Kendini, hayatını ve insanlığı güzelleştirmeye var mısın?

Kendini, hayatını ve insanlığı güzelleştirmeye var mısın?

19 Haziran 2017 Pazartesi 23:22
Kendini, hayatını ve insanlığı güzelleştirmeye var mısın?
banner404

NEMRUD’UN emriyle adamları, İbrahim aleyhissellamı yakmak için topladıkları odunları dağ gibi yığarlar. Tutuşturulan ateşi korkuyla izleyen halkın gözü ‘söylediklerinden vazgeçer mi acaba?’ diye İbrahim’dedir. İbrahim’in sözlerinin hak olduğunu düşünenler de vardır halkın arasında. Fakat bu sinmiş insanlar Nemrud’un korkusuyla seslerini çıkaramazlar ve sadece hüzünle bakarlar bir ateşe, bir Nemrud’a bir de İbrahim’e.

İbrahim’in mücadelesini, ateşe neden atılmak istendiğini hepimiz biliyoruz. Bunlara değinmek değil niyetimiz. Fakat halk arasında bu yaşanılanlarla ilgili olarak anlatılan bir hikâyeye değinmek istiyoruz: Odunlar tutuşturulup, alevler yükseldiği zaman, küçük bir kuş ağzına su alarak havalanmış. Ağzındaki bir damla suyu alevlerin üzerine bırakmış. Alevlere bile ulaşamayan bir damla su ile ne yapmaya çalıştığını soranlara küçük kuş şöyle cevap vermiş: ‘İbrahim’e dostluğumu göstermek istedim, bu bir damla su ile de olsa.’

Hikaye bu ya...Gerçek olup olmadığı bir tarafa, vermek istediği mesaj ne kadar da gerçek ve hak öyle değil mi? Hiçbir şey yapamamaktansa gücümüzün yettiğince, elimizden geldiğince yapabildiklerimizden dolayı hesaba çekileceğimizi düşünmek bu hikayeye başka bir anlam katıyor. Rabbim herkesin kaldıracağı kadar yük verir insana. Verdiği yük ağırlığınca da bir sorumluluk. O sorumluluğu yerine getirecek kadar da imkânlar sunar bizlere. İşte dünya hayatındaki sınanmamızda ve hesaba çekilme sırasında önem arz eden nokta burası: Verilen imkânları kullanıp kullanamamak. Bize verilen nimetler ve imkânlar bir damla sudan kat kat fazlaysa ve biz bunları çaba ve gayrete dönüştüremiyorsak, ne deriz Rabbimize? Bir kuş kadar olamadık mı deriz? Yakılan ateşleri-kötülükleri söndürebilmek için koşan insanları Rabbim cennetinde ağarlarken, biz onlara bakıp bakıp hayıflanmaz mıyız? ‘Keşke bir damla suyla (imkânı nisbetince küçük bir çabayla) da olsa ben de koşsaydım Allah yolunda’ demez miyiz? Verilen imkânlar kullanılmaz, emri bil maruf yolunda ayak yorulmaz, diller kelam etmezse ne farkımız kalır İbrahim ateşe atılırken onu hüzünle izleyenlerden? Bu durumda gönlümüz Allah’tan yana olsa ne yazar? Kılıçlar başkası adına çekilirken… Biz kaybetme kaygısıyla yaşamaya devam edip sesimizi hakkı söylemek için yükseltemezken bir ateşe, bir Nemrud’a, bir İbrahim’e hüzünle bakanlardan ne farkımız kalır?

O halde bize verilen imkânlar doğrultusunda, yapmamız gerekirken yapamadıklarımızdan hesaba çekileceğimizi düşünelim. Ve bir damla su taşıyan kuş misali, yaptığımız en küçük iyiliği, attığımız en küçük bir adımı önemseyip Allah’a olan dostluğumuzu gösterme gayretinde olalım. Yeter ki bu gayreti gösterelim. Rabbim elbet bu küçük su damlalarını koca bir okyanusa çevirecektir.

 ‘Nasıl girsin cennete , bir kalbe giremeyen insan!’

Okunan  Mukabelenin (26.cüz)  Bize verdiği Mesajlar :

CASİYE SURESİ 

  •  Sûrede, Allah’ın varlığını, kudret ve azametini, büyüklüğünü gösteren eserlere dikkatler çekilmekte. 
  •  Kâfirlerin inkarcı tutumlarına işâret edilmekte, İsrâiloğullarının Allah’ın lütuf ve ihsanlarına kavuştukları halde nimete nankörlük ettikleri haber verilmekte, 
  •  Kıyâmet gününün dehşetli durumu ve o gün insanlar hakkında amel defterlerinin şâhitlik edeceği, Müminlerin, inananların âhirette büyük nimetlere kavuşacakları müjdelenmekte, 
  •  İnkarcıların  Allah’ın ayetlerini yalana almaları, dünya hayatının aldatıcılığına kapılıp ahireti unutmaları sebebiyle o gün yerlerinin ateş olacağı, orada unutulacakları ve özürlerinin kabul edilmeyip yardımcıda bulamayacakları belirtilir.  

