banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

'Sağlık turizmine disiplin şart'

TÜRKİYE Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enginer Birdal, Türkiye'de sağlık turizminin hızla yaygınlaşması gereken bir alan olduğuna vurgu yaptı. Birdal, bu alanda Türkiye'nin gelişmesi için yaptıkları çalışmaları aktararak,...

24 Eylül 2017, 22:38 Yasin Araz
'Sağlık turizmine disiplin şart'

TÜRKİYE Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enginer Birdal, Türkiye'de sağlık turizminin hızla yaygınlaşması gereken bir alan olduğuna vurgu yaptı. Birdal, bu alanda Türkiye'nin gelişmesi için yaptıkları çalışmaları aktararak, Türkiye'nin bu alanda Avrupa ile yarışabilecek imkanlara sahip olduğuna değindi. İşte, Alanya'da da önemle üzerinde durulan sağlık turizmine ilişkin sohbette öne çıkanlar:

- Sağlık turizmini nasıl tanımlarsınız?

Tedavi amaçlı olarak farklı bir ülkeye giderek gereken rehabilitasyon gereksinimlerinin sağlanmasına olanak tanıyan turizm türüdür. Sağlık turizmi gelişmiş olan ülkeler uluslararası hasta potansiyelini kullanarak büyüme imkanı yakalarlar. Madikal turizm, ileri yaş ve engelli turizmi, termal turizm ve SPA-Wellness olarak sınıflandırılır.

- Türkiye'de sağlık turizminin bulunduğu nokta nedir?

Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeye geldiğini görüyoruz. Ülkeye dünyanın dört bir yanından tedavi amacı ile turistler gelmektedir. 90'lı yıllardan sonra kamu yatırımının yanında sağlık sektörüne de yatırımın arttığı görülebilir. Bu açıdan bakıldığında Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeye gelindiği müjdelenebilir. Yapım ve işletme bakımından yüksek maliyetleri olan sağlık tesislerinin yurtdışı pazarlara açılması bu maliyetlerin azaltılması noktasında giderek zorunlu bir durum almıştır. Ülkenin coğrafi konumu ve sağlık sektöründeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü sağlık turizminde Türkiye'nin önemli avantajları arasında yer almaktadır.

- Toplumda sağlık turizmi ne kadar biliniyor, bilinirliğine yönelik ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Sağlık turizmi henüz ve maalesef ki toplumca çok bilinen bir dal değil. Sektörün tanınırlılığının arttırılması sağlandığı taktirde yatırımcıların da bu sektöre kaymaları beklenmektedir. Bu sektörde doğru koşullar ve disiplin sağlandığında harika geri dönüşler almamak imkansız. Bu noktada Türkiye Sağlık Turizm Derneği bir yandan sektörel çalışmalarını sürdürürken bir yandan da farkındalık yaratma, bilinçlendirme senaryoları üzerine projeler geliştirmektedir.

- Türkiye Sağlık Turizmi Derneği olarak ne tür çalışmalar, faaliyetler gerçekleştirmektesiniz?

Her yıl düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi, Sağlık Turizmi İşletmeciliği Yönetim Eğitimi, Türkiye-Yemen Sağlık Turizmi Yurt Dışı İş Gezisi ve Çalıştayı, Sağlık Hukuku Eğitimi, Sağlık Turizmi ve Hastane Yöneticiliği Sertifika Programı, Mesleki ve Tıbbi İngilizce Dil Eğitimi, Uluslararası Çalıştaylar, Ulusal Sağlık Turizmi Makale Yarışması, yurtiçi kongre ve fuar organizasyonları, yurtdışı kongre ve fuar organizasyonları olarak sıralanmaktadır.

- Her yıl düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi hangi katkıları sağlıyor?

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği olarak Türkiye’nin sağlık turizmindeki hedeflerine ulaşması için 10 yıldan bu yana yürütülmektedir. Sektöre vizyon katmak, sinerji ve işbirliklerini artırmak, yeni fırsatlar oluşturmak ve Türkiye’nin sağlık turizmindeki hedeflerine ulaşmasına katkı sağlanmasını amaçlar. Kongre ile Türkiye’nin büyük potansiyelinin sektöre yatırım yapan kuruluşlara yepyeni fırsatlar oluşturması adına önemli bir buluşma noktasıdır. Kongre ile tanıtım, pazarlama faaliyetleri ve iş görüşmeleri etkin biçimde sağlanmaktadır. 

- Enginer Birdal kimdir?

1965 yılında Kars'ta doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimini yönetim bilişim sistemleri üzerine gerçekleştirdi. Hali hazırda doktora çalışmaları devam etmekte. Öğretmenliği uzun yıllar sürdürmemin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nda Müsteşarlık ve Özel Kalem Müdürlüğü gibi görevlerde yer aldı. 2006 yılında Sağlık Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu, günümüzde de aynı görevi yürütmektekte. Sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak rol aldı ve birçoğunun kurucu üyesi oldu. Sağlıklı Nesiller Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de eş zamanlı olarak yürütmekte. Her iki dernekte de aktif çalışmaları devam etmektedir.

Yorumlar (0)