'Sünnet ayarım iyi    turistler memnun'
Bu sözler, Alanya'nın unutulmaz sünnetçisi Sıhhiye Avni'ye ait. Önceki gün akciğer kanseri sonucu 75 yaşındayken aramızdan ayrılan Avni Türkeli, 10 yıl önce Yeni Alanya'ya anılarını anlatmış, okuyanları kahkahalara boğmuştu

İŞTE, merhum Avni Türkeli'nin 10 yıl önce yayınlanan röportajı:
Alanya'nın meşhur sünnetçileri Sıhhiye Avni, Sıhhiye Mustafa, Yarım Doktor Mustafa Çelik ve Ağaçbacak'ın Ahmet, ilginç anılarıyla Vizyon'un konusu oldular. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı Sıhhiye Mustafa, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu ise Ağaçbacak'ın Ahmet sünnet etti. Sünnetçiler arasındaki en renkli kişilik olan Sıhhiye Avni, pipi kabuğu yiyerek çocuğunun olacağına inanan kısır kadınları, "Sakız gibi yem" dediği pipi kabuğuyla nasıl balık avladığını, arkadaşının sarhoşlara pipi kabuğunu cızbız yaparak nasıl yedirdiğini, 45 yaşındaki bir Alman'ın sünnetinde gördüklerini ve sünnet edilen pipilerin kaç cins olduğunu anlattı.
Alanya'nın sünnetçilerinin tamamı da unutulmaz isimler. Bugün Alanya'da yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 50'sinin sünnetçisi olan Sıhhiye Avni, Sıhhiye Mustafa, Yarım Doktor Mustafa Çelik ve Ağaçbacak'ın Ahmet, binlerce kişinin hafızalarına ve Alanya tarihine kazındılar. Dinimizin bir gereği olan sünneti bugüne kadar başarıyla yapan, bir tek hata bile yapmayan Alanyalı sünnetçilerimiz ilginç anılarıyla keyif veren bir röportajda buluştular.
SIHHİYE AVNİ
Alanya'da "Sıhhiye Avni" olarak tanınan Avni Türkeli, 1936 yılında Mahmutseydi Köyü'nde doğdu. Her Mahmutseydili gibi askerlik öncesi yapı ustası olarak çalıştı. 36 ay süren vatani görevini Sıhhiye Er olarak yapan Avni Türkeli, üç ay süreyle sıhhiyelik eğitimi aldı.  Sıhhiye Asteğmen Hakkı Acar'dan sünnet yapmayı da öğrenen Avni Türkeli, "Mahmutseydili Avni" olarak başladığı vatani görevini "Sıhhiye Avni" ünvanıyla tamamlayarak Alanya'ya döndü.
1959 yılında Alanya Devlet Hastanesi'nde hastabakıcı olarak çalışmaya başlayan Sıhhiye Avni, askerken öğrendiği sünnetçiliği Alanya'nın meşhur sünnetçilerinden "Ağaçbacak'ın Ahmet" lakabıyla tanınan Ahmet Çetinkaya ile hastane ve Alanya köylerinde sünnetlere katılarak geliştirdi.  Kendisi gibi Alanya Devlet Hastanesi'nde hastabakıcı olan Ahmet Çetinkaya, 10 çocuğun sünnet edildiği törenlerde 8 çocuğu sünnet ediyor, 2 çocuğun sünnetini ise Sıhhiye Avni'ye bırakıyordu. Böylelikle eğitim sürecini tamamlayan Sıhhiye Avni, artık tek başına sünnet yapabilen bir sünnetçi oldu.
Bu sırada hastabakıcı olarak çalıştığı Alanya Devlet Hastanesi'nde otopsilere giriyor, cesetlerin kesim işini de yapıyordu.
"ÇOCUK 5'E KADAR SAYMADAN
PİPİSİNİ ACISIZ UÇURURUM"
Alanyalı sünnetçilerin hiç kuşkusuz en renkli ismi olan Sıhhiye Avni, kendine özgü anlatımıyla sünnetin püf noktalarını şöyle sıralıyor:
"Önce çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü insanın en hassas noktasında çalışıyorsun. En küçük hatayı bile kaldırmayacak bir bölge burası. Ben önce cinsel organa iğne yapar, uyuştururum. Ardından cinsel organın kafasını kalıba alırım. Kalıba rağmen kafa dönmez, kabuk ile kafa arasında dengesizlik ortaya çıkarsa sünnetçilere özgü millerle ayarlama yaparım. Çocuğa '5'e kadar saymasını biliyor musun?' diye sorarım. Çocuk 'Biliyorum' dediğinde, 'Say o halde' derim ve çocuk 5'e kadar sayarken ben bıçağı atarım. Benim yaptığım sünnetler çocuğun psikolojisinde kötü bir yer bırakmaz. Çocuğun haberi bile olmaz."
