banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

‘Yerel seçimde ittifaktan yanayız’

PAZARTESİ Sohbeti’nin konuğu olan CHP Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, yerel seçimde ittifaka olumlu baktıklarını belirterek “Oturup değerlendireceğiz. Farklı bölgelerde stratejik adımlar atmak adına İyi Parti ile görüşmeler yapacağız....

12 Ağustos 2018, 20:34 Ceren Şahin
‘Yerel seçimde ittifaktan yanayız’

PAZARTESİ Sohbeti’nin konuğu olan CHP Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, yerel seçimde ittifaka olumlu baktıklarını belirterek “Oturup değerlendireceğiz. Farklı bölgelerde stratejik adımlar atmak adına İyi Parti ile görüşmeler yapacağız. Ortak bir zeminde buluşarak birlikte çalışma yürütmeye hazırız” dedi

Kısa bir aranın ardından, CHP Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı’nın samimi açıklamalarından oluşan bu röportajla başlıyoruz Pazartesi Sohbeti’ne. Bu sayfa dâhilinde başkaca dünyaları keşfe çıktığımız, kimi zaman siyasetten, kimi zaman sanattan, aslına bakarsanız hayata ve kentin dinamiklerine dair hemen hemen her şeyden söz edecek, sizlerle buluşacağız. Satırlarıma samimiyetle gerçekleştirmiş olduğu sohbeti adına Çorbacı’ya teşekkür ederek başlamak istiyorum. Alışılagelmişin aksine yalnızca siyasetten değil, geçmişten günümüze Çorbacı’ya ve Alanya’ya dair pek çok şeyi konuştuk.

Siyaset kulisleri de yapılmadı değil tabi ki… Çocuk olmuş büyümüş, gönül verdiği partisine, Alanya yerelinde herkesin tazece gündemi yerel seçimler ve Alanya siyasetine kadar çarpıcı ayrıntılar da sohbetimizde yerini aldı. Kısaca her şeyi bir arada bulabileceğiniz bir sohbet oldu demek yanlış olmayacaktır.

Köklerini CHP tabanında salmış emekçi bir baba ve baba çekirdeğinde yetişmiş CHP’li bir oğul. Alanya’nın Çarşı Mahallesi’nde büyümüş, toplumsal adalet ilkelerini çocukluk çağlarında yüreğinde hissetmiş biri Çorbacı. Siyaset sahnelerinin politik üstenciliğinden uzak, doğal ve katıksız bir yalınlığı var. Tarafımca, CHP tabanındaki elitist tavırdan uzak olarak tariflenmek kendisini bir miktar kızdırıyor olsa dahi tam olarak edilen bu lafın da karşılığı diyebilirim.

İşte Sefa Çorbacı ve samimi sohbeti…

  • Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım. Sefa Çorbacı kimdir?

Alanya çocuğuyum (Gülüyor). Kıyıda köşede saklı pek yanım yoktur aslında. Lakin en başına dönecek olursak 20 Ocak 1983, Alanya doğumluyum. Çarşı Mahallesi’nde büyüdüm. Rahmetli babam kamyon şoförüydü. Zamanında okula yapmış olduğu yardımlar sebebiyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi Özel Hamdullah Emin Paşa Koleji’nde tamamladım. Ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduktan sonra Çanakkale’de askerliğimi yaptım ve Alanya’ya döndüm.

  • ÖHEP’te okudum dediniz. Emekçi bir babanın kolejli çocukları mıydınız?

Evet, kolejde okuduk. Ablam da ben de ÖHEP mezunuyuz. Kolejin burslu okuyan öğrencileriydik. Emekçi bir babamız vardı, zengin de değildik. Lakin çocukluğumun şahitliği ile söyleyebilirim ki ne bir ayrım hissettim, ne de yaşadım. Bizim çocukluğumuzda toplumsal anlamda kutuplaşma bu denli belirgin değildi. Çocuktuk ve çocukluk çağımızın hakkını veriyorduk. Oyun oynuyor, hayata karışıyorduk. Keçiboynuzu, muşmula, erik bahçelerinde ağaçlara tırmandığımız masum zamanlardı. Günümüz çocukları böyle değil. Maalesef ki kapitalist sistemin dayattığı bireysellik ve bencillikle büyüyorlar.

