AKDENİZ Kale Gençlik Spor kulübü 1948 yılında Doktor Ali Nazım Köseoğlu başkanlığında ve Halk Evi Başkanı Avukat Reşat Yalım’ın da liderliğini yaptığı bir gurup genç insan tarafından kurulmuş. Kulübün mavi beyaz olan renkleri, Akdeniz’i çağrıştırsın diye böyle seçilmiş olmalı…
1950’lerin sonlarında kulübün ismi Alanya Kale Gençlik olarak değişiyor. Renkleri de kırmızı beyaza dönüşüyor. Futbol takımı, o zamanlar adı Özel Işık olan Alanya Lisesi’nden futbolcu desteği alıyor. O yıllarda antrenörlük kavramı yok. Takımın futbolu bilen Asım Kaplan, Nezih Alanay ve Velittin Bekrioğlu gibi as oyuncuları, hem ağabeylik hem de antrenörlük yapıyorlar…
Oyuncuların tamamı, askerlik şubesi yanındaki debboy(!) denen (Fransızca ‘Depot’ kelimesinin okunuşu!) depo olarak kullanılan alanda top koşturan Alanya’nın çocuklarıdır. Alanya’ya futbolcu olarak hizmet ettiği 18 yılın 12’sinde kaptanlık yaptığı için Kaptan olarak anılan Yaşar İncepıçak da bu çocuklardan birisidir… Kaptanlığı Velittin Bekrioğlu’ndan devralmış, Bekrioğlu da emaneti Hasan Uygun’dan almıştır…
Zaman içinde, Lisenin Köy Enstitüsü çıkışlı beden eğitimi öğretmeni, dokuz ayrı spor disiplininde diploması olan Hasan Saplık(!) (Arkın) takımın gönüllü antrenörü olur. Alanya Kale Gençlik Spor, çok nadiren lise sahasında komşu ilçelerle dostluk maçları oynamaktadır. 19 Mayıs gösterileri ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sonrasında, Alanya Lisesi ve Kale Gençlik arasında, yüzlerce izleyicinin önünde unutulmaz maçlar yapılmaktadır… Aynı yıllarda Antalya amatör kümede yer alan İlk Işık; Ferro Krom; Poplin; Merkez Gençlik; Serikspor; Antalya Demirspor; Suspor ve sonradan kurulan YSE takımları en güçlü rakiplerdir. Antalya’daki maçlar Atatürk stadında oynanmaktadır…
Kazanan takımın Türkiye şampiyonasına katıldığı Antalya amatör küme maçlarının, öyle düzenli bir fikstürü yok. Bir ya da bir buçuk ay arayla maç oynandığı bile oluyor. Hatta maçlar sömestr tatiline denk getirilip, sıklaştırılarak oynanıyor.
Türk futbolunun unutulmaz federasyon başkanlarından Orhan Şeref Apak, 1965 yılında Adana’da oynanan Türkiye-Romanya maçı sonrasında Alanya’dan geçerken, şehrin her şeyi(!) Hasan Karagöz tarafından durdurulup, bir süre konuk ediliyor. Bu jeste çok sevinen Apak Alanya’ya forma, eşofman ve  kramponlar gönderiyor. Futbolcular sevinçten, gece yeni formalarıyla yatıyorlar! Formalar daha sonra, Cüce meşrubat arkasında yer alan pasajın, kulüp olarak kullanılan dar odasına yerleştiriliyor…
Antalya 2. Lige, Alanya federe
1965-66 futbol sezonunda İlk Işık, Ferro Krom ve Suspor takımlarının birleşmesiyle Antalyaspor takımı kuruluyor ve direkt olarak 2. Lige giriyor. Alanya Kale Gençlik aynı yıl federe olarak, Antalya’da, Antalyalı(!) hakemlerin yönettiği maçlarla mücadelesine, bu kez resmi olarak devam ediyor. Hakemler maçlarda çok ince çalışıyor(!); kritik pozisyonlardaki çaldıkları düdüklerle Alanyalı sporcuları Antalya’dan boynu bükük döndürüyorlar…
Alanyalının sevdiği hakemler de yok değil tabii; başta müzik öğretmeni Yekta Başeğmez, Ali Güllüpınar, Hasan Çoban, Mustafa Kumoğlu, Erdoğan Toprak olmak üzere hayırla yad edilenler var… Aldemir Dündar ise bu hakemlerin hocası! 1970’lerin sonunda maçlar, çok da nizami olmayan MKE Pil sahasında, sonrasında da DSİ’de oynanmaya başlıyor. DSİ sahasında yağmur sonrasında oluşan kırmızı çamur, şortların rengini değiştiriyor!
Unutulmaz maçlardan birisi de Antalya Sanayi Spor ile oynanan kupa finali; hakem Numan Dolunay iki Kale Gençlik oyuncusunu birden sahadan atıyor. Alanya maçı kaybediyor. Sonradan, sanayiden hakeme hediye  edilen mobilya takımının dedikodusu ortalığa yayılıyor! Alanya ise prim olarak genelde tatil vaat ediyor! Seyirciyle dostluk kurabilmek amacıyla da tribünlere muz atılıyor! Bu amatörce girişimlerden genellikle pek sonuç alınamıyor…
