banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

‘Akdağ’dan kayakla indim’

Yıldırım “Alanya’da spor turizmi için bir çok projem var. Yerel yönetimler tarafından değer görülürse, turizm için yeni alternatifler doğacak” dedi ARAMA Kurtarma Derneği (AKUT) gönüllüsü Cihan Yıldırım, Pazartesi Sohbeti’nin...

14 Haziran 2011, 00:28
‘Akdağ’dan kayakla indim’

Yıldırım “Alanya’da spor turizmi için bir çok projem var. Yerel yönetimler tarafından değer görülürse, turizm için yeni alternatifler doğacak” dedi

ARAMA Kurtarma Derneği (AKUT) gönüllüsü Cihan Yıldırım, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Alanya'nın spor turizmi gündemine ve dağcılık sporuna ilişkin soruları yanıtlayan Yıldırım, spor turizmine yapılacak yatırımların getirilerinden, kayak merkezi yapımı düşünülen Akdağ tırmanışına kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. İşte Yıldırım’ın değerlendirmeleri:

- Dağcılık pahalı bir spor mu?

Kesinlikle pahalı bir spor değil. Dağcılıkta ilk aşama ‘tracking’dir (doğa yürüyüşü). Trackingde önemli olan malzemeler, ayağı ve bileğini koruyabilen özellikte bir yürüyüş botu, gidilecek rotaya göre beli koruyabilecek bir sırt çantası, şort, eşofman, yedekli tişört, çadır ve iki adet yürüyüş sopasıdır. Bu malzemeleri herhangi bir büyük marketten veya internet üzerindeki dağcılık sitelerinden temin edebilirsiniz ve aşağı yukarı profesyonel olmayan bir tracking paketinin fiyatı 300-500 TL arasındadır.

- Dağcılık sporunun kişisel getirileri ve sosyal faydaları nelerdir?

Tırmanış esnasında elinle tuttuğun bir taş yerinden ayrıldığında düşebilirsin ve mutlaka yanında bir partnerin olmalı. İnsanların hayata bakışları pozitif olarak gelişim gösterir çünkü doğa şartları insanın zayıflıklarını ortaya çıkarır. Bu şartlar içerisinde kurulan dostluklar ise her zaman daha sıkı olur.

- Alanya'da dağcılık hangi seviyede?

Henüz başlangıç seviyesinde bile diyemeyiz. Alanya'da yaşayan 4-5 profesyonel dağcı var fakat onlar da Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteriyorlar. Coğrafi yapı uygunluğu olarak da Mahmutlar’a bakan ‘Cebelireis’ dağı, yükseğe yürüyüş dediğimiz 'hiking' için oldukça elverişli.

- Alanya'da uygulanabilecek dağcılık sporu ile ilgili projeleriniz var mı?

Alanya için farklı projelerim var. Sapadere Kanyonu, kaya tırmanışları için oldukça güzel bir bölge. Kaymakamlıkla bu proje hakkında görüşmelerim oldu. Eğer bu projeyi sonuçlandırabilirsek Sapadere Kanyonu sadece gezi amaçlı bir yer olmaktan çıkacak, turistler için aynı zamanda doğa içerisinde spor alternatifi oluşturulmuş bir yer olacak. Alanya için diğer bir projem de İskele Meydanı’ndaki dik duvara oluşturulacak olan yapay tırmanış alanıdır. Buraya yapılacak tırmanış parkuru sadece turistler için değil aynı zamanda Alanya'da okuyan öğrenciler için oldukça faydalı bir spor aktivitesi olacak. Çünkü tırmanış sporları özgüven, karakter ve problem çözme gelişimi sağladığı için dünyanın birçok ülkesinde kişilik gelişimi konusunda öğretmenler ve aileler tarafından tercih ediliyor. Bir de İncekum’da bulunan Orman Parkı içerisinde macera alanı projem var. Bu konuda da Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner hanımdan fizibilite çalışması için onay aldım.

- Dağcılık, Alanya'nın spor turizmine katkı sağlayabilecek mi?