Siyaset, bu topraklarda yalnızca mecliste ya da parti binalarında yapılabilecek bir kavram olarak algılansa da benim için hayatın tamamı demek. Pek tabii günümüz penceresinden bakacak olursak, çocukluğum dâhil olmak üzere analizlerim ve yaşamın bana sunduğu bazı sonuçlar var. Vatani görevimi Çanakkale’de yaptım. Siyaset sahnesinde de yer alan bir insan olarak şunu belirtmeliyim ki, askerde alınan eğitimin kişisel anlamda çok şey getirdiği kanaatindeyim. Tuzum kuru mu? (Gülüyor) Belki. Zira rahat bir askerlik geçirdim. Lakin çetrefilli bir sürece tanıklık etmiş olsam dahi aynı şeyi söylerdim. Herkes askerlik yapmalı, bunu yaşamalı diyebilirim.

  • Malum askerlik anıları uzun sürer. Kısaca bahsettik, yeter. Üniversite hayatınıza dönecek olursak eğer üniversitede de örgütlü bir siyasi yaşamınız var mıydı?

Kesin ve net söyleyebilirim ki, hayır. Hayatım sporla geçti. Profesyonel voleybolcuydum. Sonrasında da özellikle üniversite yıllarında hayalim futbol hakemi olmaktı. Bu noktada ilgili kurumlara gerekli başvurularda bulunup, sınavlarına girdim. Geçtim de. Çok kimse bilmez (Gülüyor). Futbol hakemi olmak istiyordum ve belli sınavları vardı. Girdim, 80 barajını aşarak 86 aldım ve geçtim. Atletizm alanında ise koşu sınavı söz konusuydu. Bakmayın şimdi göbeğim olduğuna. Sınav kapsamında 12 dakikada 3 bin metre koşmamız lazımdı ki ben 3 bin 50 metre koşmuştum. Gerçekten zordu. Velhasıl kelam sıralamalar oluşturuldu. Puanlamalar söz konusu olduğunda Ankara’ya önerilen 6 isimden biriydim. Önerilen listede 6 isim yer alıyordu. Lakin şanssızlık mı denir ne denir bilmiyorum. İsmim 5. sırada yer alıyordu. O yıl da Ankara’da gerçekleşecek mülakata 3 isim verilmesi hususunda bir karar alındı ve bizler pek tabii doğal olarak elenmiş olduk. İlk üç içerisine değildik. Bu olay hayatımın köşe başlarından biridir örneğin.

  • Yani, her şey olması gerektiği gibi devam etseydi Sefa Çorbacı bugün ‘Futbol hakemi’ olup, siyaset sahnesinden uzak olacaktı, öyle mi?

Şöyle ki, hayallerim vardı, evet. Bu sebeple siyasi yaşamım dahilinde fedakarlıklar yaptım. Lakin az evvel de bahsettiğim gibi ‘siyaset’ içerisinde bulunulması gereken bir şey olmaktan ziyade hayatın tamamına yayılması gereken bir şey benim için. Bu sebeple hayatımın her alanında var zaten. Mesleğim ne olursa olsun. Yürürken, otururken, severken, konuşurken her alanda hissedilir bir etkisi vardı, hala da var. Çocuk oldum büyüdüm var oldu, olmaya da devam edecektir.

  • Sevmek demişken, özel hayatınıza da değinelim mi biraz? Sefa Çorbacı ‘Hanımcı’ mıdır örneğin?

15 Temmuz 2017’de değerli eşimle dünyaevine girdik. Her başarılı erkeğin arkasında bir ‘kadın’ vardır diyenlerdenim. Eşim benim en büyük destekçim. Evimde huzurum. Örgütlü yaşam hayatın her alanında ciddi fedakârlıklar gerektiriyor. Gerçekten yoğun bir tempo içerisinde sürekli bir koşturmaca halindesin. Eşim bu kadar anlayışlı olmasaydı ve arkamda her daim desteğini hissettirmeseydi özellikle seçim süreci zor geçerdi. Tabii ki her şey toz pembe değil, başlangıçta şaşırıp bocaladığımız zamanlar oldu. Lakin sevgi ve saygı, ikisi de çok önemli. Ben böyle olduğuna inanıyorum. Elbette o da çok şanslı bir kadın. (Gülüyor) Kendimizi de bu kadar geri plana atmayalım. Cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyet rolleri ve kadın mücadelesine ilişkin eşime her zaman destekçi bir insanım ben de. İşte böyle yuvarlanıp gidiyoruz.    