"SÜNNET AYARIM İYİ,
TURİSTLER MEMNUN!"
Alanya'nın en iyi sünnetçileri arasında olan Sıhhiye Avni, son derece esprili, tabiri caizse ölüyü bile güldürebilecek bir insan. 44 yıllık sünnetçilik yaşamıyla ilgili anılarını anlatırken dinleyenler kahkahalara boğuluyorlar.
Sıhhiye Avni, Türk gençlerine hayran olan bazı bayan turistleri kastederek, "Ben olmasaydım şu Alanya'ya turist gelmezdi. Sünnet yaparken öyle bir ayarlama yapıyorum ki; turist bayanlar çok memnun kalıyorlar, Alanya'ya geldikçe daha fazla gelmek istiyorlar" diyor.
Sıhhiye Avni'nin aklından hiç çıkmayan bir sünnet anısı var ki; akıllara zarar:
"45'LİK ALMAN'INKİNDEN
AYAKKABI PENÇESİ OLUR!"
"Herhalde 5 yıl kadar önceydi. Kargıcak'a 45 yaşında bir Alman turist yerleşmiş, turist müslüman olmak istemiş. Önce sünnet olması gerektiğini söylemişler. Beni buldular. Ben de tamam dedim. 45 yaşındaki Alman'ın sünnetine gittim. Adam donunu bir indirdi; adamın cinsel organından ayakkabının altına pençe yap! Tomruk gibi! Ormancı çağır, kuturunu ölçsün, yani o kadar! Bizimki onunkinin yanında Üçüncü Sigarası gibi kalır! Sünnetini yaptım. Hiç acı duymamış, teşekkür etti."
Sıhhiye Avni, köylerde toplu sünnetlere de katılmış. 6 saatte 164 çocuğu sünnet etmiş. Kesimi kendisi, pansuman ve sargıyı yardımcısı yapıyormuş. Sünnetçiler, sünnetten geride kalan kabuğu da toplamalarıyla biliniyorlar. Sıhhiye Avni ile ilgili Alanya'da anlatılanlar arasında sünnet ettiği cinsel organ kabuklarıyla balık avladığı yönünde bir söylenti de var. Bu söylentinin doğru olup, olmadığını soruyoruz. Sıhhiye Avni, "Evet doğru" diyor ve şöyle anlatıyor:
"SARHOŞLAR 25 PİPİ KABUĞUNU
RAKI MEZESİ YAPTILAR!"
"Evet, balık avını çok severim. 7 oltayla balık avlarım. 7 oltaya kabuk takar, 7'sini birden aynı anda denize atarım. Yem güzel kardeşim! Sakız gibi yem! 10 dakikada 7 oltaya 7 büyük balık birden gelir. Bol bol balık yakaladım bu yolla"
Sıhhiye Avni'nin unutamadığı anılar arasında, aynı zamanda akrabası da olan, "Torosların Şairi" olarak bilinen merhum Ahmet Çakan'la birlikte gittiği bir toplu sünnette yaşananlar da var:
"Bir köyde toplu sünnete gitmiştik. Ahmet Çakan da bana yardım etti. O gün köyde 50 çocuğu sünnet ettik. Ahmet, 25 cinsel organ kabuğunu toplamış. O akşam da sünnetlerin ardından köyün birinde bir düğüne gideceğiz. Düğüne gittik, şenlik var. Herkes içki içiyor, oynuyor. Bu sırada akşam karanlığında eşkilikler arasında cızbız yapıyorlar. Ahmet, aralarında tanıdığı arkadaşlarının bulunduğu bir masaya kafayı taktı. "Bu sünnet kabuklarını bu sarhoşlara yedireceğim" dedi gülerek. Ben, "Etme, eyleme Ahmet" dediysem de dinletemedim. Ahmet, gidip 3-5 tane nar şıpkını (çubuğu) kesti ve sünnet kabuklarını bu çubuklara dizdi. Ardından gidip, kömürde pişirdi. Sonra, sarhoşların masasına gidip, ortada duran tabağa döktü. Sarhoşlar ekmeğin arasına sarıp, kabukları öyle bir yiyorlardı ki, sormayın. Hepsi de, 'Çok nefis, daha yok mu?' diye soruyorlardı. Bir tane bile bırakmadılar, kabukların hepsini rakı mezesi yaptılar. Rahmetli Ahmet çok iyi bir insandı ve aynı zaman da o kadar da muzipti."
