banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

'Üyeleri odayla barıştırdık'

PAZARTESİ Sohbeti'nin bu haftaki konuğu, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir oldu. Esnafın sorunlarından, yeni yılda gerçekleşecek oda seçimlerine kadar bir çok konuda soruları yanıtlayan Demir, Alanya esnafına müjde niteliğinde...

01 Ekim 2017, 23:51 Yeni Alanya
'Üyeleri odayla barıştırdık'

PAZARTESİ Sohbeti'nin bu haftaki konuğu, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir oldu. Esnafın sorunlarından, yeni yılda gerçekleşecek oda seçimlerine kadar bir çok konuda soruları yanıtlayan Demir, Alanya esnafına müjde niteliğinde çalışmaların da yolda olduğunu söyledi. İşte Demir ile yaptığımız sohbetten öne çıkanlar:

'ÜYE ODAKLI ÇALIŞTIK'

- Yaklaşan bir seçim dönemi var. Geride kalan yıllarda neler yaptığınızdan biraz bahseder misiniz?

4 yıllık bir göreve talip olduk ve üyelerimizin teveccühü ile göreve geldik. Bugüne kadar üye odaklı çalıştık, son güne kadar da bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Yılmadan üyelerimize hizmet götürme derdine düştük. Bu kapsamda da üyelerimize odamızda ücretsiz hizmetler verdik. Üyelerimizin yükünü hafifletmek adına ücretsiz muhasebe danışmanlık hizmeti verdik. Bu en büyük projelerimizden birisiydi. Öte yandan Alanya ve çevresini kapsayacak şekilde ücretsiz cenaze aracı hizmeti vermeye başladık.

'ESNAFIN VASFINI ARTTIRDIK'

Çalışmalarımız inanın saymakla bitmez. Belki söylerken akla gelmez ama daha niceleri var. Örneğin vatandaşlarımızın vasfını yükseltmek adına eğitimler düzenledik. Esnafımızı sertifikalandırdık. İlk yardım eğitimleri aldırdık ve ilk yardım sertifikası verdik. İş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik çalışmalar yaptık. Bu alanda hizmet veren şirketlerle işbirliğine giderek çeşitli bilgilendirme çalışmaları yaptık.

'ÜYELERİMİZİN AİLELERİNİ UNUTMADIK'

Bu düzenlediğimiz programlarda esnaflarımızın ailelerini de unutmadan çalıştık. Odamız bünyesinde her kış döneminde İngilizce ve Rusça yabancı dil kursları düzenledik. Çalışan ve çocuklarına bakacak kimsesi olmayan üyelerimiz için de bazı özel kreşlerle görüşerek indirimli fırsatlar oluşturduk. Bu sayede üyelerimiz gözleri arkada kalmadan işlerine gittiler.

'ACİL DURUMLARDA YARDIM ELİ OLDUK'

Allah korusun tabi ki ama olası bir kan ihtiyacı oluşması durumunda üyelerimizden temini için sistem kurduk. Sağlıkta her geçen saniyenin önemi var. Bu anlamda üyelerimiz ile hızlıca irtibata geçerek gerekli kanın teminini sağlıyoruz ve hastamıza ulaşması için gerekli yardımı sağlıyoruz.

'ÜYELERİMİZE FUAR İMKANI SUNDUK'

Öte yandan Alanya'nın tanıtımında da rol aldık. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetimi'ne de dahil olarak Alanya’mızın tanıtımına katkıda bulduk. Yetmedi, üyelerimizi fuarlarla buluşturduk. Üyelerimiz kendilerine fayda sağlayacaklarına inandıkları fuarlara gitme imkanı yakaladılar. Biz de bunda ön ayak olduk ve yapılması gerekenleri yapıp, izlenmesi gereken adımlarda da yol gösterici olduk. Bunun yanında kültür gezileri de düzenledik. Karadeniz ve Çanakkale'ye geziler organize ettik. Daha bir çok şey yaptık ama saymakla bitmiyor. Bir de söyleyemediğimiz hayır işleri var.

'SAĞLIKTA AYRICALIK KAZANDIRDIK'

Alanya ve Antalya'da da üyelerimizi ayrıcalıklı bireyler haline getirdik. Herhangi bir olumsuzluk durumunda ihtiyaç duyulan sağlık kuruluşlarından indirimli yararlanma imkanını üyelerimize sunduk. Alanya'da ve Antalya'daki özel hastanelerden üyelerimiz ve aileleri indirimli olarak bu imkanları kullanabiliyor.

'ZOR SÜREÇLER YAŞADIK'

- Bu süreçteki faaliyetlerinizi yeterli buluyor musunuz?

Hizmette sınır yoktur. Ne yaparsanız yapın, ne kadar yaparsanız yapın, her zaman bir yenilik gelecektir. Daha iyisi için uğraşmanız gerekiyor. Biz de bu süreçte esnafımızla birlikte olmanın yollarını aradık. Esnafımız zor günler yaşadı. Geride kalan dört yılda Türkiye'nin üzerine çok oyun oynandı. Karalama politikalarıyla, terör olaylarıyla, hainlerin darbe girişimleriyle, ekonomik baskılarla boğuştuk.

