banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

'Hedefimiz daha iyisi'

ALANYA Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı olan Club Paradiso Otel Genel Müdürü Mehmet Dahaoğlu, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Sezon değerlendirmesinden fuar çalışmalarına...

08 Ekim 2017, 21:17 Yasin Araz
'Hedefimiz daha iyisi'

ALANYA Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı olan Club Paradiso Otel Genel Müdürü Mehmet Dahaoğlu, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Sezon değerlendirmesinden fuar çalışmalarına kadar pek çok konuda fikirlerini ve görüşlerini Yasin Araz ile paylaşan Dahaoğlu, ülkenin en büyük ekonomik girdi aracı olan turizme ülke olarak daha fazla değer verilmesi gerektiğini ifade etti. İşte o sohbetten öne çıkanlar:
'ZOR OLDU AMA KAZASIZ GEÇTİ'
- Bir sezon daha geride kaldı, nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Evet, şükür bir sezon daha geride kaldı. Çok stresli geçen bir dönem oldu. 2016 kabusunun üzerine nispeten daha iyi bir sezon geçirdik. Ama yine de istediğimizi bulduğumuz bir sezon olmadı. Zor oldu ama en azından kazasız geçirdiğimiz bir sezon oldu. Rusya bu dönemde bize çok büyük katkı sağladı. Zira geçtiğimiz yıl olmadığında da neler yaşandığını gördük. Geçtiğimiz sene Avrupalı nispeten daha çoktu, Rus yoktu. Bu sene Rus çok Avrupalı neredeyse yoktu. Sektör iki senede hiç yaşamadığı kadar çok şey yaşadı.
'RUSYA RAKAMSAL OLARAK POZİTİFE ÇEVİRDİ'
Rusya'dan gelen turist sayısının fazla olması istatistikleri olumlu yöne çevirse de bu gelirlerin de iyi olduğu anlamını taşımıyor ne yazık ki. Gelirler olarak çok geriye gittik. Özellikle 2016'da yaşanan krizin ardından toparlanmak pek kolay olmadı. Tesisler indirim yaptı. Hatta yapmak zorunda kaldı. Çünkü satılmadı. Türkiye zor bir dönemden geçti, olumlu tablo çizip hayal dünyasında yaşamaya gerek yok. İçten dıştan pek çok sorunla karşılaşıyoruz. Terör olayları olsun, darbe girişimi olsun, bizleri derinden sarstı. Zaten dış etkenler de burada devreye girdi. Darbenin tetikçileri ve bunun medya ayağı bize zorluk çıkardı halen de çıkarmaya devam ediyor.
'2015 RAKAMLARINI YAKALAMALIYIZ'
2017 sezonu başlarken 2016'dan daha iyi olacağını söylemiştik, nitekim öyle de oldu ama bizler turizmcileriz. Durmamamız lazım. Daha iyisini, daha güzelini hedeflemeliyiz. Önceliğimiz rekorumuzu egale etmek olmalı. 2016 bizim için bir ölçüt olamaz, çünkü yoktu. Turist yoktu ki 2017'yi kıyaslayalım. Bizim hedefimiz şimdi 2015 rakamlarını yakalamak olmalı. Ardından yeni rekorları kovalamalıyız. Bugün İspanya'dan eksik hiç bir şeyimiz yok. Aksine İspanya'dan katbekat fazlamız var. İçimizdekini dışa vurmayı başarmalıyız.
'TURİZM EKONOMİK YAPTIRIM HALİNE DÖNÜŞTÜ'
- Avrupa ile de dönem dönem sorunlar yaşandı, etkisi oldu mu?

- Olmaz olur mu, çok etkiledi. Avrupa'da Türkiye'ye karşı sert bir tutum oluştu. Özellikle referandum sürecinde alevlenen bir restleşme durumu söz konusu oldu. Siyasetin turizmi etkilememesi gerekiyor. Ama ne yazık ki olması gerektiği gibi de olmuyor. Ülkeler arasındaki siyasi gerilim hemen turizmle yani ekonomiyle karşılık buluyor. Bu aslında ülkelerin turizmin önemini anlamaları açısından güzel ama yine de bunlara gerek yok. Turizm, tatili ve rahatı insanlara çağrıştırabilmeli. Turizmin de altında tatlı dil yatmalı.
'ALTERNATİFLER PEK ALTERNATİF OLMADI'
- Bu süreçte öne çıkartılan ve alternatif olarak sunulan pazarların etkisi oldu mu?