  • Son derece samimi cevaplar bunlar. Öncelikle teşekkür ediyorum. Bizler de mutluluğunuzun bir ömür devam etmesini dileriz. Yavaş yavaş seçim gündemine girelim mi? Ne dersiniz?

Olabilir tabi. Her zaman dile getirdiğim üzere ‘baskın’ bir genel seçimi geride bıraktık. Maddi sıkıntılar bir tarafa genel seçim sürecinde ve öncesinde dokunamadığımız hayatlar vardı, bizler bunun öz eleştirisini verdik. Süreci açık yüreklilikle değerlendirdik diyebilirim. İğneyi karşımızdakine çuvaldızı kendimize batırdık. Eksiklerimizi gördük, rotamızı belirledik. Ceren hanım aslına bakarsanız, sanıyorum süreci değerlendirirken yerel seçimlerle sınırlandırmamak daha doğru olacaktır. Zira vatandaş ‘seçim’ süreçlerinde hatırlanmaktan sonrasında da seçtiği idareciler tarafından unutuluyor olmaktan son derece muzdarip. Halkın partisi olarak yerel seçim sürecinde ve sonrasında hayatın içerisinde, sahada olacağız. Hepimiz aynı gemideyiz ve dertlerimiz ortak. Bu memleket bizim. Kırsal mahallelerde yolu olmayan vatandaş, kentte kan ağlayan esnaf, üretemeyen çiftçi, atanamayan öğretmen, eğitim sisteminden mağdur olan öğrenci hepsi biziz. Biz biriz. İlçe başkanlığı dönemim henüz çok yeni lakin parti içerisinde büyüdük ve süreci geçmişten günümüze değerlendirebiliyorum.

Biz herkesin oyuna talibiz. Toplumu ayrıştıran bir tavrımız olamaz. 204 bin seçmenin hepsine hitap edeceğiz. Alanya dışarıdan çok göç aldı bu önemli bir etken mesela yerel seçim sürecinde. Süleymancılar gibi bir gerçekliğimiz de var tabi Alanya’da. Bu noktada da aday faktörü öne çıkıyor. İttifaka da olumlu bakıyoruz. Oturup değerlendireceğiz. Farklı bölgelerde stratejik adımlar atmak adına İyi Parti ile görüşmeler yapacağız. Ortak bir zeminde buluşarak birlikte çalışma yürütmeye hazırız.

  • Tam da bu noktada yeridir diye düşünüyorum. CHP Alanya’da hiç seçim kazanamadı. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

2009 yılında kazandığımız Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni 2014 seçimlerinde kaybettik. Kıl payı. Kendi hatalarımız yüzünden. Türkiye siyasetinde iktidar olabilmen için büyükşehir belediyelerini alman gerekir. Hele ki şu sistemde büyükşehir belediyeleri ve yerel belediyeleri alırsan elin daha güçlü olur. Biz bunu beceremedik maalesef Antalya’da. Bu sebeple yerelde elimiz kolumuz bağlandı geçtiğimiz süreçte. Yerel seçimlere dönelim, bakın, 16 yıldır AKP iktidarda, 24 Haziran gibi tarihi bir seçime girdik. Elinde dışişleri bakanı var, büyükşehir belediyesi var, ittifak içerisindesin ve yerel belediye yine ittifak kardeşinin elinde, listende Alanyalı adaylardan yana elin güçlü. Şimdi, ben 16 yıl iktidarda olacağım, listede elim Alanya’dan yana bu kadar güçlü olacak ve diğer saydıklarım da ortada, 64 bin değil 100 bin oy alırım. Alanya’da bir başarısızlıktan bahsetmemiz gerekiyorsa bence CHP’nin Alanya’da belediyeyi kazanamamasından ziyade AKP’nin elinde bu denli bir güç bulunduruyorken ortaya koyduğu sonuç değerlendirilmelidir.  

