banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

'Spor disiplin ister'

MOVEON Fitness Club antrenörlerinden Ömer Fidancı, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Fidancı, spora başlayacak bireylere tavsiyelerde bulunurken, beslenme ve spor ilişkisine de dikkat çekti. Spor yapacakların düzenli bir hayat oluşturmaları...

15 Ekim 2017, 22:57 Yasin Araz
'Spor disiplin ister'

MOVEON Fitness Club antrenörlerinden Ömer Fidancı, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Fidancı, spora başlayacak bireylere tavsiyelerde bulunurken, beslenme ve spor ilişkisine de dikkat çekti. Spor yapacakların düzenli bir hayat oluşturmaları gerektiğini ifade eden Fidancı "Her şey disiplinle başlar" dedi. İşte Fidancı ile yaptığımız sohbetten öne çıkanlar:

'ANTALYA'DA BAŞLAYIP MEMLEKETİM ALANYA'YA GELDİM'

- Kendinizi tanıtır mısınız?

1987 yılında Alanya'da doğdum. Yaklaşık 5 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Normalde işletme mezunuyum, spor yönetimi de okuyorum şu anda. Mesleğime bir belge daha eklemek için uğraşıyorum. Antalya'da başladım mesleğe. Pozisyonum ilerledikten sonra Alanya'da başlayan yeni oluşuma ortak olmak istedim. Memleketim olması beni daha da heycanlandırdı. Antalya'dan daha küçük bir yerleşim yeri olsa da memleketimde yapılacak ilk geniş kapsamlı proje olması beni heyecanlandırdı ve kendimi burada buldum. Moveon Fitness Club'ta baş antrenörüm ve sorumlusuyum.

'SAĞLIK KAYBETMEMENİZ GEREKEN TEK ŞEY'

- Sağlıkla spor ilişkisinden bahseder misiniz?

Sağlık hayatın en önemli değeridir. Kaybedilmemesi gereken belki de tek şey. Ben de bir kaza geçirdim, bunu en iyi şekilde bilenlerdenim. İkinci bir şans verildi sanki ve bunu iyi şekilde değerlendiriyorum, bu nedenle de örnek olmaya çalışıyorum burada. Bünyemizdeki tüm personelimiz örnek alınacak nitelikte insanlar. Düzenli sporla pek çok sağlık sorunu aşılabiliyor. Spor ve sağlık bir elmanın iki yarısı gibi. Sporla her şey aşılabilir, bende boyun fıtığı var ama yapamadığım hareket yok. Önemli olan sorun olan bölgedeki kasları çalıştırabilmek. Tabi ki bunları doktor kontrolünde yapmak gerekiyor. Her şey birbiriyle ilişkili. Herkes sağlık için spor yapmalı.

'UYKU DÜZENİNE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR'

- Obeziteyle spor aracılığıyla mücadele edilebilir mi?

Tabi ki. Bugün Amerika'ya baktığımız zaman en gelişmiş ülke konumunda olsa da hızlı akan hayat ve yaşam şartları insanları fast foodlara ve sağlıksız beslenmeye itiyor. Bunun önüne geçmek için düzenli spor yapmak gerekiyor. Çok yoğun olmak bahane değil. Biz de çok koşturuyoruz ama yemeğimizi evden getiriyoruz, sağlıklı besleniyoruz. Bunları yapmamız gerekiyor. İyi uyku önemli. Çünkü düzensiz uyku insanı acıktırır. Acıktığın zaman da gece yemek yersin. Gece belirli bir saatten sonra metabolizma yavaşlayacağı için gece yenen yemekler yağ yapacaktır. Bu nedenle düzenli beslenme ve besin tüketim tercihi çok önemli.

'SABIR VE İRADE GEREKTİRİYOR'

- Spora yeni başlayanlara tavsiyeleriniz var mı?

Bu iş sabır gerektiriyor, disiplin gerektiriyor. Disiplinli olduğunuz zaman hayatta her şey olur. Sadece sporla ilgili değil. Ama sabır ve iradeyle disiplini harmanladığınız zaman sonuç geliyor. Çok büyük bir şey değil, bir yerden başlamak gerekiyor. Yeni başladınız diyelim, düzensiz bir hayatınız var, uykunuz, yemeğiniz, her şeyiniz, yavaş yavaş oturtmalısınız. Bunun akabinde kendinizde değişimi fark edeceksiniz zaten.

'ALANYA'YA ÇITA ATLATTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM'

- Moveon'un farkını biraz anlatır mısınız?

Alanya'da bir çok şeyi başlatan bir ekip olduk. Sınıf öğretmeni gibi olduk. Birebir tüm üyelerimizle ilgileniyoruz. Spinnig olsun, diğer grup dersleri olsun elimizden geldiğince insanlara bir şeyler vermeye çalışıyoruz. Yaratıcılık, üretkenlik anlamında her şeyi yapıyoruz. Yola çıkış amacımız da Alanya'ya çıta atlatmaktı. Bu anlamda da bunu yavaş yavaş yaptığımızı düşünüyorum. 3'üncü yılımızı geride bırakmak üzereyiz ve bu süreçte bir çok insana sporu sevdirdiğimizi, bir çok insana da sağlıklı yaşamayı empoze ettiğimizi düşünüyorum. Bu anlamda da öncü olmak hedefimizdi.

