiği gibi, ya “muhatap olmama” cezası alırsınız, ya da encümende ikram edilen üzüm, ceviz, fındık fıstıklardan yiyemezsiniz.
(Sipahioğlu’nun cezası da bu işte. Hoşlanmadığına fındık fıstık verip ödüllendirmiyor)
Peki, sırf Sipahioğlu’nu üzecek, moralini bozacak sorular sorduk, yazılar yazdık diye bize fındık fıstık vermeyi kesmesi, bizim hızımızı keser mi?
Elbette kesmez.
“Anlayan anlar” deyip Pavlov’un ruhuna El Fatiha çekerek hem sorularımıza hem de yazılarımıza dün olduğu gibi bugün de, Allah izin verdiği sürece yarın da devam edeceğiz.
***
İşte, bugüne dek bin bir türlü maceraya atılmasına rağmen, içine düştüğü maceralar hakkında yöneltilen hiçbir soruya yanıt vermeyen Sipahioğlu’nun başına geldiği iddia edilen son bomba…
(Dün Yeni Alanya’da ‘Huzurevi Krizi’ başlığı ile bu haberi vermiştik, ben bugün kısa bir özet geçeceğim)
Okuyun da, nasıl “idare” ediliyoruz, yakından görün.
***
İddia odur ki…
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Onursal Başkanı, Alanyalı merhum Dr. Latif Kemal Reisoğlu, 2004 yılında Alanya Belediye Başkanlığı'na bir dilekçe sunarak, “Bektaş Mahallesi'ndeki 1.330 metrekarelik arazime huzurevi yapın, adını da ‘Rahime Reisoğlu’ koyun” der.
2004'ün Aralık ayında Reisoğlu'nun huzurevi talebinin yerine getirilmesi için meclisten karar aldıran Başkan Sipahioğlu, 2005 yılında Huzurevi Projesi'ni uygulamaya başlar.
Huzurevi inşaatı sürerken hiç sesini çıkarmayan, ancak kaba inşaatı tamamlanınca piyasaya çıkan Reisoğlu’nun arazilerini bağışladığı Reisoğlu Eğitim ve Sağlık Vakfı yönetimindeki Haberal Ailesi’nden itiraz gelir.
Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi’ni de Reisoğlu’nun bağışladığı arazi üzerine yapan Haberal Ailesi, “Huzurevi arazisi Reisoğlu Vakfı'nın malı. Kimden izin aldınız da inşaata başladınız?” diyerek mahkeme kararıyla huzurevi inşaatını durdurur. 
***
İddiaya göre, huzurevini Alanya’ya kazandırmak isteyen Sipahioğlu, Haberal Ailesi ile uzlaşma yolu arar.
Yine bir başka iddiaya göre, Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi yönetimi, arsaya huzurevi yapılmasının karşılığında, Oba beldesi, Babaoğlu Mahallesi'ndeki 4 kat imarlı arazilerindeki inşaat hakkının 5 kata çıkarılması yönünde talepte bulunur.
İddia odur ki…
Haberal Ailesi’nin kendisine tazminat davası açmasından endişelenen Sipahioğlu, bu talebi İmar Komisyonu'na sevk eder.
Talebi inceleyen İmar Komisyonu Başkanı AKP’li Adil Okur, üyeler Mustafa Berberoğlu ve Serhat Kayış ise, “Bu talep İmar Kanunu'na aykırı" diyerek reddederler.
***
CHP'li Üye Fevzi Alaettinoğlu ve Bağımsız Üye Kemal Babaoğlu ise, “Bu araziye Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi tarafından Diyaliz Merkezi inşa edilecek. Talebi kabul edelim” deyip Sipahioğlu’na yardımcı olmaya çalışırlar.
AKP’lilerin “Hayır” dediğini öğrenen Sipahioğlu’nun, “Başkent’in talebini onaylayın da bari bizi mahkemeye vermesin” dediği, AKP’li üyelerin ise tüm ısrarlara rağmen Sipahioğlu’nun bu isteğine direndiği ileri sürülüyor.
Üstelik…
Alanya Belediye Meclisi’nin geçen hafta yapılan son oturumunda; AKP’li Berberoğlu ve Kayış’a Tosmur Belediyesi’nin imar tadilat talebi üzerinden yüklenen Kemal Babaoğlu ile Fevzi Alaaddinoğlu’nun bu davranışlarının altında ise Başkan Sipahioğlu’nun yukarıda yazılan talebinin yerine getirilmemesine misillime yapmak olduğu iddia ediliyor.