  • Alanya’da kırsalın desteğini ve güvenini kazanmış mevcut bir belediye başkanımız var. Yerelde Adem Murat Yücel gerçekliğini nasıl değerlendiriyorsunuz? İttifak ve dengeler nasıl kurulacak?

Yerelde AKP ve MHP’nin ittifak kuracağına inanmıyorum. Geçtiğimiz günlerde Mevlüt Çavuşoğlu ‘Alanya’yı istiyoruz’ dedi. Kendi adaylarını çıkaracaklardır. Adem bey de devam etmek isteyecektir. Âdem beyin genel merkezle arası iyidir. MHP’den tekrar aday gösterilmesi de mümkün tabi. Kırsalın desteğini alan bir belediye başkanı Yücel. Lakin kentte durum pek iç açıcı değil. Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Yerel siyaset partiler üstü bir zeminde şekilleniyor. Her an her şey olabiliyor ve saatler içerisinde pek çok şey değişebiliyor. Doğal olarak henüz kentin dinamiklerini ve kurulacak dengeyi konuşmak için henüz erken.

  • Kentte durum iç açıcı değil dediniz. Alanya’da uzunca bir süredir tartışılan bir konu bu. Sizler neler düşünüyorsunuz bu hususta?

Evet, Alanya’da kent disiplini, kanayan bir yara. CHP’li meclis üyemiz Erkan Demirci’nin de sürekli olarak değindiği bir konu. En başında doğanın talanına ve ranta teslim olan bir kent Alanya. Çarpık kentleşme malumunuz. Sağım, solum, önüm, arkam sobe! Elinizi nereye atsanız ayrı bir soruna çarpıyor. Kent estetiğinin tamamen hiçe sayıldığını görmemek için kör olmak lazım. Kentin orta yerinde çadırdan manavlar, seyyar tezgâhlar almış başını gidiyor. ‘Oy kaygısı’ ile göz yumulan bu tip şeyler kent disiplinini de olumsuz yönde etkiliyor. Turizm deseniz, dökülüyoruz. Kaliteden yoksun ‘kelepir’ imajımızla turizmde adım atmaya çalışıyoruz. Sayısal veriler baksanız son derece güzel. Lakin gelin görün ki esnafa yansıyan bir şey yok ortada. Görmezden gelinen kültür miraslarına değiniyorsunuz. Okuyor ve katılıyorum. Kültür turizminde de sınıfta kalıyoruz. Büyükşehir yasasıyla birlikte kentte yaşanan idari yetki karmaşası da gelip üzerine eklenince Alanya için iç açıcı şeyler söylemek mümkün olmuyor. Alanya’da bu gerçekleri herkes biliyor. Herkes konuşuyor ama bir şeyler yapılmıyor. Bu gidişata bir an evvel son vermek gerekiyor. 

  • Peki, kent disiplini demişken, bu gidişata bir son vermek demişken, önümüzde de çetin geçeceği şimdiden belli olan bir yerel seçim süreci varken, CHP ve yerel seçimdeki adayı desek?

İlla ki ağzımdan bir laf alınacak, anlaşıldı. Şu kadarını söyleyebilirim ki, Alanya’da bomba gibi bir adayımız var. Herkesin dudağını uçuklatacak, ‘yok canım’ diyeceği, gerçekten heyecan getirecek, köylüyü kentliyi bir arada kucaklayabilecek, halkın içinden halkı arkasından sürükleyecek bir aday. Görüşmeler devam ediyor. İddialı bir aday. Hadi bir de tüyo vereyim ‘genç’ sayılabilecek bir aday (Gülüyor). Lakin az evvel bahsettiğim gibi söylemek için vakit erken. Vakti geldiğinde ve her şey netlik kazandığında söz veriyorum ki ilk size söyleyeceğim. Alanya, adayımızı Yeni Alanya ve Dim TV’den (dimtv.tv) öğrenecek.  

CHP Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, Ceren Şahin’in sorularını yanıtladı.

Sefa Çorbacı’nın düğününde nikah şahidi CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’dı.

Sefa Çorbacı

Yorumlar (0)