'ÖNCE KİŞİYİ TANIMAMIZ GEREKİYOR'

Üye ilk geldiği zaman burada ölçümlerini yapıyoruz. Vücut analizini yapıyoruz ve hemen akabinde sağlıkla ilgili durumunu öğreniyoruz, sağlık problemi var mı, kullandığı bir ilaç var mı gibisinden. Hedefini öğreniyoruz, ilk kez mi spor yapıyor yoksa tecrübeli mi onu öğreniyoruz. Bu testlerde görmemiz gereken en önemli şey kişinin vücut yapısı. Zaten antrenör olarak bunu bilmek gerekiyor. Üyenin skolyozu olabilir, omuzları öne doğru olabilir, ayaklarında sorun olabilir, pek çok şey mümkün. Bu analizi yaptıktan sonra vücuduna ve yaşına uygun program yazıyoruz. Kişinin söylediklerinden daha çok antrenörün gördükleri ve bilgisi önemli. Bundan sonraki süreçte adaptasyon süreci var. Sadece spora değil, ortama ve aletlere alışması gerekiyor. Bunların ardından kişi antrenmana başlıyor.

'MOVEON'DA YOK YOK DİYEBİLİRİZ'

Hazırladığımız programları üye belirli bir süre sonra zaten oturtuyor. Bu programlar da belirli aralıklarla güncelleniyor. Yeniden ölçümleri ve durumu kontrol ediliyor ve gerekiyorsa arttırılıp, düşürülüyor. Çünkü kişinin vücudu değişiyor. Bunların yanında grup dersleri de veriyoruz. Spinning yapıyoruz, tamamen kardiyovasküler bir program. Müzik eşliğinde hocamızın talimatları doğrultusunda zaman zaman DJ eşliğinde yaptığımız derslerden. Onun haricinde plates derslerimiz var, bayanlar için özellikle çok önemli bir ders. Kadınlar için özellikle, kadınlarda kemik erimesi erkeklere oranla çok daha erken olduğu için kamburlaşma başlıyor, bu anlamda onu da kadınlara sıkça öneriyoruz. Yoga derslerimiz var, o da esneme ve dinginlik anlamında çok önemli. Crunch derslerimiz var yani karın egzersizleri. O da çok güzel bir ders. Zumba derslerimiz var. Yani bizde yok yok.

'TAKVİYENİN NASIL KULLANILDIĞI ÖNEMLİ'

- Takviye kullanımına nasıl bakıyorsunuz?

Bu bir heyecan. İnsanlar buraya heyecanla geliyor ve hemen olsun istiyorlar. Ortaya çıkarmamış olunan bir güç var, buraya geldikten ve egzersizleri yaptıktan sonra bunu kendi gücünle destekleyebiliyorsun. Ama şöyle bir şey söz konusu belirli bir süreden sonra protein kullanılabilir. Protein sadece takviye. Protein alınca kas yapmıyorsun. Yoksa iç proteini, otur bilgisayar başında, kas yap. Öyle bir şey yok. Neyi, ne zaman ve nasıl alacağınız çok önemli. Bir kişi diyelim ki 6 ay geldi, beslenmesini düzene oturttu, işte o zamandan sonra takviye verebilirsiniz. Takviye tüketmek istemeyen de bunu yumurtayla telafi edebilir. Anne sütünden sonra biyolojik değeri en yüksek besin yumurtadır. Antrenmandan çıktı, 5 tane yumurta yiyecek. Yarım saat sonra kana karışır. Ama hepsini sarısıyla yememek gerekiyor, 2 tanesini sarıyla yemek kafidir, aksi halde kolestrol yükseltebilir. Yumurta olmazsa da bunun yerine tavuk veya hindi eti tüketilebilir. Az yağlı balık eti de yine tüketilebilir.

'DANIŞMADAN ÇALIŞMAYIN'

- Sosyal medyada yaygınlaşan spor teknikleri hakkında söyleyecekleriniz var mı?

Toplum içerisinde yayılmış bazı şeyler var, salonlarda fizik olarak popüler birisi oluyor, o ne yaparsa herkes onu yapmaya kalkışıyor. Antrenöre danışmadan iş yapmamak gerekiyor. Onları dinlemek ve söylediklerini uygulamanız gerekiyor. Herkesin bir uzmanlık alanı var. Biz bunun içerisindeyiz yıllardır. Her sene eğitimlere gidiyoruz daha iyi hizmet verebilmek adına. Dolayısıyla mutlaka sorup öğrenin. Özellikle sosyal medyadan görüp uygulamaya çalıştığınız pek çok şey size uygun olmuyor. Herkesin beslenmesi ve yapacağı şeyler aynı olamaz. Dünyada herkesin parmak izi farklı. Bu anlamda herkesin yapabilecekleri de farklı. İtibar edilmesin.
 

Yorumlar (0)