'ESNAF BOĞULDU'

- Esnafın durumu nedir?

Yabancı ülkeler ekonomimizi bozmak için her şeyi yaptılar. Döviz fırladı gitti, özellikle Alanya turizmden en büyük gelirini sağladığı için zorluk yaşadı. Dövize endeksli dükkanların kiraları inanılmaz derecede TL bazında arttı. Sıkıntı herkeste var. Aileler kötü ekonomiden dolayı boşanmaya başladı. Türkiye'yi batırmak isteyenler ekonomik baskı yapıyor. Kimisi turist göndermeyelim diyor, kimisi meyvemizi, sebzemizi almak istemiyor. Esnaf da bu süreçte boğuldu. Esnafımızın faizsiz krediye ihtiyacı var, kadın girişimcilerin hayata kazandırılması gerekiyor. Teşvikler şart. İnsanlar devlet kapısından ekmek alabilmeli.

'TURİZM KÖTÜYE GİDİYOR'

Dükkan kiraları bel büktü. Turizm geriye gidiyor. Paralı turist de gelmeyince vatandaş iş yapamaz hale geldi. Büyüğünden küçüğüne hiç bir dükkan doğru düzgün borcunu ödeyemiyor. Dükkan sahiplerini indirime ikna edemiyoruz. Esnaf çoluğunu çocuğunu okutacak parayı zor buluyor.

'ESNAF YOL PARASINI BİLE BULAMIYOR'

Esnaf öyle zor durumda ki, çarşı merkeze gelip, siftah yapamadan dükkan kapatıyor, evine gidecek, otobüs parası olmuyor. Konaklı'dan gelip, dönecek parayı bulamayan esnaf var. Otobüsler bile çok pahalı. Konaklı'dan Alanya'ya gelen vatandaşa 20 lira yetmiyor. 8 liraya gidip geliyor. 2 kere de burada binse 14 lira para veriyor. Su alıyor, 15 lira oluyor. 5 liraya ne yiyip içecek bu insanlar? Turist profili düşüyor. Geçenlerde şuna şahit oldum, bir turist aile marketten bir ekmek alıyor, karı-koca, çoluk, çocuk onu ısırarak yiyorlar. Bakın simit bile değil, ekmek alıyorlar, onu yiyorlar.

'ÇOK KİŞİ ZORA DÜŞECEK'

İcralık dosya sayısı tahmin edilemeyecek kadar fazla. İcra daireleri tıka basa dolu. Cezaevinde 10 kadar esnaf var ama kış döneminde taahhütten dolayı çok daha fazla esnaf cezaevine girecek. Sadece bizim üyemiz değil, tüm Alanya'dan giren sayısı artacak. Bizim 4 bin esnafımızın içinde bu rakam 100-150 arasında. Ben üyelerimi uyarıyorum, herkes ayağını yorganına göre uzatsın diye ama dinleyen yok. Malı alıp dükkana yığıyorlar, sonra cezaevine düşüyorlar. Elimizden geldiğince ödüyoruz ama yetişemiyoruz.

'BİZDE İCRAAT BİTMEZ'

- Yeni dönem için de adaysınız, neler planlıyorsunuz?

Söylediğim gibi bugüne kadar Alanya için çalıştık, bundan sonra da Alanya için çalışmaya devam edeceğiz. Yeni dönem için çok fazla projemiz var ama bunları ilerleyen günlerde açıklayacağız. Bizde icraat bitmez. Şimdilik projelerimizi sürpriz olarak saklıyoruz. Kısa zaman sonra onları da kamuoyuna sunacağız.

'YÖNETİMİMİZİ DAHA SAĞLAM OLUŞTURACAĞIZ'

Güçlü bir yönetim kurmayı hedefliyoruz. Daha iyi bir ekiple seçime gireceğiz. Hizmet üretecek olan yönetimle işe başlayacağız. Bazı esnaflardan oldukça ilginç yorumlar alıyorum. Eski yönetimdeki çatlamalardan bahsediyorlar ama önemli değil. Hepsi geride kaldı. Esnafımız görüyor, biliyor. Yönetimde sorunlar yaşanınca aksamalar yaşandı ama ona rağmen inanılmaz işler başardık. Herkese faydalı olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Durmuyoruz, çalışıyoruz.

'SEVİYELİ BİR SEÇİM OLSUN'

- Diğer adaylara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Aday olmak kolay. Üye olan herkes aday olabilir. Herkese başarılar diliyorum. Güzel bir seçim olmasını diliyorum. Alanya dışından kimse yok, ne de olsa herkes buradan. Birbirimizin yüzüne bakabileceğimiz şekilde bir seçim olmasını temenni ederim. İnşallah esnaf için hangisi hayırlıysa o olsun.
 

Yorumlar (0)