***
Haberal Ailesi’nin, “Vakfımıza ait tapulu araziye izin almadan Huzurevi Projesi yaptığınız için size tazminat davası açacağız” diye haber gönderdiği ileri sürülen Başkan Sipahioğlu’nun, kendisi hakkında tazminat davası açılmaması için 4 kat iznin 5 kata çıkarılması iddiası doğruysa, ortada gerçekten vahim bir durum var demektir.
Bir başka vahim durum ise şudur.
Haberal Ailesi, kendilerinden izin alınmadan başlanan ve kaba inşaatı dahi bitirilen huzurevine onay vermezse, inşaat tamamen yerinden sökülecektir.
Peki, harcanan onca para ne olacaktır?
Kamunun cebinden harcanan paralar, yerine nasıl konulacaktır?
Yoksa su faturalarımıza bu kez de “Huzurevi Projesi tazminat bedeli” gibi bir madde eklenerek her aboneden 5’er 10’ar lira mı toplanacaktır?
***
Her encümende esnafa mutlaka ayar çeken, küçük esnafın açılış kapanış saatlerini düzenlemekle mesai dolduran, çöp kamyonu arkasına gönderdiği işçilere pikniklerde gözleme pişirerek pozlar veren Başkan Sipahioğlu’nun bu sorulara nasıl yanıt vereceğini ise gerçekten çok merak ediyorum.
(NOT: İddialar doğruysa ve Sipahioğlu’nun “Oba’da yapılacak inşaata fazladan bir kat verelim, Haberal Ailesi bize dava açmasın” teklifi gerçekse ve AKP’li Adil Okur, Mustafa Berberoğlu ve Serhat Kayış da buna “Hayır, bu usulsüzlüğe göz yumamayız” deyip direndilerse, her üçüne de “Helal olsun” diyorum.)
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Büyükşehir Yasası sabah ezanıyla TBMM'den geçerken, muhalefetten sadece 30 vekil “Hayır” demiş, gerisi uykuya dalmış. El elin eşeği hikayesi!
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Bu yasa Anayasa Mahkemesi'nden dönecektir. 65 bin nüfuslu Muğla büyükşehir, 150 bin nüfuslu Alanya ise alt belediye! Adalet bunun neresinde?
Alanya @CityAlanya
65 bin nüfuslu Muğla büyükşehir oldu ama 150 bin nüfuslu Alanya alt belediye. Adalet bunun neresinde Sayın Mevlüt Çavuşoğlu.
Yiğit Ulus @yigitulus
Mevlüt Çavuşoğlu, aylar önce “Büyükşehir Yasası hakkında söylenenlere inanmayın, özel düzenleme olacak, basın yalan yazıyor” demiştiniz. Teşekkürler!
Hilmi Karagöz @HilmiKaragz
Başından beri karşı çıktığım Büyükşehir Yasası kabul edildi. Bizim gibi meclis iradesine saygı duyan insanlara “Hayırlı olsun” demek düşer.
Zekai Avcı @feyzalim
@HilmiKaragz. Hilmi Bey, sizin gibi demokrasiye gönülden inananlara da bu yakışır zaten.
Bekir Özsoy @bekirozsoy
Büyükşehir Yasası şu an yasalaştı. Bakalım Alanya'mıza ne getirip ne götürecek? Yaşayıp göreceğiz.
Nusret Demir @demirytu
İl olmayı bekleyen Alanya, Ödemiş, Şebinkarahisar vs. artık bir mahalle, 100 km. ötedeki yer merkeze bağlı, oy hesabı mı bölme planı mı bilemedim.
Çağlar Yiğit @yigitcaglar
65 bin nüfuslu Muğla'yı Büyükşehir, 150 bin nüfuslu Alanya'yı ise mahalle yapan yasa dün gece sabaha karşı meclisten geçti.
Mustafa Durusoy @DurusoyMustafa
Büyükşehir Yasası maalesef geçti, tarih hepimizi yargılayacak. Ben bu süreçte üzerine düşeni fazlası ile yerine getiren başta Alanya basını olmak üzere, bu yasaya direnen muhalefeti tebrik ediyor, Alanya AKP’lileri de inanmadıkları halde ses çıkarmadıkları için kınıyorum.
Emine Deviren @eminedeviren
Alanya'da ne doğru düzgün bir sinema salonu, ne de konser düzenlenecek bir mekan var. Bunların büyük bir kayıp olduğu artık birilerince idrak edilmeli.
Mustafa Seki @Mstfseki
Alanya Toptancı Hali’ne geçtiğimiz günlerde 20 kasa üzüm indirdim. Ne kadar para yapmış dersiniz. Sıkı durun: 15 TL. Tayyip’e ithaf olunur.
mlrsn @mlrsn
Alanya’da günlük elektrik kesintisi sezonu açıldı. Yağmurda, rüzgarda, esintide, çoğu zaman da keyfi elektrik gider artık.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349