Alanya'da turizmin sadece deniz-güneş-kum olmadığını ve yurt dışından bu sporlar için gelebilecek ziyaretçi sayısının küçümsenmeyecek kadar fazla olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle Kemer bölgesi, tracking (doğa yürüyüşü) konusunda oldukça yol kat etti ve doğal alanları en iyi şekilde değerlendiriyorlar. Çünkü Outdoor sporlar dediğimiz açık alanlarda ve doğal koşullarda gerçekleştirilen sporların müşterileri deniz-kum-güneş tatilcisinden daha fazla harcama yapıyor. Bizler de bu konuda var olan tarihi yollarımızı ve coğrafi yapıdan kaynaklanan avantajlarımızı iyi şekilde kullanabilmeliyiz. Dünyada, özellikle bu tarihi yolları gezmek için, tırmanış alanlarını görmek için oluşmuş sayıları oldukça fazla olan gezgin tatilci gruplar var. Alanya, turizmden geçiniyorsa var olan fırsatları neden değerlendirmeyelim? Ayrıca dünyanın birçok çevresinde kurduğumuz dostluklar var. Alanya için hazırlıklarımızı takip ediyor ve yeni parkurlar için sabırsızlanıyor. Birçok otelcinin de spor turizmi olarak Alanya'ya kazandırmak istediğimiz projelerimizi sabırsızlıkla beklediklerini de biliyoruz. Alanya, dağcılık ve doğa yürüyüşü sporlarında da marka olabilir.

- Gelişen teknolojinin dağcılık sporuna etkileri ne şekilde oluyor?

Teknoloji her şeyde olduğu gibi dağcılık sporuyla da iç içe. Daha hafif olan alüminyum ve titanyum malzemeler daha ağır olan demir malzemelerin yerini aldı. Daha hafif olan tırmanma iplerinin dayanım gücü daha yüksek teknolojik üretimlerle artırıldı. Yanınızda bulundurduğunuz bir GPS aleti hayatınızı kurtarabiliyor. Gerisi de doğanın acımasız yüzü ve dağcının becerisine kalıyor.

- Peki ya dağcılıkta şans faktörü?

Hiç tahmin edemeyeceğiniz yerden çığ düşebiliyor. Hava şartlarının ani değişimi zor durumlar oluşturabiliyor. 10 kişinin yürüdüğü bir kar yolu üzerinde, son kişi olarak bastığınız yerin altındaki kar yarığının içerisine düşebiliyorsunuz. Fakat hayatın her alanında bilinmesi gereken ilk yardım bilgisi, dağcılık için vazgeçilmez.

- Dönem dönem Alanya'nın gündemine oturan Akdağ’a tırmanış gerçekleştirdiniz mi?

2009 Mart ayında bir grup ile Akdağ'a tırmanış gerçekleştirdik. Kar durumu o dönemde gayet iyiydi. Hatta inişi kayak takımlarıyla tamamladık.

- Sponsorluk konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Başlangıçta maliyeti düşük olan dağcılık sporunun, ileri seviyede yüksek maliyetli bir spor olduğunu görüyoruz. Örneğin dağcılık malzemelerini var sayarak 4-5 günlük bir Ağrı Dağı tırmanışı 500 TL'ye mal oluyor. Geçen şubat ayında 6 bin 962 metre yükseklikteki Arjantin Aconcagua dağına 9 bin TL'lik bir maliyetle tırmandım. Bu dağ '7 Kıta, 7 Zirve' tırmanış programının bir tanesi ve ikinci en yüksek dağ. Kimse, benim orda bayrağım açılsa ne olur diye düşünmesin. Örneğin Vikingen Hotel ve Şevkibey Hotel'in sponsor olduğu 13 kişilik Aconcagua tırmanışım, 8 kişinin hayatını kaybettiği sezon gerçekleştirildi. Fakat ben başardım ve sponsorlarımın flamalarını ve Türk bayrağını zirvede dalgalandırdım. O fotoğraflar da dünyanın birçok ülkesinde yayınlandı. Ayrıca sponsorluk yasasına göre yapılan maddi destek, yüzde 100 üzerinden hesaplama yapılarak gider gösteriliyor.

KİM KİMDİR?
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Alanya Gönüllüsü olan Cihan Yıldırım, 1975 yılında Bursa'da doğdu. 1990 yılından beri Alanya'da yaşayan Yıldırım, 3 yıldır Citrus Turizm Acentesi'nde Alanya Bölge Kontrat Müdürü olarak görev yapıyor. 19 yıldır tırmanış gerçekleştiren Yıldırım, yurtiçi ve yurt dışında defalarca dağ tırmanışı gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)