Alanya'da yıllar öncesinde kalan bir inanışı da Sıhhiye Avni anlatıyor. Çocuğu olmayan bazı kadınlar sünnet kabuğu yiyorlar, bu yolla çocuklarının olacağına inanıyorlarmış.
"ÇOCUĞU OLMAYANLAR
PİPİ KABUĞU YERLERDİ"
Sıhhiye Avni, bu olayı da şu şekilde anlatıyor:
"Çocuğu olmayan bazı kadınlar bana gelip, yalvar yakar sünnet kabuğu istiyorlardı. Böyle bir kocakarı masalı varmış. Sünnet kabuğu yediklerinde çocuklarının olacağını sanıyorlar. Ben anlatıyorum, böyle bir şey olamayacağını, bunun kocakarı masalı olduğunu. Ancak evlat hasreti yüreklerini o kadar sarmış ki, mecbur kalıyordum vermeye. Buna benzer bir inanış daha vardı. Yine çocuğu olmayan bazı kadınlar, sünnet anında kesilen kabuğun eteklerine düşmesi durumunda çocuklarının olacağına inanıyorlardı. Özellikle köy sünnetlerinde bu yöndeki taleplerle çok karşılaşıyordum. Birşey diyemiyordum. Çocuğu mecburen kadının eteğini açtığı noktasının üstünde bir sandalyeye oturtuyor ve sünnet kabuğunu kadının eteğine düşürüyorduk. Şimdilerde bu inanışlar kalmadı tabi"
Sıhhiye Avni, 44 yıllık sünnetçilik yaşamında kaç çocuğu sünnet ettiğini tam hatırlamıyor ama yaklaşık 10 bin olduğunu tahmin ediyor. Sünnet edilecek kişinin yaşlı olmasının bir zorluğunun olmadığını, hatta çocuk sünnetine oranla daha kolay olduğunu da söyleyen Sıhhiye Avni, 8 saatlik bir bebeği de sünnet ederek, bebeğin tıkalı olan idrar borusunu da açtığını belirtiyor. Sıhhiye Avni, bu operasyonuyla normal yaşamına dönen bebekle gurur duyuyor ve "Ben yarım doktor sayılırım" diyor.
Bazen, başka sünnetçilerin yaptığı hatalı sünnetleri de düzelttiğini söyleyen Sıhhiye Avni, "Pürüz oluyor, ben düzeltiyordum" diyor.
SIHHİYE AVNİ'YE GÖRE
PİPİ 3'E AYRILIYOR
Sıhhiye Avni, esprili kişiliğiyle cinsel organları 3'e ayırıyor:
1- Eşek cinsi
2- Köpek cinsi
3- İnsan cinsi
Sıhhiye Avni, cinsel organın cinsine göre ayrı ayrı bıçak kullanıldığını söylüyor:
1- Eşek cinsi ameliyat bıçağı ile
2- Köpek cinsi ustura ile
3- İnsan cinsi jilet ile
Sıhhiye Avni'nin sünnet ettiği kişiler arasında Alanya kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de var. Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim, ünlü kalp cerrahı Mesut Özcan, Avukat Osman Doğan, Avukat Bülent Berberoğlu ve Zabıta Komiseri Mustafa Yeni, Sıhhiye Avni tarafından sünnet edilmişler.
Sıhhiye Avni, bugüne kadar sünnet ettiği kişilerin tamamını elden geçirmek istediğini belirterek, şu espriyi patlatıyor:
"Tefeği (asma) bile her yıl budarlar. Benim de bir kanun çıkarıp, çocukken sünnet ettiğim, şimdi büyüyen kişileri bir elden geçirmem lazım. Düzenleme yapmam lazım"
Çocuklar, Alanya Devlet Hastanesi'nde yetişen sıhhiyelerden önce Alanya'da "Çingene" olarak tabir edilen Roman vatandaşlar tarafından sünnet edilirmiş. Alanyalı sünnetçiler yetişince, o yıllarda göçer-konar olarak yaşayan Romanlara kimse çocuklarını sünnet ettirmemeye başlamış. Alanya'nın meşhur sünnetçilerinden Sıhhiye Avni, muzip kişiliğiyle bugüne kadar Alanyalı sünnetçilerin çok iyi bir performans sergilediklerini belirterek, kendine özgü üslubuyla, "Herifler memnun, avratlar hoşnut. Allah'a şükür hiç hatamız olmadı" diyor.
Yeni Alanya, renkli kişiliğiyle Alanya'nın sembol isimlerinden olan Avni Türkeli'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349