Takımı bir ara, kendisi de çok iyi bir futbolcu olan ve Alanya PTT’sinde memur olarak çalışmakta olan Recep Seplin çalıştırıyor. Daha sonra ise, bir yarbay emeklisi olarak Alanya’ya yerleşen Muzaffer Balcık hem kulüp başkanı oluyor hem de takımı çalıştırıyor. Üniversitede okuyan abilerden de çok yararlanılıyor. Hayate Hanım İlkokulundan Nilüfer öğretmenin oğlu olan, askerden ayrılma Orhan Aydın’ın müthiş katkısı oluyor. Takımdaki Tevfik (Okşar), Nezih ve öğretmen Asım abiler, saygın duruşlarıyla hayat dersi de veriyorlar…
Takımda inanılmaz bir amatörlük ruhu var. Deplasmanda karnı acıkan sporcu, takımdaki bir büyüğünün verdiği para ile karnını doyurabiliyor… Topa kafaya çıktıklarında, o zamanın toplarındaki dikiş izleri alınlarında bir dövme gibi kızarıklık bırakıyor. Ayakkabılar ise kösele!
Antalya’ya Austin otobüsle gidiliyor. Çandır kavşağındaki yıkık köprüye gelindiğinde otobüsten iniliyor. Çünkü sular taşmış köprü geçit vermemektedir. Sallarla karşıya geçiliyor. Karşıda ise Alanyalılar otobüsü beklemektedir. Otobüste giyinerek maça çıkılıyor. Çoğu kez de çay geçit vermiyor, Alanya’ya geri dönülüyor!
İlk transferler…
1976 yılında, futbol oynamaktayken aynı zamanda kulüp başkanı da olan Nazmi Reisoğlu, bir çok anlamda kulübe damgasını vuruyor. Reisoğlu başa güreşen bir takım kurabilmek için Antalya amatör kümede oynayan bir çok başarılı sporcuyu kadroya katıyor. Böylece Alanya’da transfer dönemi başlıyor. Futbolcular 5-6 bin liraya transfer olurken, Antalya amatör küme gol kralı Mesut yüksek bir fiyatla(!) 10 bin liraya getiriliyor. Aslında futbolcuların hepsi getirilememiş(!), evli olanların bazıları Antalya’da antrenman yapmış, yalnızca maçlarda takıma katılmıştır!
İşin ilginci Reisoğlu’nun transferleri kendi mali gücüyle yapıyor olmasıdır. Futbolcular onun otelinde konaklamaktadır. Daha sonraları ilk kez şehirde maddi katkı arayışına gidilir. Zamanın belediye başkanı Eşref Kahvecioğlu ve onun temsil ettiği muhafazakar görüş futbola sıcak bakmadığı için çok destek vermez ama kaymakamların da katıldığı, esnaftan katkı isteme turları o yıllarda başlar.
Çare olarak Panorama, Kristal Otel’de balolar düzenlenmekte, açık artırmalarla para sağlanmaktadır. Açık artırmayı yapan Hasan Karagöz’ün, gerçeği yansıtmayan abartılı yükseltmeleriyle elde edilen gelir, o sırada merakla bekleşen alacaklılardan uzaktaki otel odalarında ancak sayılıp, yerine ulaştırılabilmiştir! O yıllarda yalnızca futbolcu alınmamış, akıllı politikalarla alınan futbolcular diğer takımlara satılarak gelir de elde edilmiştir. Dönemin as futbolcusu Ali Rıza Antalyaspor’a satılırken, diğer iyi takımlar Hacettepe ve Petrol Ofisi’ne de sporcu gönderilmiştir.
1980 yılları…
1980 sonrasında ise bambaşka bir Türkiye vardır. Siyasi iktidarın serbest ekonomiye geçişi piyasada para bolluğu sağlamış, dış borçlanmaya elde edilen sıcak para tüketim ekonomisini körüklemiştir. Doğal olarak bu politika futbola da yansıyacak, Alanya Kale Gençlik Spor daha fazla bütçeye ihtiyaç duyacaktır. Alanya’nın bilinen ve yıllardır kulübe emeği geçen ismi Avukat Ali Dizdaroğlu milletvekili olmuştur. Zamanın, yine kulübe büyük hizmetleri geçen adı, Vakıflar Bankası müdürü Hüseyin Arıkan aracılığıyla krediler alınabilmiştir.
Eğitimli bir halk insanı, bir şehirli olan Ali Dizdaroğlu katkı verirken, kulübü siyasete araç etmekten çekinmiştir. Alanya Kale Gençlik Spor bir güç gösteri alanı olarak siyasilerce kullanılmamakta, şehrin vazgeçilmezi olarak anılmamaktadır. O yıllarda, kulüp yönetim kurullarına kamu kurumlarından kişiler yerleştirilerek, futbol takımının giderini karşılamak amacıyla haraç, salma yöntemiyle halktan ve iş yerlerinden katkı talep edilmemiş, kişiler tehdit edilmemiştir.
Bu arada, Alanya ilk kez gerçek anlamda bir antrenöre Erdoğan (Erol) Saçak ile kavuşmuştur. Saçak eski Göztepeli bir futbolcudur. Antalya’da oynayıp futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe başlayan Saçak zamanında Alanya, düştüğü 2. amatör kümeden tekrar 1. amatör kümeye çıkmıştır. 1982 yılının mayıs ayında gerçekleştirilen genel kurulda, tüzük değişikliği yapılarak takımın adının Alanyaspor, renklerinin de turuncu-yeşil olmasına karar verilmiştir. 1982-83 futbol sezonu başlarken, daha 2. amatör kümede oynamakta olan takım için bir yol çizilmiş ve şehrin çeşitli yerlerine hedefin 2. Lig olduğunu belirtir bez afişler asılmıştır.
