banner350

Turistik öğrenci yurtları

Proje kapsamında otel işletmecilerinin başvurusu üzerine ilgili kurumlar tarafından oluşturulan komite, otellerde inceleme yaparak, öğrencilerin kalabileceği kriterlere uygun 8 tesis belirledi. İlçe merkezinde ve Mahmutlar beldesindeki otellere, projeye dahil olduklarına dair belge ve flama verildi. Belirlenen bu oteller, üniversiteye kayıtların başlamasıyla kapılarını öğrencilere açtı. Öğrenciler için tek, iki veya üç kişilik televizyonlu odaların bulunduğu otellerde, internet, okuma salonu, lobi, restoran ve havuz gibi sosyal donatı imkanları bulunuyor.
ÖĞRENCİ SAYISI 3 BİN, YURT KAPASİTESİ 120
Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin İnal, yaptığı açıklamada, işletme fakültesi ile ALTSO Meslek Yüksekokulu'nda (MYO) yaklaşık 3 bin öğrenicinin öğrenim gördüğü ilçede, Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı sadece 120 öğrencinin kalabileceği kız yurdu bulunduğunu anlattı. İnal, ilçede öğrenim gören Üniversite öğrencilerinin konaklama sorununun çözülmesi amacıyla böyle bir projenin başlatıldığını ifade etti. Türkiye'de üniversite öğrencilerinin barınma sorununu otellerin kullanarak çözmek amacıyla başlatılan ilk proje olduğunu belirten İnal, proje kapsamında 3'ü kızlara tahsis edilmek üzere 8 apart otelde 600 kişinin konaklayabileceğini bildirdi. Öğrencilerin sağlıklı ve güvenilir ortamda konaklayabilmesi amacıyla başlatılan projeyi anlatan İnal, şöyle konuştu: "Öğrenci dostu 8 apart otel, ilgili kurumların denetimi altında faaliyetlerini sürdürecek. Belirlenen apart otel işletmecileri, okulda stant açarak otellerini öğrencilere tanıtabiliyor. O oteller haricinde başka otellerin okul ve çevresinde tanıtım yapması yasak. Projeyle, çok sayıda konaklama tesisinin yer aldığı ilçede devletin ayrıca KYK'na bağlı yurt açarak, harcama yapmasına gerek kalmayan bir ortam oluşuyor. İlgili kurumların temsilcilerinden oluşan belgelendirme kurulunda da görev alıyorum. Arkadaşlarımla tesislerimizin hepsini gezdik. Burada velilerimizin çocuklarını gönül rahatlığıyla otellerde ikamet ettirebileceğini düşünüyoruz. Kayıt döneminin ilk haftasında 200 öğrenci apart otele yerleşti. Türkiye'de ilk defa uygulanan projeyi öğrencilerimizin güvenli, sağlıklı ve hijyenik ortamda konaklayabilmesi amacıyla başlattık."
“TESİSLER İÇİN DE KAZANÇ”
ALTİD Başkan Yardımcısı Hayriye Argun ise projenin 1,5 yıl süren çalışmanın ardından hayata geçirildiğini bildirdi. Projenin üniversite öğrencilerinin konaklama ihtiyacının yanı sıra kış döneminde müşteri olmaması nedeniyle kapanan tesislere de ekonomik kazanç sağlayacağını vurgulayan Argun, öğrencilerin tesislerde 250 ila 500 lira arasında değişen fiyatlarda konaklayabileceğini ifade etti. Proje kapsamındaki otel işletmecilerinin ve otellerde kalan öğrencilerin uyması gereken kuralları anlatan Argun, şöyle konuştu: "Projede, üniversite öğrencilerinin konaklayacağı tesislerde uyması gereken kriterler belirlendi. Tesislerimizin, güvenlik açısından yangın, gıda ve sağlık yönetmeliğine uyması gerekiyor. Ayrıca öğretim döneminde sadece üniversite öğrencileri kalabilecek, konaklama fiyatı eğitim öğretim dönemi başında belirlenecek ve öğrenciler otellerden çıkarılamayacak. İşletmelerde 24 saat görevli bulunması da kriterler arasında. Öğrencilerin de davranışlarıyla otelde kalan diğer öğrencileri rahatsız etmemesini gerekiyor. Tesislerde eylül ve haziran ayları arasında sadece öğrenciler konaklayacak. Yazın dolu olan aylara denk gelen temmuz ve ağustosta da otellerde turistler ağırlanacak."
Apart otel işletmecisi Mehmet Tüzün ise kış döneminde boş kalan tesislerinin, öğrenciler tarafından kullanılmasıyla ticari faaliyetlerinin 12 ay boyunca süreceğini, bunun da sistem içindeki otel sahiplerine önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner346

banner345

banner339

English Russian

banner344

banner294

banner349

banner220

banner138

banner347