Adalet istiyorum

UÇAN kuştan, düşen yapraktan, havlayan köpeğe, emekleyen çocuktan, kendini bulmaya çalışan ilk yetişkine, emekli olmaya beş kala balkonunda oturup dışarıyı izleyen Mehmet amcaya kadar doğan güneşten, batan gemiye, Venüs’e, Ay’a, her şeye ve herkese sesleniyorum; ADALET İSTİYORUM. 
Adalet nedir? Doğru olan mı, yapılması uygun olan mı? Hukuk eğitimi boyunca verilen dersler, çoğaltılan fotokopiler, uykusuz gecelerin sabahında çözülen sorularda mı kaldı yoksa?
Kapatılan ve tozlanmaya yüz tutmuş vikipediye göre; Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Adalet kavramı temel olarak hukuk kurallarına uygunluğu içerir. Adalet neden ortaya çıkmıştır? Adaletsizlikten. Kötülük neden var oldu, iyilik 
yetmediği için. Her şey iyi güzel ve hoş peki ya sen kaç paraya, kaç vicdana verdin adaletini? Hangi güç savaşı, hangi ego seni bu denli ele geçirdi? 
Bu ülkede sağlıklı olan herkes biraz delidir. Düşünmeye başladığım zaman aklımın sınırlarının zorlandığını fark ediyorum. Düşünmeyip gözlerimi kapadığım zaman vicdanım bir bıçak gibi karnıma ve sırtıma saplanıyor. Başkasına yapılan adaletsizliğe susmak zorunda kalmak en büyük haksızlıktır ve ben buna dayanamıyorum.  Sinirden önce gözlerim doluyor, sonra sağım, solum uyuşuyor, sonra dilim susup, kelimelerim bir düğüm olarak boğazımda yer alıyor.
Herkes sosyal medya hesaplarında ne kadar güzel  adaletli, hayvanlara ve çocuklara aşık, eğitim insanlar için her şey, herkes mutlu, Pazar kahvaltıları, beş çayları, dedikodular, dünya hali, haberler ve kapanış. Bu kadar basit işte. Görünen kocaman bir fotoğrafın altında yatan derin bir dipsiz kuyu var.

LÜTFEN GÖRÜNENLERE VE KONUŞULANLARA ALDANMAYIN 
İnsanlar ne anlattığı gibidir, ne sosyal medya hesaplarında paylaştığı kadardır. Birini gerçekten tanımak ve anlamak istiyorsanız sadece davranışlarına ve yaptıklarına bakın. Ben iyiyim demekle, seni seviyorum demekle, adalet istiyorum bile demekle adaletli olunmaz. Bunları konuşmak insan olan herkese verilmiş iletişim yoluyla çok basit bir şekilde aktarılan iletilerdir ötesi değil. Öfkeleniyorum. Olmadığı gibi gözüken, gözükmeye çalışan herkese, başkasının kuyusunu hiç düşünmeden kazan, elleri çamura bulanmış ve üzerine onu bulaştırmadan başkasının hayatını kirleten ellere öfkeleniyorum. Emeğinin karşılığı hiç olmuş, görülmeyen, gösterilmeyen, yapay düşünülen, derinliğe inilmeyen her olguya ve varlığa öfkeleniyorum.
Başkasının ekmek parasında gözü olan, aç yatmak zorunda bırakılan, bakılmayan çocukları dünyaya getiren, yüzünde bir maske ile dolaşan kişiliği olmayan ve nefes alan her canlıya öfkeleniyorum. Dünyadan çok bir beklentim yok. Dayatılan her şeye inat hala beklediğim tek şey adalet ve huzur.
Paranın mutluluk getirmediğini aç kaldığım zaman öğrendim. O yüzden kimsenin kelimelerine ve cümlelerine inanmıyorum. Ben inancımı bir gece yarısı köpeğime, limon ağacına, düşen kar tanesine, yüzümü yakan güneşe emanet ettim. Orda hepsi daha güzeldi. Gölge veren ağaçların taşlanmadığı bir dünya için adalet istiyorum… Umutla ve sabırla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
ramazan bayram42
ramazan bayram42 - 1 yıl Önce

her yazınıza katılıyorum.bugün dilek günü bügün adlet dileyelim.

ramazan bayram42
ramazan bayram42 - 1 yıl Önce

dünkü katılımda adalet olacaktı kelime hatası teşekürler

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472