Artık 3. ligdeyiz…
Yöneticilerin sözlerini gerçekleştirmesine, siyasi iktidarın tüm amatörleri “üçüncü” diye bir lig kurup, takımları oraya alması kararı yardımcı olmuştur! 1984-85 futbol sezonu başlarken Kemal Ulusu başkanlığındaki federasyona, 3. Ligde yer alabilme teminatı olarak 15 bin lira yatırılmıştır.
1984-85 sezonu Alanya doğumlu futbolcuların çoğunlukta olduğu bir kadroyla tamamlanır. Sait Doğruyol, Metin Uysal (Kempes), Necati Sarı, Özcan Yıkanmışlar, Hakkı Erdem, Ali Kasapoğlu bu sporculardan bazılarıdır… Alanyalı gençlerin varlığı ve bir üst ligde oynamanın coşkusu seyirci ile takım arasında güçlü bir bağ oluşturmuştur. Kale arkasında, Zamanoğlu ailesine ait olan kumsaldaki iki katlı bir yapı, kulüp lokali ve sporcuların yatakhanesi olarak bu dönemde kullanılmaktadır.
Alanya’da turizmin patlama yaptığı ve buna koşut olarak gelirlerin arttığı bir dönem yaşanmaktadır. Sporcu transfer ve prim giderleri artmıştır. Başta Azakoğlu ve Hacıkadiroğlu aileleri olmak üzere turizm gelirleri ile birikim sağlayanlar kulübe büyük katkılar vermektedir. O dönemde bir ilk yaşanmış, 1984-1989 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Müstakbel Dim, bir dönem kulüp başkanı da olmuştur. Yeni imar yasası ile büyük gelire kavuşan belediyeden, Alanyaspor’a da hatırı sayılır katkılar alınmaya başlamıştır!
1985-86 futbol sezonunun bitimine iki maç kala şampiyonluk Söke’ye kaptırılır. Nazilli’ye giden teşvik primlerinin Nazillili taraftarlarca fark edilmesi sonucu çıkan tartışmalar, bugün bile gülümsenerek hatırlanır. Nazilli bizi inadına yenecek, şampiyonluk engellenecektir! 1986-87’de ise şampiyonluk yine bir puan farkla Ispartaspor’a kaptırılır.
Şampiyonluk geliyor…
1987-88 sezonuna iddialı girilir. Takımın başına Sedat Boğaz ve yardımcılığına Petrol Ofis’ten Kadir Uçal getirilir. Başarılı hoca, aralarında Türkiye liselerarası şampiyonunun golcüsü Bünyamin de dahil olmak üzere takıma 18 genç transfer eder. Gençlerden bir çoğu kadroya giremezken, sonradan Alanyaspor’da antrenörlük de yapacak olan Mehmet Altıparmak ve Sedat Sabuncuoğlu direk oynamıştır. Boğaz’ın ve onun yerine gelen Arif Çetinkaya’nın da sezon bitmeden gönderilmesi ve takımı son üç maçta, kaptanlar Mehmet Özkul ve kaleci Mehdi’nin yönetmesine rağmen Alanya sezonu şampiyon olarak bitirir. Tavşanlı Linyit engeli, Alanya’daki unutulmaz 7-1’lik Fethiye galibiyeti ile aşılmış, şampiyonluk son maçta gelmiştir!
2. lige çıkıldığı yıl da iyi transferler yapılmış ve takım yine şampiyonluğa oynamıştır… 1989 yılından sonraki dönemde ise yeni belediye başkanı ile kulübün de yönetimi farklılaşmış, şehirdeki hızlı imar hareketlerinden Alanyaspor’a katkı verilmesi işlemi daha da yoğunluk kazanmıştır. Arkasından otopark kazançlarının Alanyaspor adına kullanılması gelecektir. Sonuçta, Alanyaspor “kamu destekli” değil ama “şehir destekli”, şehir yaşayanı ile organik bağı olan ve böylece destek alan bir futbol takımı niteliğini son yıllara kadar koruya gelmiştir… Sonrasındaki yıllarda olay biraz farklı gelişecektir…
Neden yazdım?
Bu yazıda Alanyaspor tarihi değil, yalnızca oradan bir kesit anlatılmıştır. Yazıda, isimlere ve olaylara olduğunca yer vermekten ziyade, bir tür merak uyandırma ve tarih yazıcılığı konusunda teşvik kaygısı güdülmüştür. Doğaldır ki yaklaşık 70 yıllık tarihiyle Alanyaspor, Alanya’nın vazgeçilmez dinamiklerinden birisi, belki de birincisidir. Dolayısı ile doğru bilgilerle, iyi tanımlamalar ve yorumlar, hatta öyküleriyle başlı başına bir yazımı hak etmektedir. Ellerinde yeterli bilgi, doküman; belleklerinde anı olanların bir an önce işe koyulmaları, gelecek nesillere miras bırakabilmelerinin önemine bu yazı ile dikkat çekilmiştir…


