banner350

Taze balık Balık Halinden alınır

Ramazan AKKOL
ALANYA Balık Hali esnafı, Alanya İskelesi'ne taşınmak istiyor. Balık satışlarının iyi gitmemesinden şikayetçi olan esnaf, sahil kenti olan Alanya'da halkın balık kültürüne sahip olmamasından yakındı. Balıkçı esnafının en büyük şikayeti ise büyük marketlerde satılan balıklar.
MUSTAFA ÇAKIR (Balıkçılar Kooperatifi Başkanı)
"Eski balık bolluğu yok, balıklarımız azalıyor. Denizlerin aşırı kirletilmesi, balık türlerine zarar veren canlıların çoğalması, ekolojik dengelerin bozulması ve fazla ışıklandırma, balık türlerinde ve balık miktarlarında büyük bir azalmaya neden oldu. Turizm sezonun kapanmasıyla ve av mevsiminin başlamasıyla balık fiyatları düştü. Buna karşın, balık tüketimi az."
MEHMET KOKU (Balıkçı)
"Halkımızın balık hakkında ve balık türleri hakkında bilgisi yok denecek kadar az. Satışlar hiç tatmin edici değil. Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. En çok hamsi tüketiliyor, oda mevsimi olduğu için. Balık beyin hücrelerini yeniliyor, ve omega yağları içeriyor. Balık insan sağlığına çok faydalı."
FEYZİYE SUNAR (Balıkçı)
"Balık satışlarımız iç açı değil. Büyük marketler çok aşırı balık alıyorlar, ucuz fiyata stok yapıyorlar. Aldıkları balıklar da ucuz ve döküntü oluyor. Adı üzerinde balık, balıkhaneden alınır. Markette balığın yeri olmamalı. Balık fiyatları gayet normal herkese uygun fiyatlar mevcuttur."
VOLKAN DEMİRCİ (Balıkçı)
"Balık fiyatları gayet normal ama satışlarımız hiç iyi değil. Ucuz Halk Pazarı’nda esnaf sıkıntıdan çift kale maç yapacak. Belediye zabıtaları gönderiyor sıkıntın var mı diye sormuyor. Şehir içindeki büyük marketlerin tamamı balık satışı yapıyor. Küçük esnafı bitiriyor. Balık halinin yeri çok yanlış iskelede denize kıyısı olan bir yerde olmalı. Vatandaş balık pazarının yerini dahi bilmiyor. Vatandaşın balık kültürü çok zayıf, balığın onlarca faydası var, kimse bilmiyor. Avrupa'da kişi başına balık tüketimi 20 kilogramken Türkiye'de bu rakam 4 kilo bile değil."


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Turgut Berber 4 yıl önce

Taze balık almak için bir kaç defa gittim.Her defasında balık bayat çıktı.Üstelik güvenilir balıkçıdan.Adı lazım değil.Bence en taze ve garantili balık Metro dan alınır.Bu güne kadar hiç bayat çıkmadı.Memnunum.Bence balıkçılarımız şikayet edinceye kadar hatayı kendilerinde arasınlar.Bayat balığı taze diye satmasınlar.Sadece bir defa kandırırlar vatandaşı.Kaçan balık büyük olur sonra.Büyük alış veriş merlezleri iyi ki var..

banner346

banner345

banner339

English Russian

banner344

banner294

banner349

banner220

banner138

banner347