Ak Parti'de aday bilmecesi

2014'TE yapılan yerel seçim sürecinde MHP'nin Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel'di.

CHP ise yola, dönemin İlçe Başkanı Şevki Türktaş'ın kardeşi, müteahhit ve işadamı Şefik Türktaş'la çıkmıştı.

Ak Parti'de ise belirsizlik hakimdi.

İddiaya göre, Ankara'ya davet edilen dönemin İlçe Başkanı Hüseyin Güney'e, bizzat Ak Parti'nin üst düzey bazı isimleri tarafından, "Sorduk soruşturduk, halkta ve tabanda karşılığın çok yüksek. Kararımızı verdik, aday kesin sensin. Alanya'ya dön, çalışmalarına hemen başla" denildi.

O dönem Alanya Belediyesi'nin başında, siyasete Anavatan Partisi ile başlayıp 2009'un Temmuz ayında Ak Parti'ye transfer olan Hasan Sipahioğlu vardı.

Sipahioğlu, girdiği tüm seçimlerde olduğu gibi, "Yeniden adayım" demiyor, bu yöndeki soruları sürekli geçiştiriyor, kendince gizem yaratıp efsanesini muhafaza etmeye gayret ediyordu.

İddia odur ki, Ankara'dan "Aday sensin, git çalış" denilen Hüseyin Güney Alanya'ya döndü, ekibini topladı, "Adaylık bize tevdi edildi, hazırlanın" dedi ve zaten sahadaydı, bu kez tam manasıyla, tüm unsurlarıyla sahaya indi.

Seçime çok az bir zaman kalmıştı.

Sadece yerel gazete ve televizyonlar değil, anlı şanlı İstanbul medyası bile, televizyonuyla gazetesiyle, internet sitesiyle radyosuyla çarşaf çarşaf, il il, ilçe ilçe tüm partilerin adaylarının isimlerini vermeye çoktan başlamıştı.

Antalya'nın 19 ilçesinin muhtemel adaylarının arasında Hüseyin Güney'in ismi en başa yazılıyor, Ankara'dan sağlam garanti alan ve medyada ismini gören Güney de çalışmalarına daha fazla ağırlık veriyordu.

Ancak adayların partilerin genel merkezlerince açıklandığı gün, çok garip bir gelişme yaşandı.

Antalya'nın 19 ilçesinden 18'inin tamamının adayları, aylardır gazete ve televizyonlarda zikredilen isimler olmuştu, "nedense" bir tek Alanya'nınki tutmamıştı.

İddia odur ki, adayların kamuoyuna açıklanmasına saatler kala, gizli bir el devreye girdi, Güney'in ismi silindi, yerine Hasan Sipahioğlu'nun ismi yazıldı.

Bu haber, Güney'le yola çıkan, 8 senedir peşinde koşan, onun aday olacağını umarak dört bir yana haber salıp "Desteğinizi bekliyoruz" diyen partililerde adeta soğuk duş etkisi yarattı.

Ak Parti, Alanya'da, kelimenin tam manasıyla, 2009'daki seçim sürecinde olduğu gibi çatırdadı.

Kulislerde "Adem Başkan mı, yoksa Hüseyin Başkan mı kazanır?" totoları oynanırken, Sipahioğlu'nun isminin "aday" olarak açıklanmasının ardından totoda bahisler bir anda değişti, bu kez, "Adem Başkan Ak Parti'ye kaç bin oy fark atar" iddiaları piyasada dolaşmaya başladı.

Ve sonuç...

Merkezde ve kırsalda büyük sempatisi olan Hüseyin Güney'i küstürmemek, kaybetmemek, en önemlisi de parti tabanında oluşabilecek, "Yıllarca partiye çalışan ve hizmet edenlerin ismi demek ki bir gecede böyle silinebiliyormuş, o halde biz neden çalışalım ki?" algısını kırabilmek için Güney'e Büyükşehir Koordinatörlüğü görevi uygun görüldü.

Adem Başkan, aradan geçen 4 yılda mesafeyi çok, hem de çok açtı.

Projeleriyle, insan odaklı hizmetleriyle, merkez kadar kırsala yaptığı projeleriyle en yakın rakibi gibi görülen Ak Parti'yi fersah fersah geçti.

Şimdilerde siyasi kulislerde, "Sipahioğlu yeniden aday olacakmış" diyenleri duydukça, yüzümde beliren muzip gülümsemenin nedeni işte tam da budur.

Sipahioğlu'nun aday olması demek, "Adem Başkan'a ikinci dönemi hayırlı olsun" demenin amcaoğludur.

Ak Parti aynı derede iki kere yıkanır mı, 2002'den beri tek başına iktidar olan Ak Parti'nin Alanya Belediyesi'ni hiç kazanamıyor olması partide kimlerin ve hangi grupların işine geliyor bilemem ama, 2 Aralık'ta Mustafa Toklu ile başlayan yükseliş trendinin devam etmesinin tek yolu, Ak Parti'nin acilen yepyeni, yıpranmamış, denenmemiş, metal yorgunluğu yaşamamış bir ismi bulup sahaya çıkarmasından geçmektedir.

Mustafa Toklu bu göreve en yakın isimdir ama Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın, "İleride belediye başkanlığına veya milletvekilliğine aday olacaklar, sakın ola ilçe başkanlığına soyunmasın" uyarısı, Toklu'nun önündeki en büyük engeldir.

Ak Parti'de alarm zilleri şimdiden çalmaya başlamıştır ve yanıtı acilen bulunması gereken tek soru şudur...

"2019'daki aday kim olacak?"

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahin Alpay
Şahin Alpay - 9 ay Önce

Süleymanowskilere rağmen hala en güçlü aday.. Zamanında 2.5 milyon TL teberru mukabili oy almıştı..

Özgür Bayraktar
Özgür Bayraktar - 9 ay Önce

Ak Partinin Adayı Abdullah Sönmez olmalı

Sl
Sl - 9 ay Önce

Abdullah Sönmez olmaz.olmaz ben oy vermem ... Adem reise hayırlı olsun

Mustafa Şengöz
Mustafa Şengöz - 9 ay Önce

Kim olursa olsun Alanya yı alamazlar

banner495

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner502

banner481

banner472

banner479

banner386