- Bu anlamda öne çıkan Ortadoğu pazarından bölge bölge faydalanan nokta olmuştur. Ancak Alanya'ya bunun pek bir şey kattığını sanmıyorum. Yatırım anlamında evet illaki olmuştur ama düşük ölçeklerde kaldığını düşünüyorum. Antalya'nın her zaman Avrupalı turiste ihtiyacı var. Evet, alternatif pazarlar önemli ama alternatif turizm de önemli. Dünyada her geçen gün artan ve gelişen alternatif turizm ihtiyacı var. Bugün Japonya çamurdan bile festival düzenleyip turist çekebiliyor. Türkiye bunca verimli alana sahip olduktan sonra çok daha fazlasını yapabilir. Yeter ki akılcı ve ciddi yaklaşabilelim.
'RUSYA'DA YATIRIMI ARTIRMALIYIZ'
Rusya bu dönemde bize ilaç oldu diyebiliriz. Pek çok tesis kârlılık oranlarını yüksek tutamasa da genel değerlendirme yaptığımız zaman zarardan kâr ettiler. Çünkü sezon 2016 gibi gitse, mümkün değil pek çok tesis ayakta kalamazdı. Oteli açmamak da bir çözüm olmazdı o zaman. Ama şimdi çok yüksek kârlılık olmasa da açarak halen ayakta olduklarını, piyasada olduklarını ispat ettiler. Rusya'nın bu anlamda önemi büyük. Rusya bu sene tüm zamanların rekorunu da kırdı turist bakımından. O kavga ve gürültüler yerini huzura ve barışa bıraktı, turizm hemen yükselişe geçti.
'RUSLARIN FAVORİ DESTİNASYONU OLDUK'
- Alanya'nın Rusya'da atağa kalkmasında en büyük etken ne oldu?

- Alanya Rusya'da zaten bilinen ve popüler olan bir destinasyondu ancak Türkiye ile Rusya arasındaki gerilim zora sokmuştu. Sükut ortamı sağlanınca da hemen bir toparlanma sürecine girildi. Fuarlara katıldık, Alanya'nın Türkiye'nin tanıtımını son derece iyi de yapınca hemen meyvelerini toplamaya başladık. Nitekim çok da verimli geçti. Özellikle katıldığımız iki fuarın ardından Rusya'da Türkiye günleri yapılmasıyla doğan fırsatı da çok iyi değerlendirince Rusya'da yılın favori destinasyonu olduk.
'FUARLARA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ'
- Fuarlardan konusu açılmışken, yeni dönem hazırlıkları başladı mı?

- Bu sene ALTAV ve ALTİD olarak 30-31 fuara katılmayı hedefliyoruz. Artabilir de azalabilir de, o günkü şartlara göre netleşecek ama büyük ölçüde katılmayı hedefliyoruz. Hollanda fuarı ile startı verdik, Nisan ayına kadar da fuar çalışmalarımız devam edecek. Bu fuarlarda hem Alanya'yı tanıtma hem de uçak firmaları ile yaptığımız görüşmelerle Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nı (GZP) satmayı hedefliyoruz. GZP avantajını kullanmak istiyoruz. Uçak sayılarını artırmak, inen uçakların da doluluk oranlarını yükseltmek önceliklerimiz arasında. Bu anlamda fuarlara büyük önem veriyoruz.
'EN BELİRLEYİCİ FUAR BERLİN'
Bu anlamda en dolu fuar Berlin'de oluyor. 'Turizmin nabzının attığı fuar' desek yanlış söylemiş olmayız. En büyük katılımın olduğu fuar konumundaki ITB Berlin Fuarı'nda dünyanın pek çok ülkesinden temsilcileri ve firma sahiplerini bulabiliyorsunuz. Pek çok planlama da orada yapılıyor. Genelde kontratlar içinde bulunduğumuz şu dönemlerde yapılır ama Berlin'de uçak ayarlamaları için son rötuşlar yapılıyor diyebiliriz. Çünkü uçak olmadıktan sonra ilginin olması pek bir şey ifade etmiyor. Bu anlamda Berlin Fuarı'nın önemi büyük.
'UMUTLARIMIZ HER ZAMAN İYİDEN YANA'
- 2018 hedefleriniz nasıl?

- Şu veya bu diye nitelendirebileceğimiz bir hedefimiz yok. Geçmiş olanın en iyisini yapmak her zaman öncelikli hedef. İyi olanın her zaman daha iyisi vardır. Bu düşünceye göre hareket etmek gerekiyor. Söylediğim gibi turizm ve turizmci hiç bir zaman durmamalı. İyi bir şey yaptıysa daha iyisini, daha üstünü hedeflemeli. Gelirlerimizi artıracak ki turizmi canlandıracak şeylerin peşine düşmeliyiz. Tek hedef doluluk olarak öne çıkmamalı. Aksine düşük rakamlarla da iyi paralar kazanabilmeyi hedeflemek gerekiyor. Zengin turistleri çekmek hedeflenmeli. 10 kişiyle kazandığınız parayla 100 kişiden kazanılan para aynı olacak olduktan sonra dolulukların önemi yok. Önceliğimiz gelirleri artırabilmek olmalı.

Yorumlar (0)