Ak Parti'nin Çengel'i

17. asırda "devlete isyan" etmeye kalkışanların sonu, önce sorgu, ardından yargılama, son olarak İstanbul’un Eminönü semtinde kurulu olan "çengel"de son bulur, çengele geçirilen isyancılar halkın gözleri önünde yavaş yavaş can verirlermiş.

Çengel, 17. asır İstanbul’unda, Eminönü Meydanı’nın ilerisindeki Odun Kapısı İskelesi civarında, kalın kalaslardan yapılmış, kuleyi andıran bir idam aletiymiş.

Aletin üst tarafında sıra sıra çengeller varmış ve devlete başkaldırmış olanlar burada idam edilirmiş.

Elleri ve ayakları bağlanan mahkûm, makaralarla ahşap aletin tepesine çekilir, bir anda bırakılınca çengellerden birinin veya birkaçının üzerine saplanıp kalırmış.

Bazılarının can vermesi zaman alır ve İstanbul halkı da idamı seyretmek için akın akın çengel seyrine koşarmış.

Böyle anlatıyor, ünlü tarihçi Murat Bardakçı, 17. asrın devlete isyana niyetlenmiş isyankârlarının katledilişini. 

***

Gelelim günümüze...

***

"AK Parti İlçe Kongresi'nde ilçe başkanı olacak arkadaşımız, tüm Alanya'yı kucaklayacak bir listeyle kongreye gidecek. Alanya çok değişti, gelişti. Kapsayıcı ve kucaklayıcı bir ilçe yönetimi olacak. Yok onun adamı, yok bunun adamı, olmaz. Yok o denge, yok bu denge, o da olmaz. Herkesi temsil edecek, herkesin 'İşte benim teşkilatım' diyebileceği bir yönetim olmalı. Tabi coğrafi dengeler olur, mutlaka olacaktır. Doğusu, batısı, merkezi, olmalıdır da. Eski beldeler kapandı, Alanya'nın mahallesi oldu. Kadın ve gençlere de yönetimde yer verilmelidir. O yenilenmeyi böyle sağlayacağız. 25 kişilik yönetime giremeyenler küsmeyecek. Dava adamlığı, hangi görev verilirse verilsin, onu kabul etmektir. 'İlla şurada olacağım' dememek lazım. Teşkilat seni yok sayıyorsa, dışlıyorsa, küsebilirsin. Ama ilk 25'e giremedim diye küsüyorsan, o zaman dava adamı değilsindir."

***

Alanya'nın yeni nesil kanalı Dim TV'de "Alper Kutay ile Politika Kulisi" programının ilk konuğu olan, daha Ak Parti İlçe Teşkilatı'nın kongresi yapılmadan yeni seçilecek yönetim hakkında çarpıcı mesajlar veren Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bu sözlerinden sonra Ak Parti İlçe Teşkilatı'nın başına Mustafa Toklu seçildi.

2 Aralık Cumartesi günü Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapılan kongrede, 430 delegeden 216'sı oy kullandı, 2 oy geçersiz sayıldı, Toklu ve ekibi 214 delegenin oyu ile 3 yıllığına yönetimi devralmaya hazırlanıyor.

***

Ancak Sayın Bakan'ın bu sözlerine rağmen...
Daha kongre sırasında "O varsa ben yokum" diyen, "Filanca varsa ben istifa ediyorum" deyip görevinden ayrılan, sütre gerisinden Ak Parti'nin karışması için çalıştıkları iddia edilen kişi ve gruplar neyin peşindedir, şimdi Ak Parti'nin akil adamları bu sorunun yanıtını aramaktadır.

***

Alanya'nın gururu olan, "Devlet Adamı" Sayın Bakan'ın "Dava adamlığı, hangi görev verilirse verilsin, onu kabul etmektir. 'İlla şurada olacağım' dememek lazım" sözlerine rağmen ortalığı ayağa kaldırmak, feryat figan etmek, nasıl bir dava adamlığıdır, duyumlarımıza göre Ak Parti'nin üst düzey isimleri şimdi bu sorulara cevap aramakla meşgullerdir.

***

Nasıl ki Osmanlı'da devlete karşı çıkmanın cezası Eminönü'ndeki çengele çıkmak ise, merak ediyoruz, acaba Mustafa Toklu'ya ve ekibine başından beri tam destek veren "Devlet Adamı" Sayın Bakan'ın Politika Kulisi'ndeki bu sözlerine rağmen isyan çıkarmaya yeltenenlerin akıbeti nice olacaktır.
 

YORUM EKLE

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479