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şevket Atmaca 2016-05-13 09:56:05

Sonuna kadar okudum sizi kutluyorum,
Aydınlanmak adına güzel bir sunum olmuş,
Şehrimizin dinamizmi adına Alanya sporumuza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Selam ve saygılar

Avatar
Ahmet Tunç Dermanlı 2016-05-13 16:20:45

Enfes ,tebrikler.1970 yılı yüksek öğrenim talebeleriyle Kale gençlik maçı maaalesefF BEŞ ARKADAŞIMIZ artık aramızda değil.

Avatar
Ahmet Tunç Dermanlı 2016-05-13 16:32:51

Bilgine ve emeğine sağlık Fevzi ciğim.

Avatar
Adnan öztürk 2016-05-18 14:57:21

Fevzi bey, yaziniz Alanyasporun tarihini ve nereden geldigini bilmeyenleri aydinlatma acisindan harika ama suna deginmeden gecemeyecegim, aralarinda, obaspor, carsispor , eserspor ve halsporun da bulundugu mahalle takimlarininda alanya futboluna verdigi katkiyi lütfen unutmayalim.
Saygilarimla.

Avatar
2016-08-23 22:03:33

Dügünü oncesi vefat eden Özcan yikanmislarin vefatindan sonra.Adinin stada verilecegini Alanya gazetelerinde okumustum.Olmadi ama Alanya spor camiasi acaba ölüm yilini kutluyormu ? birkere olmustu sanirim dogrumudur ?

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349