banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

1 adam 3 yetenek

Erkan UYSAL PAZARTESİ Sohbeti'nin bu haftaki konuğu yazar-şair ve mucit Cemil Sarıkaya oldu. Çok küçük yaşlarda başlayan okuma serüvenine okulu bırakma kararı alacak kadar kendisini kaptıran Sarıkaya, daha sonra yazmaya yönelmiş. Şiirle...

03 Nisan 2017, 00:02 Yeni Alanya
1 adam 3 yetenek

Erkan UYSAL
PAZARTESİ
Sohbeti'nin bu haftaki konuğu yazar-şair ve mucit Cemil Sarıkaya oldu. Çok küçük yaşlarda başlayan okuma serüvenine okulu bırakma kararı alacak kadar kendisini kaptıran Sarıkaya, daha sonra yazmaya yönelmiş. Şiirle başlayan edebiyat yaşamını yazdığı romanlarla devam ettiren Sarıkaya'nın Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanmış icatları da bulunuyor.

Erkan Uysal (EU): Cemil Bey nerelisiniz? Tahsil hayatınız ve yaşamınızın bir özetini yapar mısınız?
Cemil Sarıkaya (CS): 1949'da Sivas’ta doğmuşum. Babamın öğretmenliği nedeniyle 6 yaşımdan itibaren İskenderun’da hayatımı sürdürdüm. İskenderun Lisesi'nde, ikinci sınıftayken tahsil hayatım sona erdi. Okuldan ayrıldım ve bir süre sonra askere gittim.
'OKUMA SERÜVENİM OKULU BIRAKTIRDI'
EU: Bunun sebebi neydi peki? Liseyi bitirmeye bir yıl varken okuldan neden ayrıldınız?
CS: Okulu bırakmamın nedeni belki size garip gelecek ama, çok küçük yaşlarda başladığım okuma serüvenindendi. Jack London, Steinbeck, Balzac, Tolstoy yani hemen tüm dünya edebiyatı ve tabi kendi edebiyatımız hayallerimi o kadar doldurdu ki okulda aldıklarım beni mutlu etmiyordu.
'HİÇ PİŞMAN OLMADIM'
EU: Peki liseyi bitirememek, hatta sonrasında üniversite tahsili yapmamaktan dolayı pişmanlık duymadınız mı?
CS: Hayır, hiç pişman olmadım. Çünkü kitap okumaya devam ederek bu açığımı telafi edeceğimden emindim. Hatta kitap okumanın 1980'de yerleştiğim İstanbul’da faydasını da gördüm. Ortaokul mezunu olmama rağmen Beykoz’da kısa süren belediye başkan yardımcılığı ve sonrasında işçi statüsünde olmama rağmen Bakırköy Belediyesi'nde Halkla İlişkiler Müdürlüğü bile yaptım.
'2014'TEN BERİ ALANYA'DAYIM'
EU: Kısaca aile hayatınız ve Alanya Huzurevi'ne geliş nedeninizle ilgili ne söylersiniz?
CS: 1974 yılında yaptığım evlilikten biri erkek diğeri kız iki çocuğum var. İkisi de ülkelerini seven, üniversite mezunu, memurluk yapan, başarılı çocuklar. 2000 yılında halen saygı duyduğum ve zaman zaman telefonla görüştüğüm eşimden ayrıldıktan sonra, farklı illerde, en çok da Mersin’de yaşamımı sürdürdüm. 2014 yılı Ocak ayından bu yana da Alanya Huzurevi'nin süit bir odasında ücreti mukabilinde kalıyorum.
'OKUMA SEVDASI YAZMAYA TEŞVİK ETTİ'
EU: Cemil Bey, gelelim edebiyata. Okumaktan sonra yazarak yaptığınız katkılara. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
CS: Çok küçük yaşta okuma sevdası daha sonraları yazmaya da teşvik etti beni. Önceleri şiirle başlayan ve 'Hüzünkolik Karalamalar' sonrasında 'Sen yokken' adlı iki kitapla devam eden bu sevgi, sonra yerini romana bıraktı. 2015 ortalarında ilk kitabım 'Sevgi Yaşlanmaz' Sokak Kitapları'ndan, ikinci kitabım 'Son Dönüş' 2016 sonunda Cinius tarafından basıldı. Şimdilerde 1928 yılında başlayan ve 1960'lara doğru devam eden yürek yakan bir aşkı yazmaya çalışıyorum. O yüzden elimi eteğimi çektim dış dünyadan.
'KONU O YÜREK YAKAN AŞK'
EU: İsmi ve konusu hakkında bir ipucu alabilir miyiz?
CS: Adı 'Nereden Sevdim O Zalim Kadını' olacak. Bunu ifade edince büyük ihtimalle 'Selahattin Pınar'la Afife Jale' aklınıza gelmiştir. Konu o yürek yakan aşk. Sanıyorum bir yıl içinde tamamlarım.
'ÜÇ MELEKLERİN DESTEĞİNİ GÖRDÜM'
EU: Cemil Bey, kitaplarınızın Alanya’da okuyuculara ulaşması için neler yaptınız? Bu konuda destek gördünüz mü?
CS: Alanya’da ilk kitabımdan başlayıp ikinci kitabımla süren tanınma hikayemde 'koruyucu meleklerim' dediğim 3 kadın, birinci melek Canan Şencan, ikinci melek Sacide Yelken Korkmaz ve üçüncü melek Arzu Şerbetçioğlu'nun müthiş desteğini gördüm ve organize ettikleri imza günleriyle okuyucuya ulaştım. Bu sevgi dolu destek bir süre evvel 'Alanya Toplumsal Dayanışma Derneği' adıyla örgütlenen melekler tarafından da devam ettirildi. Onlara müteşekkirim. Sizin aracılığınızla da teşekkürlerimi sunuyorum.
'İKİ ATAĞIM OLDU NETİCE ALAMADIM'
EU: Son olarak bir de sizin şu 'buluşçu/mucit' tarafınızı öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgi verir misiniz?
CS: Benim başka bir ilgi alanım o. Şu an Türk Patent Enstitüsü'nden tescilli 11 bir adet 'faydalı model patent belgeli' bir adet de 'endüstriyel tasarım belgeli'  buluşum var. Meraklı dostlar Youtube'da adımı yazıp sayfamda yüklü bu buluşların özet içeriğine ulaşabilir. İsteyen dostlara huzurevine gelirlerse burada elimdeki minik maketlerle açıklama da verebilirim. Alanya turizminin sahiplenmesini istediğim 'C-küre' ve 'kabin-şemsiye' projelerimle ilgili bir iki atağım oldu ama netice alamadım. Ama bir yatırımcı bir gün bunlarla ilgilenecek, bundan da eminim.
EU: Cemil Bey, size yazın hayatınızda ve buluşçuluk yolunda, sağlık ve mutlulukla uzun bir yol diliyorum. Röportaj için çok teşekkür ederim.
CS: Sağ olun Erkan Bey. Ben de size her etkinlikte yanımda olduğunuz için minnettarım ve gazetenize de bana gösterdiği bu ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar (0)