AHKAF SURESİ 

Allah tarafından hak olarak indirilmiş olan Kur'an-ı Kerim'den, sonra da, müşriklerin ibadet ettikleri ve ilâh olduklarına, Allah katında kendileri için şefaat edeceklerine inandıkları putlardan bahseder. Onların, işitmeyen ve hiçbir fayda sağlamayan şeylere ibadet ederek düştükleri sapıklığı ve hatayı açıklar. Daha sonra, müşriklerin Kur'-an hakkındaki şüphelerini anlatır ve açık ve kesin delillerle bu şüphelere cevap verir. 
 
İnsanlığın hidayet ve sapıklığı hususunda iki örnek verir. Güzel huylu, anne ve babasına itaat eden salih bir oğul örneğini anlatır. Bu oğlun yaşı ilerledikçe, takvası, iyiliği ve ana babasına karşı güzel davranışları daha da artar. Bunun yanında, fıtratı bozuk, ana-babaya karşı gelen bedbaht evlat örneğini anlatır. Bu evlat iman, öldükten sonra dirilme ve haşırle alay eder. Neticede bu iki evladın akıbetlerini anlatır. 
 
Kureyş kâfirlerini, içinde bulundukları taşkınlık, Allah'ın emirlerine karşı kibirlenme ve peygamberi yalanlamadan sakındırmak için, Ad kavminin akıbetinden bahseder. 
 
 MUHAMMED SURESİ 

İnsanların İslam'ı tercih etmeleri, geçmiş günahlarının affedilmesine sebep olur.  
Kafirler ile savaş Müslümanlara farz kılınmıştır. Savaşa girmeden önce barışı aramak esastır. Müslümanlar kendilerine güvenmelidir.  

 
Cihada gitmek kadar, cihad için maddi fedakarlıkta bulunmak da önemlidir.  Allah yolunda öldürülen müminler şehittirler ve yüce Allah onların amellerini zayi etmeyeceğini söylemektedir.  

 

İnsan yetki sahibi kılındığında, düzeni bozmamalı, insanları birbirine düşürmemeli, toplumu bir arada tutmanın yollarını aramalıdırlar. 

 FETİH SURESİ 
İslâmiyet'in yakında elde edeceği fethi, başarı ve zaferi müjdelediğinden Sûret-ül-Fetih denilmiştir. Sûrede; Peygamberimiz ve Müminler için verilen ve verilecek olan nîmetler, münafıkların ve müşriklerin uğrayacağı azâb hatırlatılmakta ve cihâddan geri kalanlar ve daha başka konular anlatılmaktadır. 
 
 
“Göklerin ve yerin orduları Allah'ındır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.  

HUCCURAT SURESİ 

Sûrede, bir kısım ahlâk kuralları ile Peygamber efendimize ve insanların birbirlerine karşı nasıl davranacakları bildirilmektedir.  Ey îmân edenler! Seslerinizi Peygamber'in sesinden yukarı çıkarmayınız. O'na karşı, birbirinize bağırdığınız gibi seslenmeyiniz. O'na saygısızlık gösterenin ibâdetleri yok olur. (Âyet: 2)” 

“Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin.” 

“Müminler ancak kardeştirler. " 

“Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. “ 

" Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. 

 Allah insanları tanışıp kaynaşmaları için milletlere ve kabilelere ayırmıştır. Üstünlük ancak takvadadır. 

KAF SURESİ 

  • Suremiz de,kâfirlerin inkârlarında isnâd etmeleri, Allah’ın varlık ve kudretinin delîlleri, geçmiş bâzı kavimlerin isyânları, insanın yaratılışı, 
  • Allah’ın insanların boynundaki şah damarından daha yakın olduğu, 
  • ölüm ve ölümden sonraki haya  ,şeytan ve ona uyanların ahirette birbirleri ile hesaplaşmaya çalışmaları anlatılmaktadır. 

ZARİYAT SURESİ 

İnsan, onu kuşatan tabiat ve sistem anlamsız ve amaçsız yaratılmamıştır. İnsanın konuşma yeteneğine sahip olması kadar yeniden dirilişte gerçektir. 

Allah Rasulu ve diğer peygamberler insanları ahirete imana çağırır. Buna rağmen çağrıya kulak ardı edenlerin nasıl helak oldukları çarpıcı bir dille anlatılır. 

Allah insanları elem verici bir sondan kendisine kaçmaya çağırır. İnsanoğlu  bu yüzden yalnızca ona kul olmalı ve sığınmalıdır. 

İnsanlar ikiye ayrılır. Yük alanlar  ve yük olanlar. Siz yük  olanlardan  değil,  yük  alanlardan  olun.”

MUHABBET KÖŞEMİZ

Vicdanınızı en çok ne rahatsız eder bu rahatsızlığınızı nasıl giderirsiniz?  diye sormuştuk.

Aytekin Kalay: Vicdanımızı rahatsız edenler, yapmamız gerekip de yapmadıklarımız, yapmamamız gerekip de yaptıklarımız, söylememiz gerekip de söylemediklerimiz, söylemememiz gerekip de söylediklerimizdir.

Dilek Dy: Vahyin bizlere göstermiş olduğu her emir ve yasağı çiğnemiş olduğumuzda, sonucunu acı bir vicdan azabıyla ödüyoruz,


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner418

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349