2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı

GEÇTİĞİMİZ haftalarda Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği ve Alanya HEP Üniversitesi işbirliği ile “AVRUPA’NIN ULUSLARARASI İLİŞKİLERİNİN GELİŞMESİNDEKİ RUSYA VE TÜRKİYE’NİN ROLÜ ” konulu çalıştaya katıldık.

30’dan fazla bilim insanın katıldığı çalıştayın açılışına, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu ile Rusya Federasyonu Ankara Büyük Elçisi Andrey Yerhov, Antalya Konsolosu Oleg Rogoza da katıldı.

Çalıştay, AHEP Üniversitesi’ndeki açılıştan sonra Sunprime C-Lounge Otel’de Şükrü Cimrin’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Yerhov, 2016 yılında Andrei Karlov’a düzenlenen hain suikast sonrasında, bizzat Putin tarafından, Türkiye ile ilişkilerin ve karşılıklı yatırımların geliştiği bu dönemde Türkiye’ye gönderilen bir büyükelçi.

Alanya’ya gelmesi göründüğünden çok daha önemli…

***

2019 yılı, "Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı."

10 Mart 2017'de iki ülke arasında Moskova'da düzenlenen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda iki ülke kültür bakanları tarafından '2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı Niyet Bildirgesi' imzalandı.

Buna göre 2019'da iki ülkede pek çok şehirde kültür, sanat ve turizm alanında çeşitli etkinlikler yapılacak.

27 Nisan 2018’de Türkiye ve Rusya heyetlerinin, 2019'da yapılması planlanan kültür, turizm ve sanat etkinliklerini görüştüğü '2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı 2. Ortak Çalışma Grubu Toplantısı' Çırağan Sarayı'nda yapıldı.

Müzelerden tiyatrolara, operadan sinemaya birçok konunun değerlendirildiğini aktaran Bakan Kurtulmuş, “Türk film endüstrisiyle Rus film endüstrisi arasında ortak projelerin geliştirilmesi konusunda oldukça verimli görüşmelerimiz oldu” dedi.

Ardından,12 Mayıs 2018’de, Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy, Türk mevkidaşı Numan Kurtulmuş ile yaptığı görüşmeyle ilgili bilgileri Twitter'daki hesabından paylaştı.

Medinskiy, önümüzdeki sonbaharda ‘Kalbimin Sultanı' adlı Rus-Türk ortak yapımı dizinin ilk gösteriminin Rusya’nın devlet kanalı olan, Pervıy Kanal'da (Birinci Kanal) yapılacağını da sözlerine ekledi.

***

Son zamanlarda Rusya ile Türkiye arasında birçok alanda ikili ilişkilerin fevkalade verimli ve faydalı bir şekilde sürdüğünü ifade eden Kurtulmuş:

“Rusya ile siyasi bakımdan, enerji alanında, ekonominin diğer alanlarında birçok alanda yakın iş birliği çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu çerçevede kültür alanında da iki ülke arasındaki ortak projelerle, yakın çalışma dönemine girmiş bulunuyoruz.

2019 yılını da önemli bir fırsat olarak değerlendireceğiz. Hem Türk kültürünün Rusya’da daha iyi tanıtılması, hem de Rus kültürünün Türkiye’de daha iyi tanıtılması için çok sayıda etkinliği icra edeceğiz” dedi.

İlki Bolşoy Tiyatrosu’nda yapılacak olan büyük bir etkinlikle karşılıklı kültür ve turizm yılı başlayacak. Rusya’nın farklı şehirlerini kapsayan 50’nin üzerinde farklı kültürel etkinlikle önümüzdeki yılı çok verimli bir şekilde geçireceğiz. Türkiye ve Rusya arasında kültür alanında yakınlaşmanın her iki ülkenin siyasi konumlar bakımından da birbirine daha yakın bir noktaya gelmeleri için katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur…”

***

Diyeceğim o ki:

Rusya ve Türkiye arasında böyle bir fırsat varken, Alanya’daki turistlerin yüzde 50’sini Rusya’dan gelen misafirlerimiz oluşturuyorken, bölgede yerleşik yaşayan bu kadar Rus vatandaşı varken, sektör temsilcilerinin bu potansiyelden faydalanmak için harekete geçmesinin tam zamanı, benden söylemesi.

“Alanya için” yukarıdaki minvalde fikri veya projesi olan varsa eğer, bütün bilgi birikimimle, destek olmaya her zaman hazırım.

Sosyal medyadan bana ulaşmak gayet kolay.

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

YORUM EKLE

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner534

banner518

banner481

banner472

banner479

banner536